AUTISMUL IN LUME

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

Postby dora » Sun Dec 02, 2007 5:33 pm

Povestea SPERANTEI: fiul lui Jenny McCarthy AUTIST!

Aceasta este povestea unei mame care sacrifica totul pentru micutul ei bolnav. Cand fiul lui Jenny McCarthy a fost diagnosticat ca fiind autist, ea a incercat prin orice metoda sa-l ajute, sa-i fie alaturi in procesul de vindecare si nu si-a pierdut speranta nicio clipa.

Intr-un jurnal ea descrie toate tratamentele la care a fost supus baietelul, progresul pe care l-a facut si cum iubitul ei, Jim Carrey, i-a fost alaturi si a sustinut-o.

De-a lungul anilor, Jenny McCarthy a fost in centrul atentiei prin faptul ca a pozat in Playboy, a scris numeroase carti despre sarcina si ce inseamna sa fii mama. Dar, in 2004, a fost doar o simpla femeie care s-a speriat teribil cand fiul ei Evan, in varsta de 2 ani si jumatate atunci, a fost diagnosticat ca fiind autist.

“Din ziua in care imi tineam copilul in brate si-i observam greutatea cu care respira si cand ma privea parea ca nu ma recunoaste, am devenit o alta femeie pentru ca simteam cum fiul meu parca zburase din viata mea.

M-am panicat si mi-am dat seama ca ceva rau se intampla cu el. Am inceput sa tip si sa cer ajutor disperat… la Dumnezeu.

In timp ce tatal lui forma numarul de la salvare eu incercam sa-mi incurajez copilul sa traiasca, sa-i explic ca sunt langa el si-l iubesc.

Intr-un final, dupa cele mai lungi 45 de minute din viata mea, au ajuns medicii si i-au acordat primul ajutor. Aceea a fost ziua in care a inceput cea mai grea etapa din viata mea de pana in prezent.

Am umblat prin multe spitale pana cand am facut o programare la neurologul cel mai bun de la UCLA in 2005.

Trebuia sa iau masuri pentru ca medicatia ce-i fusese administrate pana atunci parca il inbolnavise mai rau, iar un diagnostic clar nu i se daduse.

Doctorul de care am spus mai inainte, este un barbat dragut si mai in varsta caruia am inceput sa-i explic de crizele pe care le avea Evan. Asculta toata descrierea mea, dar nu-si lua ochii de la cel mic.
Calm, cu multa blandete, mi-a luat mana tremuranda intr-a lui si mi-a spus: <Imi pare rau, fiul tau are autism.>

Ca sa ma convinga de diagnosticul care tocmai il daduse, m-a intrebat:

<Fiul tau, acasa, sta mai mult si analizeaza jucariile decat sa se joace cu ele?>

Da, am raspuns. Dar nu toti copii fac asa?

<Nu.> a fost raspunsul lui.

<Si nu toti copii bat asa din palme. Acesta este un comportament de autostimulare pe care-l au autistii, este specific. Iar 30% din cei care sufera de aceasta boala, au crize precum cele descrise de tine> a mai adaugat doctorul.

Analizandu-i comportamentul de pana atunci, mi-am dat seama ca trecusem foarte usor cu vederea atunci cand ii era luata jucaria din mana si el nu se supara. Ma gandeam ca este un copil bun care nu are orgolii specifice varstei. Si aplaudatul lui haotic mi se parea foarte nostim pana in acel moment cand a fost asociat cu boala de care suferea.

Dupa aflarea diagnosticului puteam sta in pat si sa plang pana la epuizare, dar mi-am dat seama ca fiul meu are nevoie de mine puternica si am decis sa fac ceva pentru el.

Asa ca l-am dus la UCLA Early Childhood Partial Hospitalization Program,un centru pentru tratarea autismului.

Sedintele de terapie nu pareau a da prea multe efecte, iar micutul meu nu reusea sa mai raspunda nici macar la intrebari simple precum <Ce sunet scoate vaca?>

Asa ca tot timpul meu i l-am alocat in exclusivitate, iar casnicia mea incepea sa dea semne de subrezeala deoarece sotul meu se simtea neglijat cu desavarsire.

Singura mea fantezie din acele momente era ca Evan sa poata spune <Te iubesc mami>, nu-mi mai pasa daca nu mai faceam sex niciodata.

