Sindrom Asperger?

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

Postby vali » Fri Jan 16, 2009 9:59 pm

Astazi s-a repetat acelasi lucru, d-na de engleza a intrebat cine a venit dupa copilul acesta, apoi s-a adresat bonei (in auzul tuturor parintilor), ca Bogdan este cel mai bun la engleza, este f. atent si ajuta si alti copii. Manualele comandate pe NET nu au sosit inca. Am intrebat pe el acasa de ce ai place engleza si mi-a raspuns ca vrea sa plece in Anglia cu avionul impreuna cu mama si cu bona si sa nu se mai intoarca niciodata.
Am promis ca daca va fi un baiat cuminte si silitor ai fac cadou un telefon mobil (pe cartela) pe care al va lua la gradinita ca sa poata sa vorbeasca in pauza cu mine la servici. A sarit in sus de bucurie si abia asteapta sa vina ziua de luni sa vorbeasca cu mine. Am sa vorbesc si cu d-na educat. sa-l lase numai in pauza sa vorbeasca.
Bogdan, august 2002, TPD, a facut ABA la "Cristi's Outreach Foundation" .
vali

Postby vali » Sun Feb 08, 2009 4:37 pm

Cu telefonul mobil nu prea a mers figura (ma bucuram ca am sa pot astfel comunica oricand cu el), desi am explicat dimineata la plecare sa-l foloseasca numai in pauza, el nu prea a retinut si cum a ajuns la gradinita a scos telefonul din gentuta si a inceput sa butoneze. cand au vazut ceilalti copii au vrut si ei sa butoneze si el le-a dat si lor si uite asa nu mai era nimeni atent. D-na a luat telefonul si l-a pus pe catedra si i-a dat l-a plecare.
Cu scrisul se descurca bine in creion (am inceput sa scriem si cuvinte scurte) dar acum cateva zile am luat un stilou si nu prea stie sa-l foloseasca si scrisul nu mai este l-a fel. Am sa iau pentru inceput un pix cu ceramica sa vad cum iese (la scoala se scrie cu stiloul de la inceput de aceea trebuie sa reusim).
Cu limbajul merge bine, pronunta corect pe "r" si pe "l", vorbeste foarte mult, pune foarte multe intrebari si devine foarte obositor cateodata.
Retine toate nr. de telefon (este ca o agenda) si retine si zilele din calendar cand al mai fac morala (el spune ca am fost obraznica, niciodata nu recunoaste cand greseste), imi face poze cu telefonul in diferite ipostaze si le descarca pe calculator si ne distram amandoi de ce a iesit.
Este foarte pisalog si cere multa atentie, nu prea te lasa sa faci ceva prin casa numai sa stai cu el la calculator, la televizor, nici cu vecinii nu prea are rabdare deoarece consuma din timpul meu. ma ameninta ca daca nu sunt cuminte imi sterge autismul de pe calculator. Este foarte pasionat de "manele", stie si d-na si al pune sa cante la gradinita, dar el incepe cu cele mai .... de ma face de ras "Bautura si manele si femei de 7 stele", am incercat si alte stiluri de melodii mai frumoase ca sa sustrag atentia de la manele, le-a sters pe toate. Psihologul mi-a spus sa-l las sa asculte manele daca asta al calmeaza.
Nu era cunoscuta pentru el notiunea de moarte, ieri am gasit in padure un catelus mort si i-am explicat despre ce este vorba, azi dimineata a venit o vecina si ne-a spus ca a murit mama ei la tara si era tare miscat de situatie.
Eu i-am explicat ca si tata meu a murit si nu am decat pe mama, iar el mi-a spus ca al prezinta pe tata lui " Uite tata meu, incantat de cunostinta", l-am intrebat de unde stie formulele de politete si el a spus ca de la "Minimax".
Stie ca a fost abandonat de tatal lui si este foarte afectat (i-a spus si medicului NPI cand a fost intrebat), singura lui dorinta este sa-l contacteze la telefon si sa-l intrebe de ce l-a abandonat. Are un Mos Craciun pe care l-a facut cadou bona de craciun pe care el al considera ca este tatal lui si doarme cu el, povesteste tot ce a facut l-a gradinita, este prietenul lui. Daca voi avea timp si daca ma va ajuta cineva intentionez la pensie sa scriu o carte despre un copil autist care asi cauta tatal care este mai afectat de boala.
La comisie am reusit bine anul acesta, la anul nu mai facem acte deoarece intentionez sa-l dau la o scoala din apropiere care are program "after school" si cred ca se va acomoda acolo.
Toata vacanta ne-am confruntat cu o viroza, acum e mai bine si maine va merge la gradinita deoarece el nu concepe sa lipseasca.
vali

