AUTISMUL IN LUME

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

Postby dora » Fri Aug 14, 2009 10:22 pm

Iepuraşul Playboy Jenny McCarthy s-a rugat ca fiul ei să moară14 August 2009, ora 16:49 | | |

Iepuraşul Playboy Jenny McCarthy a dezvăluit că au existat momente în viaţa ei când şi-ar fi dorit ca fiul său, bolnav de autism, să moară.

Vedeta a povestit că a fost atât de marcată de chinurile prin care a trecut copilul ei încât s-a rugat să-i fie cruţată suferinţa.

"Doctorii îi administraseră un tratament care l-a ţinut treaz patru zile. Tot timpul a avut halucinaţii şi s-a dat cu capul de tăblia de la pat până când a început să sângereze.

"Am fugit acasă şi am început să urlu cât mă ţineau plămânii. Îl rugam pe Dumnezeu să-l cruţe de suferinţă. Îmi iubesc copilul atât de mult, însă nu mai putea îndura tot chinul", a povestit Jenny McCarthy.

Tratamentele însă, şi-au făcut efectul şi fiul vedetei, acum în vârstă de şapte ani, se comportă ca un copil normal.

"Este extraordinar! Merg cu fiul meu peste tot şi încerc să-l ajut să se integreze în societate. A devenit un copil foarte sociabil şi îşi face prieteni cu uşurinţă", a povestit frumoasa blondă.

http://www.libertatea.ro/stire/iepurasu ... 52052.html
dora

Postby lilin » Tue Aug 25, 2009 8:43 am

Are cineva idee la ce tratament se face referire in articol?
Multumesc frumos.
lilin
lilin

Postby formykid » Fri Aug 28, 2009 5:48 pm

Citez si eu de undeva "We believe what helped Evan recover was starting a gluten-free, casein-free diet, vitamin supplementation, detox of metals, and anti-fungals for yeast overgrowth that plagued his intestines. Once Evan's neurological function was recovered through these medical treatments, speech therapy and applied behavior analysis helped him quickly learn the skills he could not learn while he was frozen in autism. After we implemented these therapies for one year, the state re-evaluated Evan for further services. They spent five minutes with Evan and said, "What happened? We've never seen a recovery like this.""
It requires more courage to suffer than to die.
formykid

Postby shakalu » Mon Aug 31, 2009 9:24 pm

... si ca sa fie si in romana ...macar esenta :

"noi credem ca ceea ce la ajutat pe evan sa se recupereze a inceput cu dietele fara gluten si caseina , suplimentele de vitamine , detxifierea de metale grele si tratamentele antifungicide care i-au curatat intestinele . Din momentul in care neurologic a devenit functional prin aplicarea tratamentelor de mai sus , logopedia si ABA l-au ajutat sa invete rapid abilitatile pe care nu le-a putut invata atunci cand era inghetat in autism. Dupa ce a urmat aceste terapii timp de un an , institutiile statului l-au reevaluat pe Evan pentru a vedea de care alte servicii institutionale mai are nevoie . Au petrecut 5 minute cu Evan si apoi au spus : Ce s-a intamplat ?! Nu am vazut niciodata o recuperare ca aceasta ."
shakalu

Postby dora » Mon Oct 19, 2009 12:26 pm

dora wrote:Fiul adolescent al lui John Travolta a murit
04 Ian 2009 Raluca Ion |

Fiul cel mare al lui John Travolta, Jett, a murit vineri în casa de vacanţă din Bahamas a actorului. Membrii familiei cred că băiatul de 16 ani a murit din cauza convulsiilor provocate de sindromul Kawasaki de care suferea. Alţii susţin însă că Jett era de fapt autist, iar părinţii nu i-au oferit îngrijirea necesară.

