Sindrom Asperger?

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

ABA

Postby dianamaria » Wed Oct 10, 2007 7:46 am

Nu cred ca se pune problema asa. ABA l-a adus pe Bogdan in acest stadiu, sa poata sa colaboreze cu ceilalti copii si cu educatoarea astfel incit sa poata face si progrese rapide la un moment dat. Rabdarea, concentrarea, precum si elemente cognitive care sa il ajute sa inteleaga lumea se capata prin ABA, prin nimic altceva.
Toate familiile care fac ABA pot sa confirme ca la inceput progresele sunt lente (pasi de melc) si dupa o vreme se ajunge la stadiul in care copilul coopereaza si observa mediul mai mult, incepe sa acumuleze si singur. In aceasta privinta contactul cu copiii face minuni, observam si eu asta-vara cit de mult il stimuleaza pe Razvan prezenta copiilor.
Mihai-Razvan, 2001, terapia ABA din 2006
dianamaria

Postby vali » Wed Oct 10, 2007 9:57 am

Eu nu contest ca ABA nu l-a ajutat cu nimic, dar trebuie adaptat pentru fiecare copil in parte, nu l-a gramadă si mai multa flexibilitate.
Copilul invată acum denumirea formelor, animalelor, cifrele, ceea ce el deja stie de mai bine de 1 an de acasa.
S-a insistat f. mult pe diferite programe (de ex. bautul cu paiul, care pana la urma a invatat sa bea tot la o petrecere si nu prin ABA) si nu s-a trecut la alte programe, ceea ce a determinat ramanerea in urma iar acum este nevoit sa recupereze rapid ca sa poata tine pasul cu alti copii. Acelasi lucru s-a intamplat si cu scrisul, nu putea trece la scris deoarece nu taia cu foarfeca. Daca cooperarea intre terapeut si parinte era mai buna, as fi descoperit aceste probleme la timp si as fi insistat mai mult asupra acestor programe prin metode clasice. Acum copilul taie cu foarfeca, scrie cateva cifre (are program zilnic de scris), coloreaza, pe care le-a invatat liber acasa in 2 saptamani cu multe recompense.
Ideea mea este daca nu merge cu o metoda, trebuie incercate imediat altele deoarece copilul ramane in urma, pierde timp si apoi apar frustrarile cu unele modificari in comportament, iar programele ABA trebuie adaptate dupa nevoile fiecarui copil in parte.
In privinta socializarii l-a ajutat f. mult terapia de grup de la fundatie, cu o singura problema ca mai copia din comportamentul stereotip de la ceilalti copii (copilul nu este hiperactiv si nu are stereotipe doar o rutina zilnica). Acum dupa ce programul de la fundatie s-a redus la 3 zile/sapt. si merge la gradinita, au disparut tipetele si au aparut elementele specifice de comportament de la copiii de la gradinita (bune si rele). D-l Prof. Milea Ş. de la SP. "Obrejia" mi-a spus ca un copil cu autism nu are ce cauta intr-o gradinita speciala ci el trebuie sa mearga la o gradinita normala ca sa copie pe ceilalti copii. Dar cum sa-l integrezi la o gradinita de masa daca el nu este in prealabil pregatit?
Bogdan, august 2002, TPD, a facut ABA la "Cristi's Outreach Foundation" .
vali

Postby vali » Sat Oct 27, 2007 9:56 am

Pentru Bogdan, am cumparat un calculator performant acasa, desi am de platit rate 1 an de zile... dar merita. Acum am internet si acasa caci a venit si RDS-ul pe la noi. Bogdan a fost foarte incantat de calculator, a inceput sa formeze cuvinte usoare cu tastatura in Word (mama, tata, apa, ....). Eu desenez cate un animal pe calculator iar lui ai place sa coloreze si sa schimbe culorile.
La gradinita merge bine, invata poezii, deseneaza si coloreaza la fel ca ceilalti copii, mai vine cu cate un cucui...dar asta este. Important este ca ai place acolo. Dimineata al intreb, vrei sa mergi la gradinita sau vrei sa stai acasa, niciodata nu mi-a spus ca nu, pana acum nu a lipsit nici-o zi. Pentru el a nu merge la gradinita este o pedeapsa, numai copii care nu spun poezii si tipa nu merg la gradinita (asta este parerea lui). Cand mergem la gradina zoologica intreba toate animalele daca au fost la gradinita, dar eu ai explic ca animalele nu merg la gradinita deoarece nu vorbesc si nu spun poezii si ramane tare nelamurit...
A inceput spontan de aprox. 2 saptamani sa vorbeasca la persoana I, dar nu este ceva nou, prima data a inceput sa vorbeasca la pers.I, apoi la pers. III, iar acum iarasi a revenit la pers. I (poate ca a observat si el la gradinita de la ceilalti copii cum este corect).
Copii de la grupa lui (pregatitoare) fac deja cursuri de lb.engleza, dar nu era cazul sa-l inscriu (era optional), dar asista si el la cursuri caci d-na prof. al simpatizeaza si al mai pune si pe el sa pronunte cate un cuvant.
De tipat nu mai tipa, in magazine a inceput sa intre dar sa nu stau prea mult caci se plictiseste si incepe sa se plimbe peste tot.