Link interesant

Postby astalavista » Fri Mar 13, 2009 10:16 pm

astalavista

Postby dora » Fri May 08, 2009 4:11 pm

http://www.jurnalul.ro/video/copii-spec ... 06419.html

daca apasati deasupra fotografiei pe acest mesaj

Video: 26'31"/ 56.2 Mb

il veti vedea pe Bogdan spunand o poezie si pe Vali spunandu-si povestea

Felicitari pentru amandoi invingatorii!
dora

Postby vali » Mon May 11, 2009 2:00 am

ImageImageImageImageImageImage

Multumesc Dora!Nu am stiut ca suntem pe NET!
Am avut multe probleme in ultima perioada (clavicula fracturata, viroze, servici) dar le-am trecut pe toate. Acum suntem bine, ne plimbam prin parc, scriem, desenam si mergem la gradinita.
Astazi a fost cea mai fericita zi pentru Bogdan deoarece a venit tata lui si bunica (soacra) sa-l vada si au facut multe promisiuni (sper sa se tina de ele).
vali

Postby vali » Thu May 28, 2009 10:14 am

Nu v-am mai scris de mult deoarece anul acesta problemele s-au tinut lant de noi. Bogdan si-a fracturat clavicula in parc la saltea (si de cate ori s-a urcat si a sarit pe saltea si nu s-a intamplat nimic...dar ghinionul!), a stat 3 saptamani bandajat iar acum este f. bine. apoi cu criza economica s-a redus programul de lucru si la servici (asta m-a ajutat deoarece am stat mai mult cu Bogdan), etc.
Despre evolutia lui ce pot sa spun, este in continuare in spectru insa la inalt functional. Este interesat numai de un singur subiect, calculator. Vorbeste intr-una despre calculator, lucreaza in Word, Autocad, etc. Ai suna zilnic pe toti cunoscutii sa vorbeasca despre calculator (cel putin pe mama mea de la tara a dus-o la disperare, ea si asa nu pricepe nimic si nici nu aude bine). Cateodata este trist ca nimeni nu-l intelege si nu prea are partener de discutie. Ma roaga peste tot sa al ridic in brate sa se uite pe geam la diferite firme daca au calculator. La Altex ar sta o zi intreaga sa se uite la calculatoare. Cand vine de la gradinita direct la calculator, doarme f. putin iar dimineata se scoala devreme ca sa mai prinda sa lucreze la calculator. O vecina a virusat calculatorul si a necesitat reinstalarea softurilor, a facut o criza de nervi pe motiv ca nu a vazut in intregime cum se face instalarea windowsului.
La scoala al voi da la 8 ani fix deoarece avem preferinte numai pentru o anumita invatatoare si merita sa mai asteptam un an.
Psihologul ne-a recomandat alternativa "step by step" dar din discutiile cu alti parinti ar fi prea obositor si pentru copii fara probleme ( unii si-au retras ) deoarece programul este de 8 ore/zi, servitul mesei in alta locatie iar dupa program tot parintii trebuie sa faca teme acasa, deci al prinde pe copil ora 21 tot la teme si apoi cand sa se mai joace!
In continuare nu suporta sa fie mangaiat, lipsa empatie si experienta sociala, rutina. in rest e un dulce, m-a intrebat intr-o zi daca sunt fericita, dar ce intelegi prin "fericita", atunci cand razi esti fericita cand nu esti trista, mi-a spus el...
Aproape zilnic intra pe videoclipul de la JN si ma intreaba: mama de ce ai spus ca nu am vorbit pana la 4,5 ani, de ce... , pai asa stateau treburile atunci, acum vorbesti prea mult... ca cainele vorbitor (imi citeaza el din Minimax), vorbeste, vorbeste si nu se mai opreste.
ImageImageImage
vali

Postby vali » Sun Jun 14, 2009 12:18 pm

ImageImageImageImageImageImage

Am terminat si noi anul, la serbare am avut rol de iepuras si a iesit totul bine. La sfarsit am primit si mapa cu fisile de evaluare si sunt f. multumita, s-a descurcat f. bine (fisele au fost mai grele decat pentru cl. I). La anul vom fi tot la grupa pregatitoare desi stim sa scriem si sa citim, dar nu ne grabim!
Vacanta placuta tuturor copiilor!
vali

Postby vali » Tue Sep 01, 2009 10:05 pm

Acum suntem bine, Bogdan a fost operat de polipi la Sp.Grigore Alexandrescu de d-na doctor Miorita Toader (sef sectie ORL). Un om deosebit, cum rar gasesti.... Profesionalism, respect, promtitudine, omenie!
Tot personalul a fost de nota 10 si conditii excelente cu 2 paturi in fiecare salon, televizor si frigider, curatenie peste tot. Recomand tuturor parintilor a caror copii au probleme metoda de interventie prin radiofrecventa. Operatia se face acum gratuit!
http://www.ziaresireviste.ro/index.php? ... n&id=18997
vali