04 Ian 2009
John Travolta si-a pierdut fiul de numai 16 ani

Cadavrul băiatului a fost descoperit vineri dimineaţă de Jeff Kathrein, un fotograf profesionist prieten cu John Travolta şi cu soţia sa, Kelly Preston, relatează E! News. Poliţiştii spun că cel mai probabil băiatul a avut o criză şi s-a lovit cu capul de cadă, însă cauza exactă a morţii va fi stabilită cel mai devreme luni, când doi medici legişti îi vor face autopsia, scrie AP. Istoricul medical al băiatului este plin de crize manifestate prin convulsii şi alte probleme de sănătate, provocate de sindromul Kawasaki, o boală rară manifestată prin febră mare şi diferite erupţii.

Kelly Preston şi John Travolta, membri ai Bisericii Scientologice, au declarat că Jett s-a îmbolnăvit grav la vârsta de doi ani, când a fost diagnosticat cu sindromul Kawasaki.

Preston a spus că de vină pentru boala fiului ei sunt produsele de curăţat folosite în casă şi, drept tratament, băiatul a fost pus să urmeze un program de detoxifiere bazat pe învăţăturile Bisericii Scientologice, iar sănătatea lui s-a îmbunătăţit deşi a rămas cu “o grămadă de alergii”.

Nu se ştie însă dacă Jett lua şi medicamente. “Eram obsedat ca totul în jurul lui să fie curat. Dădeam în mod constant covoarele la curăţat”, a declarat John Travolta în 2001, în timpul unui interviu cu Larry King.

În timpul aceluiaşi interviu, Travolta a mai spus că fiul său era să moară la vârsta de doi ani.

Cei care l-au văzut pe Jett în public, cel mai recent cu două luni în urmă, la Paris, susţin însă că băiatul era autist, consemnează “The New York Post”.

Unii cred că Travolta a refuzat să admită că fiul său suferea de autism din cauza credinţei sale în scientologie, care nu recunoaşte existenţa bolilor mintale şi respinge psihologia şi psihiatria.

În 2007, Tim Kenny, unul dintre vecinii lui Travolta din Florida al cărui băiat e autist, a declarat că a fost şocat de faptul că starul refuză să-şi ajute copilul din cauza credinţei. “Vede autismul ca pe o slăbiciune, cred că asta îi spun extratereştrii”, a comentat Kenny, după ce a încercat să vorbească cu Travolta “ca de la un tată de copil autist la altul”.

Când familia a fost criticată pentru faptul că neglijează boala lui Jett, avocatul Marty Singer a calificat acuzaţiile drept “false şi defăimătoare”. John Travolta vrea să îşi înmormânteze fiul în Florida şi speră să îi aducă acolo trupul până la mijlocul acestei săptămâni. Nu se ştie încă dacă actorul îşi va anula participarea la Globurile de Aur, de pe 11 ianuarie, unde ultimul său film, “Bolt”, este nominalizat la categoriile Cel mai bun lungmetraj de animaţie şi Cel mai bun cântec original.

http://www.cotidianul.ro/fiul_adolescen ... 68988.html

Insomnia lui Travolta, motiv de îngrijorare

Alina Vătăman
Luni, 27 Iulie 2009

Actorul John Travolta se pare că nu şi-a revenit după moartea fiului său, Jett, din urmă cu şase luni. Din ce în ce mai solitar, starul suferă de insomnie severă, motiv de îngrijorare pentru prietenii săi, mai ales că acesta obişnuieşte să facă lungi plimbări nocturne, la volanul unui mic vehicul pentru golf.

"Îl zărim adesea pe John conducând noaptea. Foarte rar îl poţi vedea în timpul zilei. Este o imagine tristă. În trecut, îl vedeam conducând acel vehicul împreună cu fiul său. Acum se plimbă singur", a declarat pentru femalefirst.co.uk unul dintre vecinii actorului.

Jett, fiul lui John Travolta, a decedat în ianuarie anul acesta, în urma unui atac cerebral suferit pe când se afla în vacanţă în Bahamas.

După această tragedie, John a recunoscut că băiatul suferea de autism, fapt ce contravine religiei sale scientologice, care nu crede în existenţa afecţiunilor medicale.
Atât John, cât şi soţia sa, Kelly Preston, au fost acuzaţi de către presă că refuzul de a recunoaşte boala fiului lor nu a făcut posibil vreun tratament medicamentos. S-a speculat, de asemenea, că Jett a fost supus numai tratamentelor de detoxifiere şi curelor cu vitamine.

