Pe cand si la noi? Ca si la noi e campanie.

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

Pe cand si la noi? Ca si la noi e campanie.

Postby gamara2 » Sat Nov 08, 2008 9:13 pm

Autismul a fost din nou pe primele pagini ale ziarelor, atunci când cei doi candidaţi la presedentie s-au intalnit la cea de-a treia şi ultima dezbatere recent. Barack Obama şi John McCain au vorbit amandoi despre autism. Cu câteva luni în urmă, li s-a cerut candidaţilor să vorbească despre autism şi despre nevoia mai mare de sprijin pentru parinti, copii şi adulţii cu autism şi cu sindromul Asperger, prin intermediul Blogger News Network.
Urmatorul Presedinte al Statelor Unite trebuie să vină cu propuneri concrete pentru a ajuta şi a sprijini pe cei in dificultate. De asemenea, am solicitat urmatorului locatar de la de Casa Alba (prin intermediul Blogger News Network) de a organiza un eveniment - la care sa invite părinţi, îngrijitori, copii şi adulţi cu autism. Acest lucru nu s-a întâmplat înainte - acesta va fi o ocazie ideală pentru următoarul Presedintele al Statelor Unite de a ajunge la oameni cu autism.

Într-o trimitere la colega lui Guvernatorul Sarah Palin, John McCain a spus: "Va fi partenerul meu. Ea înţelege reforma. Şi, apropo, de asemenea, ea a intelege nevoile speciale ale familiilor. Ea înţelege că autismul este în creştere, că trebuie sa vedem ce il cauzează, şi ca trebuie sa ajutam aceste familii, pentru a le da ajutorul de care au nevoie pentru a creste acesti copii speciali. "

Răspunzându-i lui McCain, Barack Obama a spus: "Cred că este foarte lăudabil ce a făcut ea în numele celor cu nevoi speciale. Sunt de acord cu asta, John. Vreau să subliniez că doar autismul, de exemplu, sau alte nevoi speciale vor necesita o suplimentare de finanţare, dacă vom lua in serios cercetarea lor. Asta este ceea fiecare familie ce vorbeste în numele copiilor cu handicap susţine. Şi dacă vom avea foarte multe cheltuieli in afara granitelor tarii nu vom fi in stare sa o facem. "
Aceasta este prima dată în istoria alegerilor prezidentiale cand autismul a beneficiat de o atentie atat de mare şi a fost menţionat ata de către candidatul Partidului Democrat cat si de candidatul Partidului republican. Acesta a fost un moment istoric. Avem acum nevoie pentru a trece de la vorbe goale şi ca următorul preşedinte să acţioneze cu fermitate in acest domeniu - finanţarea este cheia. Ambii candidaţii au dreptate - este nevoie de fonduri suplimentare pentru serviciile publice.
Pentru a viziona clipul cu trimiteri la autism, în dezbaterea finala dintre Barack Obama şi John McCain, vă rugăm să accesaţi link-ul de pe Youtube:

http://www.youtube.com/v/cESXEIAJkJY

------------------------

US Presidential Debate: Obama and McCain talk about Autism
Autism was back in the headlines when the two Presidential candidates met in the third and final debate recently. Barack Obama and John McCain both spoke out on autism. A few months ago we urged both candidates to speak out on autism and the need for greater support for parents, cares, children and adults with autism and Asperger’s Syndrome via the Blogger News Network.
The next President of the United States must come up with concrete proposals to help and support the vulnerable. We have also urged the next incumbent of the White House (via the Blogger News Network) to hold an event - inviting parents, carers, children and adults with autism to the White House in Washington DC. This has never happened before - it will be an ideal opportunity for the next President of the United States to reach out to people with autism.

In a reference to his running mate Governor Sarah Palin, John McCain said: ‘She’ll be my partner. She understands reform. And, by the way, she also understands special-needs families. She understands that autism is on the rise, that we’ve got to find out what’s causing it, and we’ve got to reach out to these families, and help them, and give them the help they need as they raise these very special needs children.’

