Un sfat va rog!

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

Un sfat va rog!

Postby Jojo » Tue Dec 13, 2016 4:28 pm

Am o fetita de 1 an si 9 luni. Nu vorbeste decat f putin si anume spune cum face vaca, maimuta, calul, sarpele, pisica si leul. Raspunde la nume in 80% din cazuri, stie sa bata palma, sa pupe, sa faca pa (desi pa nu face mereu), bate din palme daca spun bravo. Stie rolul unor obiecte, cu pieptanul de piaptana, se spala pe dinti cu periura cum poate si imi da tubul de pasta sa ii pun pasta pe periuta, cu matura matura cum poate, cu servetele umede sau carpe sterge oglinzi, mobila. Isi pune caciuli pe cap si se duce in oglinda sa vada cum ii sta. Se bucura mult cand vin acasa, intinde mainile sa o iau in brate. Se supara si plange cand vede ca ma imbrac si ma indrept spre usa. Cu greu plec de acasa si de obicei incercam sa nu vada pt ca plange rau dupa mine dar se linistete relativ repede. Stie sa arate ochii, nasul, gura, cerceii, ai ei, ai mei sau a altor persoane. Nu merge pe varfuri, se joaca adecvat cu masinile. Se preface ca da de mancare la papusi, le leagana, le inveleste cu paturici si le ia in brate. Stie sa sufle in trompeta si fluier. Stie care e mingea, cainele, calul, pisica si multe alte animale. De mancat mananca orice, isi ia marul singura si il mananca de exemplu. Daca mancam noi ceva neaparat vrea si ea. Se joaca cu copiii, se bucura cand mergem in vizite sau cand vin altii la ea. In orice loc nou exploreaza si nu se sperie. Insa daca ii spun sa duca ceva la gunoi nu face, drept ca nici eu nu i-am prea aratat. Singura a invatat sa dea mancare la papusi cu lingurita, eu nu i-am aratat, singura a invatat sa faca turn din cuburi. Se catara peste tot, danseaza cand aude muzica. Dar nu vorbeste si nu executa comenzi asa cum fac altii la varsta ei. Am fost la psiholog logoped si a spus ca nu e autista, nu e hiperkinetica si e f atenta. Dar are o anume incapatanare sa faca lucruri la cerere. Ce parere aveti?
Jojo

Re: Un sfat va rog!

Postby Jojo » Tue Dec 13, 2016 4:34 pm

Am uitat sa spun ca intr-o zi un baietel manca un mar, ea s-a dus la cosul cu fructe si a luat un mar si i l-a adus si pe acela apoi l-a luat in brate. Arata cu degetul, bea apa din orice recipient, cana normala, biberon, pai. Daca ma duc la baie de exemplu nu trece mult si ma gaseste, nu pot sa fac nimic singura. De dormit doarme bine, se trezeste o data pe noapte si bea apa apoi adoarme la loc. La nisip stie sa foloseasca lopatica, grebla etc. Nu ii plac decat cartile cu obiecte din casa sau piese vestimentare, cele cu animale mai putin. La cantecele fredoneaza si ea dar nu in cuvinte.
Jojo

Re: Un sfat va rog!

Postby Jojo » Tue Dec 13, 2016 5:04 pm

Scriu pe masura ce imi aduc aminte. Mai spune mama, tata, ţiţi, uite-te. Dar vb prea putin spre deloc.
Jojo

Return to INTREBARI FRECVENTE