Cuplul John Travolta, de 54 de ani, şi Kelly Preston, de 46 de ani, mai are o fetiţă, Ella Bleu, în vârstă de nouă ani.

http://www.evz.ro/articole/detalii-arti ... rijorare-/
dora

Postby dora » Mon Nov 16, 2009 1:51 pm

http://www.youtube.com/watch?v=a1uPf5O-on0

Autistic Teen Finds Inner Voice
dora

Postby dora » Tue Dec 15, 2009 9:19 am

Merge la facultate la 12 ani

sâmbata, 12 decembrie 2009

Desi este inca elev, britanicul Cameron Thomson a fost acceptat la Facultatea de Matematica din Milton Keynes.

Elevul Cameron Thomson a uimit intreaga Mare Britanie dupa ce a fost admis la Facultatea de Matematica din Milton Keynes, la doar 12 ani.
Parintii lui Cameron, Roderick, de 35 de ani, si Alison, de 32 de ani, sunt foarte mandri de baietelul lor, care este un geniu in matematica inca de mic, motiv pentru care a si fost acceptat in randul studen-tilor. In clasele primare, Cameron a realizat la un dificil test de stiinte exacte 141 de puncte, cel mai mare punctaj obtinut vreodata de un adolescent. Micul geniu, care studiaza formule matematice si noaptea, sufera de o forma usoara de autism - sindromul Asperger, care-l face sa se izoleze de lume.

http://www.cancan.ro/2009-12-12/Merge-l ... 2-ani.html
dora

Postby dora » Sat Dec 26, 2009 4:23 pm

Carrey nu vrea cadouri de Craciun
de Nicoleta Tarantus, 17 decembrie 2009

Actorul a apelat la fanii sai cerandu-le acestora sa doneze fundatiei de autism a iubitei sale, Jenny McCarthy, in loc sa ii trimita lui cadouri si felicitari de Craciun, potrivit FemaleFirst.co.uk.

Jenny McCarthy, care este impreuna cu Jim de patru ani, are un fiu in varsta de sapte ani, Evan, care a fost diagnosticat cu autism la varsta de doi ani.

Intr-un post pe pagina personala de pe Twitter.com, Jim Carrey scria: "Ca si Jenny, poate nu stii ce sa imi iei de Craciun. Mai bine intra pe www.generationrescue.org si ofera sprijin familiilor care se lupta cu autismul".

http://www.eva.ro/divertisment/stiri/ca ... 28216.html
dora

Postby dora » Fri May 21, 2010 12:54 pm

Un băiat autist de 14 ani, acuzat de terorism din cauza unui desen - VEZI DESENUL
15 mai 2010, 11:07 | Actualizat Sâmbătă, 15 Mai 2010 11:57
Adriana Matei / REALITATEA TV Votează: 12345 Trimite articolul prin:

Băiatul a scris deasupra unei siluete înarmate "EU", iar deasupra celeilate numele profesoarei. Desenul a fost suficient ca să fie exmatriculat temporar şi trimis în faţa instanţei, pentru ameninţări teroriste.
Un adolescent bolnav de autism a fost acuzat de terorism

Băiatul a scris deasupra siluetei înarmate "EU", iar deasupra celeilate numele profesoarei. Desenul a fost suficient ca să fie exmatriculat temporar şi trimis în faţa instanţei, pentru ameninţări teroriste.

Mama bătaiului cere clemenţă pentru fiul ei, care are coeficientul de inteligenţă al unui copil de clasa a treia. Femeia spune că nu este mândră de desenul făcut de băiatul ei, dar crede că autorităţile au întrecut orice măsură.

http://www.realitatea.net/un-baiat-auti ... 13772.html
dora

Postby dora » Wed Nov 03, 2010 3:46 pm

PARLAMENTUL EUROPEAN
Comisia pentru petiții
17.12.2008

COMUNICARE CĂTRE MEMBRI

Ref.: Petiția nr. 0840/2007, adresată de Teresa Hayes, de naționalitate irlandeză, și 12 alte persoane, privind neglijența și indiferența guvernului irlandez față de sistemul de educație pentru minorii afectați de autism