Mult succes tuturor parintilor, este f. greu dar trebuie sa fim optimisti si sa mergem inainte!
vali

Postby vali » Sun Nov 11, 2007 11:47 pm

Pe la noi lucrurile se apropie incet, incet de normalitate. Copilul vorbeste mult, chiar prea mult. In afara de rutina zilnica celelalte probleme de comportament au disparut. Acum are alte preocupari, se uita toata ziua pe Minimax, Animal Planet, cand e ceva interesant ma chiama si pe mine din bucatarie. La inceput am incercat sa mai reduc din vizionarea acestor programe, dar mi-am dat seama ca sunt educative pentru copii, de acolo invata sa se poarte si ajuta la dezvoltarea limbajului. Nu stiam de unde a invatat sa spuna "multumesc mama" de fiecare data cand ai aduceam ceva, l-am intrebat daca de la bona, gradinita ,fundatie si mi-a raspuns ca de la desene. A inceput sa raspunda cu "da" asa spontan (si cate exercitii am facut cu el in zadar!). Stie sa spuna " scuze" si "pardon" la momentul potrivit, nu stiu de unde a invatat, cred ca tot de la desene.
La gradinita indeplineste toate sarcinile cand este de serviciu (aduce hainele copiilor, gentile, etc.), deseneaza, recita, cea mai mare bucurie a fost cand am vazut si desenul lui Bogdan afisat pe panou impreuna cu a celorlalti copii (desenul avea ca tema "ploaia -linie verticala", cu multi nori si multe frunze in prim plan).
La magazine nu mai avem probleme, cand intram inauntru el cauta cate un scaunel sa se aseze pe el si ma asteapta sa termin cumparaturile.
Prin oras al striga pe nume copiii, al intreba ce face, sunt colegii lui de la gradinita, are si 2 prietene despre care imi povesteste ca al ajuta la pauza sa desfaca pachetul de acasa, sa deschida punga cu cornul si laptele caci el e ca tot barbatul... mai neindamanatic.
Acum imi este mult mai usor de cand ne intelegem de minune, nu ma mai oboseste asa de tare ca la inceput, la prima analiza pare totusi mai putin afectat decat tatal sau, chiar daca cognitiv nu va fi niciodata ca tatal sau dar ma bucura faptul ca are alt temperament , este mai sociabil si mai comunicativ si tot timpul cu zambetul pe buze.
vali

Postby gabi.b » Mon Nov 12, 2007 9:47 am

Este asa si datorita TIE ! de asta sunt convinsa , cat despre restul progreselor , nu te mira ...creste baiatul , se maturizeaza.. :D
gabi.b

Postby vali » Mon Nov 12, 2007 12:30 pm

Da, este adevarat ca baiatul a mai crescut si s-a mai maturizat, daca ar face acest lucru in continuare intr-un ritm mai rapid ca sa poata merge si el ca toti copii la scoala, deoarece simt ca sunt terminata de atatea griji in legatura cu viitorul lui. Nu am pretentii sa ajunga "savant" dar macar un inginer cu salariul minim pe economie poate sa iasa (gluma!).
vali