M-am gandit la tot felul de solutii disperate, am incercat cam toate “leacurile babesti” de care auzeam, eram in stare de orice numai pentru a-mi recapata copilul, ingerul meu drag.

Odata cu trecerea lunilor, micutul a inceput sa progreseze in urma terapiei si a ajuns chiar sa indice unde ii este nasul si picioarele cu destula usurinta. Cand terapistul mi-a dat vestea asta buna, nu mi-am putut controla lacrimile de fericire.

Casnicia mea era intr-un moment crucial si l-am rugat pe John sa se mute pentru a lua o pauza. A fost foarte greu, dar voiam sa ma dedic doar fiului meu.

Costurile tratamentului s-au ridicat la sume fabuloase pe care, din fericire eu mi le-am permis spre deosebire de alte persoane ce au fost nevoite sa-si vanda o mare parte din bunuri pentru a acoperi aceste cheltuieli, dar totul este pentru copilul tau.

Ameliorarea starii de sanatate a lui Evan m-a determinat sa mai ies si eu putin din casa si asa l-am cunoscut pe iubitul meu Jim Carrey. La una din faimoasele petreceri ale vedetelor, m-am intalnit cu acest barbat atat de dragut. Lucrurile mergeau destul de bine pana cand, intr-o zi, Evan a facut iar o criza care m-a speriat si m-am hotarat ca nu mai pot juca si rolul de actrita si de iubita si am luat o pauza.

Dupa doua saptamani de concediu, intr-o zi pe care nu o voi uita niciodata, Evan a ras la una din glumele mele. A fost un moment magic in care inima mea a simtit iar fericirea. Si, ca momentul sa fie mai frumos, el a vrut sa fie luat in brate de catre mine. Nici nu va pot explica in cuvinte emotia pe care am simtit-o cand baietelul meu a dorit sa simta din nou bratele calde ale mamei iubitoare.

Atunci mi-am dat seama ca lucrurile evolueaza asa cum trebuie si m-am hotarat sa ma intorc si eu in bratele iubitului meu care m-a primit cu caldura.

Acum, Evan mai repeta uneori anumite cuvinte si bate din palme, dar este cu mult iesit din lumea autismului in care era inchis. La cei 5 ani pe care ii are inca nu comunica pe deplin, dar il ajut foarte mult cu intrebari prin care imi poate explica ce vrea, ce simte. Am rabdare si incredere ca intr-o zi va fi pe deplin normal.”

http://www.stiletto.ro/stiletto-power/f ... utist.html
dora

Postby dora » Thu Jan 17, 2008 4:54 pm

"Autism: The Musical" Tricia Regan producer/director feature interview

http://blip.tv/file/230137/
dora

Postby dora » Sun Feb 10, 2008 3:32 pm

Supererou" la 9 ani
Vineri, 01 Februarie 2008

Un baietel de 9 ani din Plymouth, Marea Britanie, bolnav de autism, a devenit erou dupa ce miercuri,30 ianuarie, i-a salvat viata mamei lui. Jonathan Anderson se afla in masina in drum spre scoala cand mama sa, care era la volan, a lesinat. Vazand ca automobilul, o Toyota Avensis, care circula cu 110 km/h, era in pericol de a lovi alte masini, Jonathan a preluat controlul volanului. In mod cu totul miraculos, copilul a scos vehiculul in afara spatiului carosabil si a aprins avariile. Baietelul a primit o diploma pentru curajul de care a dat dovada, fiind apreciat drept un �supererou".
Sursa:Daily Mail

http://www.infoportal.ro/presa~info-405394.html
dora

Postby Armina » Wed Feb 20, 2008 9:34 pm

Armina

Postby dora » Mon Feb 25, 2008 3:09 pm

Copiii unei românce, confiscaţi în Olanda
19/01/2008 de Ionela Gavriliu

Unei românce aflate de 10 ani în Olanda i s-au luat ambii copii de către Protecţia Copilului, pe motiv că nu i-ar îngriji corespunzător.