1. Rezumatul petiției

Petiționara reclamă o lipsă de servicii sociale și educaționale pentru minorii afectați de autism în Irlanda. În special, ea evidențiază cazul fiului său în vârstă de 18 ani care, susține aceasta,nu a beneficiat niciodată de tratament adecvat sau de educația primară la care era îndreptățit în
temeiul Constituției (dimpotrivă, timp de doi ani familia a trebuit să suporte costul educației la domiciliu a acestuia). Familia, care trebuie să se îngrijească de nevoile altor copii, a deschis fără succes acțiuni în justiție împotriva statului (Departamentele Sănătății și Educației) pentru
a obține despăgubiri și rambursarea sumelor. Deoarece guvernul irlandez nu se ocupă de problemele legate de copiii autiști, afirmă petiționara, aceasta solicită asistența Uniunii pentru ca aceștia să beneficieze de egalitate de șanse în Anul European destinat atingerii acestor
obiective în fața tuturor formelor de tratament inechitabil și inegal.

Alte cereri similare se referă la abordarea comportamentală a anumitor instituții, în special școlile ABA (Applied Behavioural Analysis), care sunt specializate în acest tip de handicap, arătând dificultățile extreme pe care familiile obișnuite le au în accesarea acestor servicii.

Cu toate acestea, se pare că Departamentul Educației propune ca alternativă plasarea minorilor autiști în unități de învățământ atașate școlilor primare, conform abordării eclectice, care nu are bază științifică
sau vreun folos practic.

2. Admisibilitate
Declarată admisibilă la 13 februarie 2008. Comisia a fost invitată să furnizeze informații [articolul 192 alineatul (4) din Regulamentul de procedură].
3. Răspunsul Comisiei, primit la 17 decembrie 2008
PE418.051v01-00 2/3 CM\759752RO.doc
RO
Petiționara subliniază în mod special cazul fiului său de 18 ani, care, susține aceasta, nu a primit niciodată tratamentul adecvat sau educația de nivel primar la care are dreptul în temeiul Constituției Irlandeze. Familia petiționarei a încercat fără succes intentarea unei acțiuni juridice contra statului (Departamentele de Sănătate și Educație) pentru a obține o
compensație și rambursarea cheltuielilor. Alte solicitări asemănătoare se referă la dificultățile întâmpinate de familii în accesarea școlilor ABA (Analiza Comportamentală Aplicată), care sunt specializate în acest tip de handicap, și la propunerea Departamentului de Educație de a plasa minorii cu autism în unități atașate școlilor primare.

Petiționara solicită ajutorul Uniunii Europene pentru a le oferi minorilor cu autism șanse egale de a beneficia pe deplin de dreptul la educație.
Statele membre sunt responsabile de luarea de măsuri pentru a se asigura că persoanele cu handicap beneficiază pe deplin de dreptul la educație.
Cu toate acestea, în temeiul articolului 13 din Tratatul CE – care îi conferă Comunității Europene puterea de a acționa în mod corespunzător pentru a combate discriminarea pe motiv de sex, origine rasială sau etnică, religie sau convingeri, handicap, vârstă sau orientare sexuală
– Comisia a prezentat la 2 iulie 2008 o propunere de directivă1 cu privire la punerea în aplicare a principiului tratamentului egal al persoanelor indiferent de religie sau convingeri ,handicap, vârstă sau orientare sexuală, în sectoarele protecției sociale, beneficiilor sociale, ale
sistemului de asistență medicală, educației și accesului la furnizarea de bunuri și servicii disponibile publicului larg.