Postby gabi.b » Mon Nov 12, 2007 1:08 pm

Nu-ti mai fa griji , va merge la scoala ,dupa cum il descrii , copilasul tau se va descurca . Hai sa-ti povestesc altceva , avem in asociatia noastra o tanara care are 17 ani si care a fost azi vara cu noi la mare , deci a venit singurica , neansotita ( nici nu avea nevoie) ,care este cu sindrom asperger , singura pe care noi o stim din oradea ( poate ca mai sunt) . aceasta domnisoara este cu totul deosebita , are si o capacitate iesita din comun , aceea de a spune pe loc in ce zi a saptamanii cade o anumita data de ex ii spui 2 februarie 2015 si ea spune imediat ziua saptamanii in care pica aceasta data , precum si cate zile are anul respectiv . Astea toate in timp ce noi ,,ceilalti,,verificam :shock: cu telefonul , ca nu suntem in stare . Ea realizeaza si si spune ca este autista dar nu-si intelege ,,capacitatea,, desi i-am zis ca noi nu suntem in stare sa calculam ce spune ea . In rest este deosebita , are mult bunsimt , nu jigneste pe nimeni , cauta mereu un partener de discutii , o pasioneaza religia , ar vrea sa aiba un copil , este la o scoala profesionala de bucatari clasa a 10-a , unde se descurca . Am vorbit mult cu ea si eu si ceilalti parinti , nu-ti dai seama ca ar avea ceva daca o vezi , poate doar daca vorbesti cu ea , are un mod de a vorbii -ma refer la inflexiunile vocii- constant , pune mereu intrebari este absolut adorabila si sper sa o avem de fiecare data in preajma atunci cand facem iesiri , deoarece pe langa atatea calitati e foarte intelegatoare cu copiii nostrii , cu alte cuvinte chiar te simti bine in prezenta ei . Mi-aduc aminte ca mergand cu trenul a stat pe culoar si a notat toate garile prin care am trecut -au fost destul de multe- . se descurca foarte bine singura , a avut grija de lucrurile ei intr-un cuvant a fost OK .Avand in vedere ca ea a crescut in alte ,,timpuri,, cand prin recuperare nu se intelegeau prea multe , nu vad de ca sa-ti faci griji cu un pic de avant baiatul tau se va descurca bine in viata . Curaj !!! :D
gabi.b

Postby vali » Tue Nov 13, 2007 10:16 pm

De ieri copilul vorbeste numai in soapta, ne confruntam cu un virus, deocamdata nu face febra dar nu stim daca scapam fara antibiotice. Nu stiu daca copiilor nostri se recomanda vaccin antigripal. Chiar cu cateva minute la TVR 2 la stiri, sa discutat despre efectele secundare a vaccinurilor mai ales a celui antirujeolic care ar produce autism. Erau invitati 2 medici, primul de la Sp. Cantacuzino iar al doilea un medic homeopat.
vali

Postby vali » Mon Dec 03, 2007 11:45 pm

A venit vremea pregatirilor de craciuc. Bogdan are o poezie pe care a invatat-o deja pentru serbare. Problema este ca d-na educatoare ne-a anuntat astazi ca trebuie sa vina fiecare imbracat in costum popular, nici nu stiu costumul popular din zona vasluiului, dar sa mai fac rost, poate reusesc sa cumpar de pe undeva...
Astazi am fost si la Protectia copilului Vaslui pentru legitimatii tip pentru transportul urban si am fost in audienta si la Director. Am rezumat situatia din Barlad, ca sunt f. multi copii cu autism si nu dispunem de profesori de sprijin, etc. etc. D-l Director mi-a spus sa facem cerere la Inspectorat si o copie la Protectia Copilului. M-a asigurat de tot sprijinul in rezolvarea acestei probleme (dearece a fost si el Inspector in invatamant si cunoaste problemele copiilor cu autism) pentru integrarea in invatamantul de masa a copiilor si alinierea conform cerintelor europene. Mi-a spus ca s-a inaugurat recent un centru de zi in Barlad (nu stiam pana acum) pentru copii cu sindrom Down si autism.
Bogdan nu poate face lucruri simple (desen, scris) dar uimeste pe toata lumea cu talentul sau in a lucra la calculator. Totul se bazeaza pe memorie si imitatie. Deseneaza, coloreaza, intra in toate fisiere, selecteaza, mareste, micsoreaza, sterge, back, asculta muzica selectata de el, stie f. bine sa foloseasca Wordul, acum am trecut si la AUTOCAD cu desenarea unor piese mai simple, tipuri de hasuri, cotare, desen in oglinda, mutarea pieselor, desenarea unui cap de tabel, marirea desenului sau micsorare cu o anumita scara 1:2, 1:3, sau 2:1, 3:1.
Toate acestea le invata cu multa usurinta,doar daca ai arati o singura data si tine minte pentru totdeauna.
In seara aceasta m-a facut sa rad in hohote cand m-a chemat de la bucatarie sa vin ca e pe internet la autism. Cand am venit chiar acolo era, a memorat toate fisierele salvate in "Favorite".
Ma intreb uneori cum de poate desena cu usurinta pe calculator iar pe caiet cu carioca merge atat de greu, trebuie mereu sa fiu in preajma lui sa-l ajut, iar daca nu iese cum vrea el tipa si se enerveaza f. tare.
Pur si simplu nu are atractie pentru desen si scris. Apoi are probleme la numarat, l-am intrebat cate televizoare sunt in casa si el imi numara literele de la "samsumg", iar cand al intreb cate calculatoare sunt, el imi numara unitatea, tastatura, monitorul, etc.
"Ziua" o denumeste "cand e frumos afara" iar "seara" o denumeste "intuneric". Inainte avea un ras normal acum rade un pic fortat parca ar imita pe cineva...
vali