Legată de mâini şi de picioare. Acesta e sentimentul pe care Claudia îl are de mai bine de 6 luni, de când asistenţii sociali din Rotterdam au venit în casa ei şi i-au luat cu forţa copiii, fără ca ea să poată face ceva. De atunci, femeia trăieşte un continuu coşmar, obligată să-şi viziteze copii doar o dată la 3 săptămâni, atunci când îi vede trişti, iar pe Dominique, băiatul autist de 7 ani, izolat şi slăbit.

O POVESTE. Claudia locuieşte în Olanda de 10 ani. La puţin timp de când s-a stabilit în Rotterdam s-a căsătorit cu un cetăţean olandez. Împreună au doi copii, dar momentan se află în proces de divorţ, după 9 ani de căsnicie. Copiii au fost lăsaţi în custodia mamei, tatăl declarând că, orice ar fi, el poate să aibă grijă doar de Lisa, fetiţa de 5 ani, Dominique – copilul autist, fiind o responsabilitate prea mare. Claudia încearcă pe toate căile ca fiul ei autist să aibă o viaţă normală: îi face zilele de naştere alături de mulţi prieteni, îl scoate în parc, la bazin pentru a-l integra printre copii. Ca să aibă rezultate mai bune, femeia a angajat de-a lungul timpului mai multe persoane specializate pentru a face terapie cu micuţul. Una dintre aceste persoane a fost Silvia, o tânără care făcuse cursuri de specialitate pentru a ajuta copii autişti. După o perioadă, Silvia i-a spus Claudiei că ea nu mai poate face faţă nevoilor copilului şi că ar fi mai bine să-l înscrie la o şcoală specială. Mama i-a ascultat sfatul, dar după un timp l-a retras pe Dominique din instituţia respectivă pentru că nu era supravegheat corespunzător, de mai multe ori băiatul fiind găsit rătăcind pe străzi.

CU FORŢA. La puţin timp, şcoala respectivă, cu ajutorul Silviei, a făcut plângere la Protecţia Copilului împotriva mamei cum că ar lipsi de acasă, iar copiii ar rămâne în grija bunicilor, care sunt violenţi. În iunie anul trecut, mai mulţi asistenţi sociali au venit şi au luat cu forţa cei doi copii care plângeau. "A fost de ajuns informaţia falsă a Silviei ca să-mi fie luaţi copiii. A urmat un proces în care judecătorul a cerut o cercetare în legătură cu informaţia dată, dar nu au putut proba nimic din ceea ce s-a spus. Instituţia n-a făcut nici un fel de anchetă socială, un proces de constatare, în ce condiţii au fost ridicaţi copilaşii, au mers tot pe aceeaşi linie, cu aceeaşi sesizare. Judecătorul fiind în dubiu a mai cerut alte 3 luni în care să se facă alte cercetări", povesteşte mama. La a doua înfăţişare acuzele au fost şi mai grave, cum că micuţii nu ar avea comportamente adecvate vârstei lor şi că au apărut dubii asupra capacităţii mamei de a-i creşte. "Nu s-a luat în calcul situaţia lor înainte să fie ridicaţi de acasă, cum am avut grijă de ei", declară mama. Totul s-a bazat pe observaţiile lor de când copiii au fost duşi în instituţii ale statului. Astfel, după 6 luni de când stau departe de mamă şi departe unul de celălalt, judecătorul a decis ca Lisa şi Dominique să stea încă un an în grija statului, până se va clarifica problema. Mama e decisă să facă recurs împotriva acestei hotărâri.

SINGURI. Lisa a fost mutată până acum în trei locuri. La vizitele mamei ochii i se luminează şi vorbeşte mult. Starea lui Dominique e mai proastă. Mama povesteşte că băiatul nu e integrat în grupul de copii, că doarme singur, mănâncă singur şi, pentru că mai e agitat noaptea, e legat de pat să adoarmă. Iar când, de ziua lui, mama a încercat să-i facă o petrecere modestă în centru, o asistentă socială i-a spus ironic: "Pentru ce petrecere? Ai impresia că ăsta ştie ce se întâmplă cu el?". Unchiul copiilor, Laurenţiu Alecu, spune că cel mai mult l-a durut faptul că de Crăciun, deşi ceilalţi copii au avut voie să plece la rude, Lisa a trebuit să rămână singură în centru.