Conform proiectului de directivă, statele membre vor asigura, prin
anticipare, măsurile necesare pentru a permite accesul efectiv, nediscriminat, al persoanelor
cu handicap la educație și pentru a oferi o locuință rezonabilă, dacă acest lucru nu impune
sarcini disproporționate. Propunerea nu aduce atingere responsabilităților statelor membre în
ceea ce privește conținutul și organizarea sistemului de educație, inclusiv prevederea educației
pentru nevoi speciale. Această propunere este în prezent analizată de Consiliu și Parlament.
În plus, domeniul de aplicare al directivei 2000/78 a Consiliului de creare a unui cadru
general în favoarea egalității de tratament în ceea ce privește încadrarea în muncă și ocuparea
forței de muncă cuprinde accesul la toate tipurile și la toate nivelurile de orientare și de
formare profesională, de perfecționare și de recalificare, inclusiv dobândirea unei experiențe
practice. Deși această directivă nu se referă la educația primară, ar putea fi relevantă pentru
alte niveluri de educație ce implică formarea profesională.
Mai mult, Comunitatea Europeană și toate statele membre, inclusiv Irlanda, au semnat
Convenția Națiunilor Unite privind drepturile persoanelor cu handicap. Articolele 7 și 24 din
Convenție conțin prevederi privind drepturile copiilor cu handicap și privind educația.
Convenția stabilește că Părțile Statelor vor asigura un sistem de educație incluziv la toate
nivelurile și o educație continuă fără discriminare și pe baza șanselor egale. Odată ce Irlanda
ratifică Convenția, va avea obligația legală de a respecta obligațiile care decurg din
prevederile acesteia.
În cele din urmă, articolul 15 din Carta Socială Europeană se referă la obligația părților de a
lua măsurile necesare pentru a garanta persoanelor cu handicap o orientare, o educație și o
formare profesională în cadrul schemelor generale ori de câte ori este posibil sau, dacă nu este
1 http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/Lex ... FIN:EN:PDF
CM\759752RO.doc 3/3 PE418.051v01-00
RO
posibil, prin intermediul instituțiilor specializate, publice sau private. Într-o cauză anterioară,
Autisme-Europe contra Franței (Plângerea nr. 13/2002, soluționată la 7 noiembrie 2003), se
considera că guvernul francez nu a creat suficiente prevederi educaționale pentru persoanele
cu autism, încălcând mai multe dispoziții ale Cartei Sociale Europene, în special neluând
măsurile necesare pentru a le asigura educația acestor persoane [Articolul 15 alineatul (1)];
încălcând obligația de a garanta dreptul la educație al tuturor copiilor și persoanelor tinere
[Articolul 17 alineatul (1)] și principiul nediscriminării în privința beneficierii de drepturile
garantate de Cartă (Articolul E).
Comitetul european pentru drepturile sociale (CEDS) a hotărât că statele părți sunt obligate să
ia atât măsuri legale, cât și practice pentru a pune pe deplin în aplicare drepturile din Cartă și
că problemele vizate de cauză constituie o încălcare a articolelor 15 alineatul (1) și 17
alineatul (1), fie citite individual, fie împreună cu articolul E.
Concluzii
Având în vedere că propunerea de directivă cu privire la punerea în aplicare a principiului
tratamentului egal al persoanelor indiferent de religie sau convingeri, handicap, vârstă sau
orientare sexuală, în sectoarele protecției sociale, beneficiilor sociale, ale sistemului de
asistență medicală, educației și accesului la furnizarea de bunuri și servicii disponibile
publicului larg nu a fost încă adoptată, chestiunile specifice ridicate de petiționar trebuie
soluționate sub incidența legislației naționale, cu excepția cazului în care acestea au legătură
cu orientarea și formarea profesională, chestiune care ar cădea sub incidența Directivei
2000/78 .
În acest caz, întrucât directiva a fost transpusă în legislația irlandeză, în cazul în care
petiționara consideră că autoritățile irlandeze nu respectă obligațiile care decurg din directivă,
ar putea să se adreseze instanțelor naționale privind această problemă.
În plus, petiționara ar putea lua în calcul posibilitatea de a trimite o plângere la Secretariatul
Cartei Sociale Europene al Consiliului Europei1 cu privire la o posibilă încălcare a articolului
15 din Carta Socială European

http://www.europarl.europa.eu/meetdocs/ ... ti_cm(2008)418051_/peti_cm(2008)418051_ro.pdf
dora