Replying to McCain, Barack Obama said: ‘I think it’s very commendable the work she’s done on behalf of special needs. I agree with that, John. I do want to just point out that autism, for example, or other special needs will require some additional funding, if we’re going to get serious in terms of research. That is something that every family that advocates on behalf of disabled children talk about. And if we have an across-the-board spending freeze, we’re not going to be able to do it.’ This is the first time in the history of a Presidential Election that autism has received such high profile coverage and specifically mentioned by the Democratic Party candidate and the Republican Pary candidate for the U.S.Presidency. This was a historic moment. We now need to move away from mere words and for the next President to take firm action on autism - funding is the key. Both candidates are absolutely right - extra funding is need for public services. To watch the clip on the references to autism in the final debate between Barack Obama and John McCain please access the link on You Tube:

http://www.youtube.com/v/cESXEIAJkJY

sursa : http://helpcd.com/showthread.php?t=1799
gamara2

Postby gamara2 » Sat Nov 08, 2008 9:23 pm

si raspund tot eu :

"Domnul Preşedinte m-a rugat să vă transmit că dumnealui cunoaşte problema copiilor autişti, are toată compasiunea şi înţelegerea pentru aceşti copii şi admiraţie pentru campania dumneavoastră, dar nu doreşte să participe la nicio acţiune iniţiată de cei din trustul Intact, nici măcar în campanii de felul acesta"

Asta a fost aici, la noi, in tarisoara noastra. Tot in prag de alegeri, chiar daca nu prezidentiale
gamara2

Postby caro » Mon Nov 10, 2008 10:28 pm

He he, legat de presedintele Basescu eu cred ca are dreptate sa procedeze asa. Si ma gandesc la vorba lui Steinhard. Pai nu as semna alaturi de Voiculescu, seful trustului Intact, nici ca sa fiu de acord ca doi si cu doi fac patru. Cunoscatorii stiu de ce. Si apoi, ca presedinte esti presedintele "tuturor copiilor", nu numai al celor cu autism, nu? Pt ca sunt si copii cu sindrom Down, copii cu malformatii cardiace, copii cu leucemie, copii cu handicap locomotor, copii cu cancer, copii orbi si surdomuti, copii cu oligofrenie, schizofrenie, copii - si parinti- profund nefericiti. Sunt si altii nefericiti, nu numai autistii. Da poate nenea Voiculescu va si da niste euroi pt instruirea a, sa zicem, 200 de persoane in ABA si ce-o mai fi, sa creeze o scoala sa zicem, nu? Sa-i trimita la Londra (ca altfel nenea Shakalu n-ar fi de acord) pe banii lui. Ca de dat din gura e usor. Sa deschida punga cu folos. Da' miliardarii nostri sunt scartari, putini la minte ca o calfa de cizmar si in genere meschini. Prostesc multimea cu te miri ce si pozeaza in mari filantropi, binefacatori, protectori ai artelor si tinerilor talentati. Nenea Voiculescu are nevoie de o imagine curata care sa acopere mizeria din culise. Si ponteaza politic oricand are ocazia, nu direct - ca nu e in stare - ci prin interpusi mai guralivi si, mai mult sau mai putin, mai naivi.
caro

Postby shakalu » Tue Nov 11, 2008 3:57 pm

caro ...nah ca de data asta sunt intr-o mare masura de acord cu tine . desi ai pus punctul pe i , basescu ar trebui sa fie presedintele tuturor , indiferent daca se numeste voiculescu sau ba . si intamplator , pentru ca stiu exact cum a inceput campania de la jurnalul , voiculescu nu are nici o legatura cu campania asta ci cei de la jurnalul si atat . restul sunt intr-adevar chestii de culise . dar exact asa cum spui , presedintele ar fi trebuit sa actioneze intr-un mod cat mai firesc cu putinta si eventual sa-si rupa 5 minute din timpul lui . eu nu cred in implicarea institutiilor statului in fapt dar cred in ceea ce inseamna in principiu common sense . inclusiv in domeniul politic .
cat despre cu ce sau cu ce nu sunt eu de acord ... hm ... eu sunt de acord cu orice poate sa faca bine copiilor autisti . am finantat din banii proprii si personali lucruri si organizatii in care nu credeam tocmai pentru ca , punctual , proiectele lor , puteau insemna mai bine pentru acesti copii .
si iar de acord cu tine : daca ar fi sa indrept pe cineva in ceea ce priveste ABA l-as indrepta catre londra . dintr-un motiv simplu : aia au rezultate . vrea sa inventeze ulterior altceva , e minunat si dreptul lui dar daca tot e sa cheltuiesc niste bani d c sa nu o fac eficient ?:)
shakalu