În timpul vizitelor, Claudia şi cei doi copii sunt monitorizaţi şi pe baza acestor întâlniri se întocmesc noi rapoarte. Mamei i s-a sugerat să-şi găsească de lucru o slujbă cu normă întreagă, deşi situaţia financiară a familiei era bună şi în prealabil, iar apoi i s-a reproşat că, în cazul unui aşa loc de muncă, nu va mai avea timp să aibă grijă de copii. "Orice lucru spun este folosit contra mea. În momentul de faţă caut un avocat să înaintez recurs. Iar dacă nici aici nu se face dreptate am de gând să ajung la CEDO", e decisă mama.

ASISTENŢÅ. În disperarea ei, Claudia Alecu a apelat şi la Ambasada României, sperând un ajutor. Ambasadorul României la Haga, Călin Fabian, a declarat că este prima oară când sunt puşi în faţa unei situaţii de acest gen. Măsurile pe care Ambasada le-a luat au fost să solicite Protecţiei Copilului, în decembrie anul trecut, un punct de vedere în cazul celor trei. Până pe 11 ianuarie acest răspuns nu a venit. De asemenea, Ambasada a solicitat prezenţa unor reprezentanţi în centrele de plasament în care se află cei doi minori. Procedura este încă în derulare, conform ambasadorului Călin Fabian. Într-un răspuns solicitat de Jurnalul Naţional, ambasadorul României în Olanda a precizat că "posibilităţile de acţiune ale ambasadei sunt limitate, având în vedere că în prezent pe rolul instanţelor olandeze se află o procedură judiciară în curs. Prin urmare, demersurile ambasadei nu pot interfera cu acestea, în virtutea obligaţiei respectării legislaţiei ţării de reşedinţă şi a independenţei justiţiei. De asemenea, trebuie avut în vedere că, atât mama, cât şi copiii sunt şi cetăţeni olandezi şi au domiciliul în Olanda (familia a solicitat înregistrarea minorilor la autorităţile române abia la sfârşitul anului 2007), practic, aceştia fiind sub jurisdicţia autorităţilot olandeze".

Legea olandeză
"Codul civil olandez, cartea I (cu modificările ulterioare, în special Legea 266 din 1995), prevede posibilitatea plasării minorilor în centre rezidenţiale pentru o perioadă de maximum 1 an (care poate fi prelungit cu încă un an), în cazul în care se apreciază că mediul în care sunt crescuţi pune în pericol dezvoltarea morală, intelectuală şi psihică a acestora. Este, în egală măsură, important de avut în vedere rolul deosebit de important jucat într-un asemenea context de personalul sistemului olandez de asistenţă socială, inclusiv în poziţia sa de martor, în elucidarea unui asemenea caz."

Precizări – Ambasada României la Haga
http://www.jurnalul.ro/articole/114525/ ... -in-olanda
dora

Postby dora » Fri May 09, 2008 1:41 pm

Inedit. Un britanic a participat la maratonul din Londra carand in spate 31,8 kilograme de metal si fibra de sticla

Alina Creanga

Britanicul Lloyd Scott, in varsta de 46 de ani, s-a gandit la o modalitate neobisnuita de a strange bani in beneficiul persoanelor care sufera de autism.
Astfel, el s-a inscris pe lista participantilor la maratonul Londrei, alergand deghizat in robot. Pentru a se asigura ca va atrage atentia asupra cauzei pe care o sustine, Lloyd, originar din Rainham, si-a comandat special pentru aceasta ocazie un costum de 2,7 metri inaltime si care cantareste 31,8 kilograme. Realizat din metal si fibra de sticla, cu membrele si gura mobile, robotul lui Scott a fost creat de sculptorul Aden Hynes, care, pentru a rezolva problema diferentei de inaltime dintre Lloyd si costumul sau, a montat in interiorul picioarelor acestuia din urma doua picioroange.

Cel mai lent maratonist-scafandru

"Stiu ca oamenii ma considera un ciudat, dar pentru mine acest lucru nu conteaza deloc. Mi-am dorit, insa, foarte mult sa particip la maratonul de anul acesta impreuna cu robotul meu pentru a atrage atentia asupra persoanelor care sufera din pricina autismului.

Aud adesea spunandu-se despre ele ca duc acelasi tip de viata pe care il au si robotii. Nimic mai fals. Autistii sunt persoane cu un extraordinar potential, care pot demonstra de ce sunt in stare numai daca au sustinerea celor din jur", si-a motivat Lloyd Scott gestul.