Re: AMERICA - Punctul de vedere al unui profesor de ed. spec

Postby paul » Sun Nov 07, 2010 7:19 pm

tanina wrote:Ma gandeam ca sunt persoane curioase despre modul in care sunt integrati si educati copiii autisti in alte tari. Momenta am ocazia sa fiu profesor de educatie speciala intr-o scoala in America asa ca o sa va informez care e situatia aici.
In primul rand daca un elev intampina dificultati de invatare sau diferite probleme este recomandat psihologului spre evaluare. In functie de diagnostic se elaboreaza un plan individualizat de educare. Primul sprijuncare se acorda este o clasa de resource in care elevul merge 50 min pe zi si primeste ajutor la materia la care are nevoie. Restul timpului il petrece in clasa normala. Daca nu da rezultate, o comisie formata din inspector scolar, psiholog, psihopedagog, logoped, directorul scolii, si alte persoane (in functie de caz) stabileste schimbarea plasamentului copilului in clasa de self contained (unde am predat si eu 2 ani).
In fiecare scoala normala exista 1, 2 sau 3 clase speciale self contained ( in functie de marimea scolii) in care sunt educati copiii in functie de deficiente (deficiente de invatare, autism, deficiente mintale, motorii...). Profesorul de la clasa respectiva (special education teacher)preda engleza(scris, citit), matematica, science(anatomie, biologie) si social studies(geografie, istorie). La muzica, desen, educatie fizica, informatica si consiliere elevul cu deficiente merge impreuna cu o clasa normala si are aceeasi profesori ca si elevii normali. In timpul acestor activitati elevii se socializeaza cu ceilalti elevi din clasele normale.
Aici am invatat si eu ce inseamna munca in echipa si colaborarea cu ceilalti specialisti. Luna trecuta am fost invitata la o intalnire deoarece anul viitor scolar va veni la mine in clasa un copil cu autism de la alta scoala. La acea intalnire au fost prezente 12 persoane ( parinte, inspector de specialitate, directorul scolii, persoana responsabila cu elevii autisti din district, fostul logoped, viitorul logoped, fosta educatoare (copilul a frecventat gradinita anul acesta), viitoarea invatatoare, terapistul ocupational (care-l va vizita pe copil de 2 ori pe saptamana), psihologul , consilierul, fostul profesor de educatie speciala si eu( viitorul profesor de educatie speciala). Intalnirea a durat vreo 2 -3ore, timp in care s-a prezentat cazul, s-au formulat obiectivele pentru viitorul an scolar si s-au stabilit metodele si strategiile care se vor folosi.
Acel copil cu autism va merge in clasa intai intr-o clasa normala, va avea o persoana (shadow) care va sta cu el in prima parte a anului scolar, va beneficia de servicii logopedice, ocupationale si 50 min de educatie speciala pe zi (in clasa de resource unde am sa predau eu anul viitor). Toate persoanele care lucreaza cu acel copil (invatatoarea, logopedul, shadow-ul, profesorul de educatie speciala...) trebuie sa participe la un ABA training organizat de inspectorat. Intre timp se organizeaza si alte traininguri si worshop-uri despre autism la care pot participa atat parintii cat si profesorii.
Stiu ca in Romania toate lucrurile se misca greu, dar sper sa se schimbe cat mai repede. Nu spun ca sistemul american este perfect, dar sa stiti ca aici copilul e pe primul plan... Daca aveti intrebari in legatura cu acest sistem va rog sa mi le adresati.

www.sportautism.ro
paul

Postby dora » Fri Nov 19, 2010 2:39 pm

AUTIST, TINUT IN CUSCA DE CATRE PROFESORI

01 noi 2010
Profesorii unui baiat autist din Marea Britanie i-au construit acestuia o cusca in curtea scolii, unde elevul sa isi petreaca timpul in pauze, departe de colegii sai. Parintii tanarului au ramas socati la vederea structurii.

Familia tanarului, in varsta de 18 ani, i-au rugat pe directorii institutiei scolare sa-i faca un loc special in curte baiatului, care sta departe de ceilalti elevi din cauza formei severe de autism de care sufera. Mai mare uimirea a fost cand profesorii le-au aratat solutia: un tarc cu grilaj, asemanator celor pentru caini.