Postby vali » Thu Dec 20, 2007 11:16 pm

Astazi am avut serbare la gradinita si am fost cea mai fericita mamica.
Desi copilul a avut febra cu o noapte inainte l-am doftoricit toata noaptea ca sa fie in forma la serbare.
La serbare am avut mari emotii, vroiam sa iasa totul ca la carte din prima si asa a fost...
A fost un program lung cu poezii, cantece, dansuri populare, iar Bogdan s-a descurcat la toate, ba chiar a fost mai bun decat alti copii, care de emotii mai uitau replica, se balbaiau...
A fost cel mai aplaudat de catre toti parintii care stiau ca este autist (dar s-a comportat ca un copil fara probleme).
Este f.talentat la dans, tinuta impecabila, elegant cu zambetul pe buze, usor ca o balerina fara nici un pic de emotii, cand a venit Mosul s-a desprins din grup si a dansat in fata Mosului, a fost f. simpatic si spontan si a fost rasplatit cu cel mai mare si mai frumos cadou.
Au fost si cei de la televiunea locala si au filmat si tot astazi au difuzat pe post.
Am ajuns cu greu acasa de atatea cadouri caci am avut si alti sponsori(TV, o farmacie locala).
Am facut si poze si poate reusesc sa le pun pe site, dar mai intai trebuie sa developez filmul si sa scanez (nu am aparat digital).
Doresc sa informez parintii ca terapia ABA nu poate dauna copiilor cu autism, ai face mai ordonati, mai disciplinati, mai siguri pe ei, programele sunt f. bine alese, dar trebuie neaparat facuta si terapia de grup (la noi la fundatie se face acest lucru), copilul trebuie sa stie sa-si astepte randul, sa aplaude pe ceilalti, sa stie sa se aseze cand termina poezia sau cantecul, sa asculte in liniste pe ceilalti, sa cante in grup, etc.
Bogdan a aplicat astazi la serbare tot ce a invatat la terapia de grup, s-au cunoscut ceva din elemente ABA (pentru cei ce au ceva cunostinte despre aceasta terapie), dar a fost spre binele lui caci a fost f. apreciat de parinti ca este f. ordonat si disciplinat in comparatie cu ceilalti copii si nu dadea impresia ca ar fi ceva achizitionat mecanic.
Imi cer scuze pentru unele exprimari, dar sunt f. obosita, am avut probleme si cu calculatorul si am fost la service,cadouri,curatenia,etc.

Doresc tuturor parintilor sa fie optimisti si sa aiba parte numai de bucurii!
vali

Postby dora » Sat Dec 29, 2007 10:25 pm

Vali, acum de craciun nu ti-e dor de satul tau ,de ucrainienii tai ?
Poveste-ne de copilaria ta....
dora