In urma cu patru ani, barbatul a participat la competitia sportiva de la Londra costumat in scafandru si a reusit sa intre in Cartea Recordurilor la categoria "Cel mai lent maratonist".

http://www.cancan.ro/2008-04-14/A-alerg ... ltime.html
dora

Postby dora » Fri May 23, 2008 6:32 am

Vineri, 25 Aprilie 2008
Toni Braxton era sa renunte la cariera muzicala, pentru fiul sau autist

Cantareata R&B Toni Braxton a marturisit pentru FemaleFirst ca a fost la un pas de a renunta la cariera muzicala atunci cand a aflat ca fiul ei sufera de autism.

Vedeta a fost devastata in 2006, cand baietelului sau Diezel i s-a pus diagnosticul de autism. Braxton s-a autoinvinuit, iar ei si sotului sau Keri Lewis le-a luat mai mult de 1 an sa depaseasca acest moment.
"Am fost devastata.
Credeam ca e vina mea ca parinte. Imi amintesc bine perioada accea, a reprezentat o adevarata provocare pentru mine.

Toate energiile negative mi le-am descarcat asupra mariajului meu. Nu mai doream nici sa cant. Am fost la un pas de a renunta sa cant pentru ca tot ce-mi doream atunci era ca bebelusul meu sa fie bine".
Cantareata a precizat insa ca Diezel, acum in varsta de cinci ani, a depasit perioada dificila si a facut progrese reale: "A fost un an foarte greu, dar acum este mult mai bine".

A.S.

http://www.presaonline.com/stire/toni-b ... 52907.html
dora

Postby dora » Mon Jul 14, 2008 10:06 am

Biserica Ortodoxa a Ciprului va infiinta o scoala speciala pentru copiii care sufera de autism
July 9, 2008
Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe a Ciprului a demarat infiintarea unei Facultati de Teologie si doreste sa sprijine construirea unei scoli speciale pentru copiii care sufera de autism. La propunerea PF Hrisostom, arhiepiscopul Ciprului, Sfantul Sinod studiaza posibilitatea transformarii actualei scoli teologice ‘Sf. Ap. Varnava’ in Facultate de Teologie. Discutiile au inceput joia trecuta, la sedinta Sfantului Sinod. De asemenea, s-a decis organizarea de alegeri in toate bisericile din insula, astfel incat sa poata fi desemnati epitropii bisericesti duminica, 2 noiembrie 2008. A fost decis si un sprijin material din partea eparhiei de 500.000 de euro, in vederea construirii unei scoli speciale, pentru copiii autisti. Responsabil de acest proiect a fost desemnat IPS Mitropolit Pavel de Kyrineia.

Sursa:http://radio.trinitas.ro/
http://www.noutati-ortodoxe.ro/2008/07/ ... de-autism/
dora

Postby dora » Wed Jul 16, 2008 10:36 am

Un cuplu din Marea Britanie ar fi facut un pact sinucigas pentru ca cei doi parinti nu au putut avea grija de fiica lor autista, relateaza The Telegraph, citand un procuror.

William si Wendy Ainscow (foto) au cumparat un bilet dus spre Tenerife, unde au luat o cantitate semnificativa de medicamente inainte sa se indrepte spre mare.

Sotul, in varsta de 75 de ani, a decedat, dar sotia sa, de 63 de ani, a fost scoasa inconstienta din apa de echipajul de urgenta care a readus-o la viata.

Cei doi au fost adusi in pragul disperarii de fata lor, Lisa, de 37 de ani, care suferea de sindromul Asperger si avea o obsesie a cumparaturilor.
http://www.ziare.com/articole/cuplu-x2
dora

articol despre autism

Postby iapetrei » Wed Aug 06, 2008 11:08 am

iapetrei

Postby dora » Mon Sep 08, 2008 4:09 pm

Posibilitati de vindecare a autismului

24-10-2007

Exista atat de multe lucruri pe care nu le stiam in ceea ce priveste autismul si banuiesc ca multi dintre voi va aflati in aceeasi situatie ca si mine. Am auzit cateva statistici zguduitoare si am vorbit cu cateva familii care mi-au impartasit povestile lor. Iata cateva statistici greu de digerat:

*80% din populatia care sufera de autism are 15 ani sau mai putin.