"Este incredibil. Baiatul ar trebui sa fie lasat sa stea cu ceilalti elevi si sa invete, nu incuiat intr-o cusca. Parintii nu pot decat sa le multumeasca profesorilor care s-au ingrijit de tanar atat de mult, dar aveau deja destule pe cap si fara sa descopere acest ceva care arata ca si cum ar fi iesit din orfelinatele din Romania", a declarat Polly Tommey, fondatorul asociatiei Autism Trust.

http://stiri.kappa.ro/externe/01-11-201 ... 96888.html
dora

Postby dora » Mon Dec 13, 2010 1:36 pm

UN copil autist a fost ameninţat cu moartea de şoferul unui autobuz
Oana Racheleanu
410 afişări

Sâmbătă 4 dec 2010

Adam Switzer, copilul autist ameninţat cu moartea Un conducător auto de la compania de transport Coach Lines din Pennsylvania, SUA, a fost suspendat după ce a ameninţat fizic şi verbal un copil autist în vârsta de 9 ani.

Totul a început când profesorii şi mama lui Adam Switzer, în vârstă de 9 ani, au observat un comportament ciudat la copilul autist. Acesta a spus despre şofer că este un idiot.

"Şoferul s-a ridicat de pe scau, a luat o ranga şi mi-a zis: 'Dacă nu taci din gură, am să te omor cu ranga asta'", a declarat Adam pentru KDKA-TV.

"Şoferul a spus: 'O să-ţi pun ranga asta pe gât şi o să apăs până când o să mori'" a mai adăugat micuţul.

Suspendarea şoferului a venit după ce oficialii şcolii au urmărit înregistrările camerei de supraveghere de pe autobuzul şcolii cu care Adam mergea la şcoală. Conducerea şcolii a cerut imediat firmei Coach Lines să îl concedieze pe şoferul violent şi să se asigure că acesta nu va mai lucra niciodata pe vreun autobuz al vreunei şcoli din Pennsylvania.

Vezi cum povesteşte copilul autist despre atacul şoferului asupra sa!

Adaugă Comentariu2 comentarii
toma04.Dec.10-15:02hs

La noi l-ar fi exmatriculat pe copil!

http://www.adevarul.ro/international/su ... 61606.html
dora

Postby dora » Wed Feb 16, 2011 9:30 pm

Bebeluşul lui Travolta suferă de autism?

16 Februarie 2011 | Articol semnat de Ana Haţeg | | | | | După doi ani în care căsnicia lor a fost la un pas să se destrame în urma morţii lui Jett, fiul cel mare al actorilor John Travolta şi Kelly Preston, aceştia păreau că redevin fericiţi odată cu naşterea lui Benjamin, anul trecut.

Publicaţia americană National Enquirer a aruncat recent bomba cu privire la o nouă dramă ce ar putea măcina familia lui Travolta. Se pare că micuţul Benjamin (3 luni) este suspect de autism, cumplita boală de care suferea şi Jett, fiul cel mare al starului.

Actorul este obsedat

Băiatul a murit în urma unei crize, în timp ce se afla cu familia în Bahamas, în luna ianuarie 2009.

“John este speriat că fiul lui cel mic ar putea avea autism precum Jett. Nu este zi în care să nu-i studieze cu atenţie chipul, mai ales că boala poate fi diagnosticată cu precizie abia pe la 3-4 ani. A devenit obsedat când a auzit că riscul ca un al doilea copil să se nască bolnav de autism este foarte mare”, a declarat un apropiat al familiei. John Travolta, 56 de ani, şi Kelly Preston, 48 de ani, sunt căsătoriţi de 20 de ani şi mai au o fiică, Ella, în vârstă de 11 ani. Jett avea doar 16 ani.

http://www.libertatea.ro/stire/bebelusu ... mpaign=rss
dora

Postby camel » Fri Dec 30, 2011 11:54 am

camel

PreviousNext

Return to REVISTA PRESEI