Postby vali » Sun Dec 30, 2007 11:11 pm

Dora,am incercat sa trimit niste imagini din satul meu natal (sunt fotografii superbe,le am copiate pe calculator) dar nu am reusit,poate ma inveti tu cum se procedeaza.
Nu sunt mari deosebiri de Craciun, aceleasi obiceiuri, seara pe 24 dec. dupa ora 20, satenii cu masa pregatita se pregatesc pentru a primi colindatori dar mai intai vine omul cu "vecernia"(este un om care plimba un platou pe care sunt puse diferite feluri de mancare, lasa platoul la o casa si ia alt platou pregatit de gazda si-l plimba la alta casa pana strabate tot satul), atunci capul familiei chiama la "vecernia" toata familia +toate animalele din gospodarie aruncand cate o nuca in sus. La geam se pun farfurii cu mancare pentru cei morti. De Craciun colinda numai adultii, copii numai de Anul Nou.
De Anul Nou aceleasi obiceiuri doar ca se pune brad in noaptea de revelion la cei care poarta numele Vasile, procedeu soldat cu multe peripetii.
Se pregateste bradul impodobit de aprox. 1 m inaltime cu un bilet cu numele celui care a reusit sa puna bradul si o sticla de sampanie prinse toate in brad. Bradul se leaga de o prajina inalta de 40-50 m (ca sa fie vazut de intreg satul pe unde exista sarbatoriti). Noaptea dupa ce se culca Vasile, cativa barbati se duc pe furis, fara sa simta cainii si sa lege bradul de gard la vedere in fata casei, daca sunt prinsi de sarbatorit cei care aduc bradul vor invita la petrecere, iar daca reusesc sa puna bradul fara sa fie prinsi vor fi invitati la petrecere de sarbatorit (Vasile) a doua zi.

Sarbatori fericite si LA MULTI ANI 2008!
vali

Postby vali » Sat Jan 05, 2008 11:20 pm

Astazi a fost prima data cand am simtit ca ma lasa nervii.
Suntem tot la capitolul "scris" unde intampinam mari dificultati.
Bogdan stie sa scrie 1,2,3,7,0 si astazi a reusit sa scrie atat de mic, aproape ca s-a incadrad in patratica caietului de matematica. Am trecut la cifra 4 unde am intampinat mari dificultati, nu poate sa faca linia orizontala de la 4 (o face oblica). Vazand acest lucru am trecut la facut linii orizontale, in 2 ore de exercitii nu am reusit sa facem linii orizontale.
I-am aratat pe caiet cum este liniat caietul cu linii orizontale si linii verticale, iar el trebuia sa mearga cu carioca pe linie, sa nu se abata de la linie, in 2 ore nu am reusit si am trecut la abecedar unde merge bine.
Am facut si un test pentru vedere (m-am gandit ca poate copilul nu vede bine) mi-a spus toate literele si cele care nu vedeam eu doar cu ochelari, deci cu vederea nu ar fi problema. Am citit si despre dislexie-disgrafie nu se incadreaza nici aici. Cu vorbirea nu mai am probleme, vorbeste bine la persoana I, fara probleme de ecolalie, dar daca nu va scrie ce fac trimit la scoala cu laptop. Pacat de el este atat de inteligent, are inclinatie pentru calculator ( aparate electronice) de nu mai stiu ce sa-l mai invat , a inceput sa exploreze si singur si o invata si pe Alex. fetita unei vecine de 14 ani. Ma apucat rasul cand am auzit spunandu-i: nu asa Alex. uite asa, te grabesti ca fetele la maritat!
vali

Postby dora » Sun Jan 06, 2008 9:22 am

Vali,

nu stiu cum se pot pune poze aici, nu cred ca ar fi indicat, se incarca pagina greu...(Si forumul asta nu-i al nostru, ci al urmasilor urmasilor nostri.... :D )

La adresa ta de yahoo poti sa faci album si ne dai link...abia astept sa vad poze

Ia-o usurel cu scrisul...ii ceri ceva prea greu...pentru care nu e antrenat
Se incepe de la cele mai simple chestii....mi se pare ingrozitor sa faca cifre pe patratele
dora

Postby vali » Mon Jan 07, 2008 12:37 pm

Nu pot sa fiu suparata pe el...ieri a fost atat de dragut, a spus ca dupa ce termina la calculator vom face excercitii. L-am intrebat ce exercitii si el a spus ca trebuie sa invete sa scrie "4",am spus ca vom scrie liniute dar a trecut timpul cu pregatirea mea pentru prima zi de servici din acest an si pentru gradinita si nu am scris,poate astazi. Voi cauta si alte materiale de ajutor pentru a putea ajuta copilul...
vali

PreviousNext

Return to SINDROMUL ASPERGER