*80% din cuplurile care au copii care sufera de autism sfarsesc prin a divorta.

*exista de 4 ori mai multi baieti bolnavi decat fete (o ratie de 4:1).

*in decursul ultimilor 20 de ani, numarul vaccinurilor administrate copiilor a crescut de la 10 la 42.

*1 din 150 de copii sunt diagnosticati cu autism in comparatie cu 1 din 10000, nu cu multi ani in urma.

In corelatie cu aceste modele predeterminate exista si alte circumstante care afecteaza aceste numere. De exemplu, cresterea diagnosticarii copiilor cu autism pare sa fie legata de numarul mai mare de persoane tinere care se supun diagnosticarii.

Trebuie sa mentionez de altfel, inainte sa imi para rau, ca discutia despre posibilitatile de vindecare ale autismului NU implica idea de anti-vaccin.De fapt, ei cred ca e nevoie de mai multa cercetare pentru a intelege conexiunea dintre cele doua. Unii experti spun ca da, altii spun ca nu, in nici un caz.

Conexiunea dintre autism si vaccinuri a aparut din idea ca mercurul din vaccinuri poate cauza autismul la copiii care sunt susceptibili de acesta. Nu sunt doctor si n-am nici cea mai vaga idee daca vaccinurile pot cauza autismul, dar nu sunt sigur daca inteleg de ce trebuie sa se foloseasca peste 40 de vaccinuri diferite la copiii de o varsta atat de frageda? Cand eram copil, am fost expus la varicela, pojar, rubeola,oreion si la orice alt tip de boala pe care o faci o singura data. Am scapat de toate acestea cand eram copil si nu am avut nevoie niciodata de vaccinuri. Astazi se vaccineaza contra varicelei? De ce? Mi se pare stupid, dar din nou, nu sunt doctor.

Multe dintre aceste lucruri le-am aflat urmarind emisiuni ca “60 de Minute” si “20/20”, dar ceea ce nu am stiut este ca acesti copii sufera din punct de vedere fizic. Aceasta boala a fost privita tot timpul ca una pur-comportamentala, cel putin eu chiar asta credeam, dar acesti copii sufera serios fizic din cauza unor probleme majore intestinale. De asemenea au un sistem imunitar labil, asa ca se imbolnavesc foarte usor. Din pacate, majoritatea doctorilor, dupa ce diagnosticheaza un copil cu autism iti vor spune:” Ne pare rau de ghinionul dumneavoastra, nu puteti face nimic in aceasta problema” si nu vor trata simptomele biologice ale bolii.

Ei bine, in timpul discutiilor mele cu diferite familii, mi-au spus ( nu vad de ce ar fi inventat aceasta ) ca odata ce au dat mai multa atentie vindecarii simptomelor corporale … comportamentul s-a imbunatatit imens. Socant, huh? Imaginati-va cat de irascibili ati fi daca v-ati simti rau constant? As putea fi si eu acuzat de vreo cateva istericale.

Oricum, aceasta este esentialul pe care l-am invatat despre acesti copii. Nu trebuie sa faca fata doar unui comportament dereglat, unei dureri emotionale, dar si unei dureri fizice. Aceasta ma intristeaza si ar trebui ca guvernul sa ia initiative, sa cheltuiasca mai multi bani concentrandu-se pe aceasta boala, mai ales acum cand a devenit o problema comuna. 1 copil din 150. 1 copil din 150 diagnosticat cu aceasta boala. Asta inseamna multi copii, nu?

(Pentru mai multe informatii despre organizatia Talk About Curing Autism, vizitati situl www.talkaboutcuringautism.org)

-----------------------------

vent-ul a fost exploziv. Au strans o suma de bani considerabila si am fost onorat ca numele meu a fost asociat cu acest event. Acolo am intalnit-o pe Jenny McCarthy, cea care a fost forta motrice in a capta atentia mediei pentru cauza. Jim Everett, fost jucator NFL QB a fost acolo de asemenea si a stat chiar langa mine in timpul turneului caritabil.