Postby vali » Sat Nov 22, 2008 5:51 pm

http://www.realitatea.net/video_524961_ ... 85701.html

Documentar cu imagini şocante din orfelinatele româneşti, realizat de Sarah Ferguson, ducesa de York - GALERIE FOTO
Duminica, 09 Noiembrie 2008 01:19
Vot: 74
15446 vizualizari, 21 comentarii, 20 voturi
Taguri: copii, documentar, orfelinat, România, Sarah Ferguson,
Documentar cu imagini şocante din orfelinatele româneşti, realizat de Sarah Ferguson, ducesa de York - GALERIE FOTO

DESTINATAR:
Nume:
Email:

EXPEDITOR:
Nume:
Email:
Situaţia orfelinator din România a ajuns din nou in atenţia stăinilor. Englezii au putut urmări joi seară un documentar cutremurător realizat de ducesa de York, Sara Ferguson, în colaborare cu o televiziune britanică, despre viaţa copiilor din centrele de plasament din România şi Turcia. Video (1) Foto (10)
Vezi Galerie Articol
Vezi Galerie Articol
Concluziile materialului au fost comunicate guvernelor ambelor ţări şi au stârnit o adevărată controversă în Turcia.

"Am regretat o zi sau două, în restul timpului mi-am spus că este exact ceea ce trebuie să fac, unde trebuie să fiu. Este foarte dificil când eşti împins până la limită şi eşti obligat să spui: Nu, suficient!

După ce ne-am întors din Siria şi Turcia îmi amintesc că am spus: Ceea ce am văzut până acum este groaznic, dar acum pot merge în faţa camerelor să spun că este timpul să punem capăt acestei situaţii", a declarat ducesa de York pentru postul de televiziune ITN.

Însoţiţi de Beatrice, fiica cea mare a ducesei de York, Sarah Ferguson şi reporterul televiziunii britanice ITN, Chris Rogers au realizat un documentar cu camera ascunsă în Centrul de Recuperare neuro-psiho-motorie şi asistenţă socială Crinul Alb din Bucureşti.

Ei povestesc scene de groază cu o fetiţă dezbracată, legată de mâini şi de picioare. Reporterul şi ducesa admit că stabilimentul este curat, are dotările necesare, inclusiv un loc de joacă modern, dar că tratamentul şi lipsa personalului specializat sunt principalele probleme.

Aventura românească a ducesei de York a continuat într-un sat de romi de lângă Oradea, unde a stat de vorba cu o familie şi a deplâns condiţiile jalnice în care aceasta trăieşte. La final, Sarah Ferguson a promis că va strânge 200.000 de lire sterline pentru construirea unui centru familial pentru romi. În schimb, nu a venit cu niciun ajutor pentru copiii din orfelinate.

Documentarul prezentat joi conţine şi materiale filmate în centrele de plasament din Turcia.

Ambele ţări au trimis o reacţie. Conform celei publicate de partea română, Autoritatea Naţională pentru Protecţia Drepturilor Copilului a organizat mai multe inspecţii la centrele Sfânta Maria şi Crinul Alb, pentru care a formulat o serie de recomandări.

În plus a dat asigurări că situaţia minorilor aflaţi în grija statului este evaluată permanent.

Reporterii Realitatea TV au mers în centrul de plasament Crinul Alb din Bucureşti

Reporterii Realitatea TV au mers la rândul lor în centrul de plasament Crinul Alb din Bucureşti pentru a vedea situaţia de acolo.

Copii care se agaţă de vizitator. Ţipă, se agită. Sunt sunete zilnice. Sunt sunetele unor copii care doar aşa ştiu să se exprime. Din cauza handicapului mental sever, unii copii se automutilează şi atunci trebuie imobilizaţi.

Un asistent se ocupă de şase copii. Asta în condiţiile în care aproape fiecare ar avea nevoie de supraveghere permanentă. Pentru munca pe care o depun, kinetoterapeuţii nu primesc mai mult de 900 de lei pe lună. Asistentele cam la fel. În schimb, centrul a fost renovat în această vară.

"E o prezentare subiectivă, scopul ducesei este să strângă fonduri", crede Marinela Neagu, secretar de stat ANPDC, despre documentarul realizat de Sarah Ferguson.

Nimeni nu neagă însă că mai sunt multe de făcut în România în ce priveşte sistemul de protecţie a copilului.

http://www.realitatea.net/documentar-cu ... 84631.html
Bogdan, august 2002, TPD, a facut ABA la "Cristi's Outreach Foundation" .
vali

Return to REVISTA PRESEI