Postby vali » Fri Jan 01, 2010 1:25 pm

LA MULTI ANI! Tuturor parintilor si copiilor de pe acest FORUM.
Despre noi ce as putea spune, am avut un an greu cu multe probleme medicale ( fractura de clavicula, operatia de polipi si rinosinuzita, streptococ beta hemolitic in nas luat de la gradinita). Acum suntem fericiti ca toate aceste probleme s-au rezolvat cu tratamente indelungate si costisitoare. Copilul doarme linistit, nu se mai sufoca si amigdalele s-au retras. Pentru anul viitor a ramas doar problema dintilor care nu se aliniaza perfect.
Autismul dispare pe zi ce trece, suntem aproape de normal. Copilul nu are niciun fel de stereotipe, vorbeste bine, este primul la povestit povestile la gradinita, socoteste, scrie dupa dictare, citeste. saptamana viitoare mergem cu dosarul sa ne inscriem la o scoala normala.
Copilul sta singur in casa dupa ce vine de la gradinita pana vin de la servici (il mai verific cu telefonul sau imi da el mie telefon). Performanta lui cea mai mare este ca l-a gasit singur pe tatal lui la servici (stand singur in casa) caci nr. vechi nu mai era valabil. Doua zile l-a cautat pana o doamna de la centrala i-a dat nr. de telefon l-a care poate fi gasit si si-a notat pe o hartie sub telefon.
A devenit atat de simpatic, pune tot felul de intrebari incuietoare, ma iubeste cu paturica (adica pune paturica, de care nu se poate desparti, peste mine si apoi ma imbratiseaza), nu suporta critica. Isi aduce aminte de toate lucrurile din trecut si rele si bune si doreste sa devina doctor de animale.
Televizorul l-a ajutat foarte mult pe copil in special desenele animate (in ciuda altor cercetari), de acolo a invatat cuvinte noi, sa se comporte, gesturile, deoarece de multe ori il intreb de unde sti tu toate acestea, de la Minimax. De la mine nu a avut restrictii la nimic, a facut ce a vrut (o perioada i-au placut manelele, acum s-a lasat, a stat o perioada numai l-a calculator, acum m-ai rar s.a.m.d, pana l-a urma se ajunge l-a saturatie, acum a trecut l-a desenat)
Va urez un AN NOU fericit si sa va aduca multe bucurii!
vali

Postby vali » Sat Jan 15, 2011 4:09 pm

In primul rand as dori sa urez tuturor un calduros "La multi ani"!
Nu mai am posibilitatea sa intru atat de des pe forum datorita faptului ca Y a mai crescut, intelege tot si ma urmareste continuu pe ce situri umblu.
Acum copilul este la scoala in clasa I, la o scoala apropiata de domiciliu, cotata a-3-a din oras dupa performanta.
Sunt in total 4 clase I, iar el a nimerit la cea mai buna clasa si la cea mai buna invatatoare (10 ani vechime, studii superioare, ambitiosa si dornica de afirmare, deoarece este noua).
Rezultatele la invatatura sunt peste asteptari, copilul se lupta cu inca alti 3 copii pentru locul I si este foarte ambitios.
Obiectele preferate: lb. romana si muzica dar a depasit deja pe toti si la matematica dupa ce a inceput sa inteleaga rolul ei. Se intereseaza de pe acum de tabla inmultirii, teorema lui Pitagora, triunghi isoscel, radicali, probabil a auzit la desene animate.
S-a integrat f. bine la scoala insa d-na inv. nu cunoaste problema lui, am preferat sa nu-i spun deoarece ma temeam ca va fi tratat altfel . In clasa sunt si 3 copii cu CES dar invata mai bine decat unii fara CES.
Copilul vine de la scoala singur cu autobuzul, are si o cheie la el si telefon mobil pentru cazuri urgente. La scoala nu-l sun niciodata si nimeni nu cunoaste nr. lui. In pauza vin de la servici (1/2 ora) si ai incalzesc mancarea, el sta singur de aproape 2 ani (cu calculatorul), isi face temele pana vin de la servici si apoi facem impreuna lectia urmatoarea.
La serbarea de Craciun d-na mi-a pregatit o surpriza si a pregatit copilul sa cante singur "Colinde, Colinde" de M.Eminescu (a fost singurul care a cantat, restul au recitat). Ieri au inaugurat pe M. Eminescu si l-a pus d-na sa citeasca "Craiasa din povesti" .El a citit cursiv si l-a felicitat si d-nul Director. Ma inteleg f. bine cu d-na inv. , este o fire vesela, optimista si prietena cu calculatorul. A reusit sa-l invete desenul, unde eu nu reuseam iar acum deseneaza pe orice tema.
vali

Postby vali » Thu Jan 20, 2011 11:50 am

Saptamana aceasta a fost preselectie pe scoala pentru concursurile SMART, unde baiatul s-a calificat atat la lb.romana cat si la matematica cu 100 pct.
vali

Previous

Return to SINDROMUL ASPERGER