In ziua event-ului am zburat, dar din moment ce trebuia sa ma reintorc in Vegas dimineata devreme, am planuit sa inchiriez o limuzina,cu care sa calatoresc inapoi, pe motiv sa pot dormi pe bancheta din spate. Pana la urma, am stat pana la sfarsit, vorbind cu cateva familii. A fost o conversatie extraordinara si creierul meu se simtea ca un burete, dornic sa absoarba cat mai multe informatii posibil

http://www.holdem.ro/holdemro/negreanu/ ... autismului

Daniel "Kid Poker" Negreanu (n. 25 iulie 1974, Toronto, Ontario, Canada) este un jucător profesionist de poker din Canada, de origine română.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Daniel_Negreanu
dora

Autism more common in rainier climates, study says

Postby padre » Tue Nov 04, 2008 11:00 am

Autism is more prevalent among children who live in areas with higher annual rainfall levels, a new study suggests.

The research has found that, in California, Oregon and Washington, autism rates are higher than the state medians in counties that experience more than 43 centimetres of rain each year.

The study also found that autism was more prevalent among children who had lived in heavy rainfall areas before they were three years old, around the time autism is usually diagnosed.

The researchers speculate that several factors could explain the rain-autism connection, including:

* Rain may lead more children to stay indoors and watch television, which may affect their behavioural and cognitive development.
* Spending more time indoors may increase kids' exposure to indoor pollutants, such as harsh cleaning chemicals.
* Rain itself may carry toxic chemicals that interfere with children's development.
* Overcast days and spending more time indoors may lead to a vitamin D deficiency in children, which has been linked to a higher risk of developing a number of health problems.

Scientists have yet to establish indoor pollution or chemicals in rain as triggers of autism.

However the authors conclude that, "further research focused on establishing whether such a trigger exists and on identifying it is warranted."

The research was led by Cornell University professor Michael Waldman. The findings are published in the November issue of Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine.

The cause or causes of autism still elude researchers. Autism symptoms can include communication and interaction difficulties, repetitive behaviours and learning impairments.

Autism rates have increased steadily over the last 30 years, from about one in 2,500 children to one in 150 children, according to information accompanying the study.

Some of the increase is due to better monitoring by doctors, as well as changes in diagnostic techniques.

However, the role biological and environmental factors play in incidence rates has yet to be determined.

In an editorial accompanying the study, Dr. Noel S. Weiss of the University of Washington, Seattle cautions that the findings are preliminary and do not "call for alarm" before further studies can be conducted.

http://www.ctv.ca/servlet/ArticleNews/story/CTVNews/20081103/rainfall_autism_081103/20081103?hub=Health
padre

Postby dora » Mon Dec 08, 2008 9:26 pm

dora

Postby dora » Thu Dec 18, 2008 5:59 pm

Zonele ploioase au mai mulţi copii autişti

Dan Arsenie
Joi, 06 Noiembrie 2008

Un studiu realizat în trei state americane a arătat că minorii care cresc până la vârsta de trei ani în zonele ploioase sunt mult mai expuşi la autism, informează LA Times.

"Dacă plouă mult, copiii petrec mai mult timp în casă. Se poate ca aceşti copii să piardă ceva pozitiv din exterior, sau ca ceva din interior să le fie foarte dăunător", spune Sean Nicholson, de la Univeristatea americană Cornell.

Această legătură între copiii diagnosticaţi cu autism şi precipitaţii nu a fost dovedită clinic, dar oamenii de ştiinţă cred că această posibilitate merită investigată în continuare.

Studiul s-a bazat pe starea de sănătate a copiilor născuţi între 1987 şi 1989, în Washington, Oregon şi California, din vestul Statelor Unite.

Autismul este o boală caracterizată prin afectarea gravă a abilităţilor mentale, emoţionale şi comunicaţionale ale unei persoane.

http://www.evz.ro/articole/detalii-arti ... i-autisti/
dora

Postby dora » Thu Dec 18, 2008 6:43 pm

Plouă...
de George Topârceanu

Pe-aici cand plouă, plouă îndesat,
Nu ţine ca la noi un ceas ori două.
Că ziua plouă, plouă pe-nserat,
Si cand se crapă iar de ziuă, plouă.
In faptul zilei, streşinile plâng.
Pădurea stă plouată ca o curcă.
Natura calcă cu piciorul stang:
Pe-aici cand plouă, plouă, nu se-ncurcă!
dora

PreviousNext

Return to REVISTA PRESEI