Limba smechereasca

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

Limba smechereasca

Postby Magister » Wed Jul 05, 2006 12:49 pm

Chiar ieri am avut un fel de "incident" care arata cat de putin inteleg limba "smechereasca" a oamenilor dintr-o organizatie reala de la noi. Zic ca e o deosebire fundamentala - mai degraba as intelege, sa zicem limba suedeza sau olandeza ;-) pe baza englezei si germanei...
Rog pe cine intelege sa-mi explice, macar sa pot intelege 'pe gandite' si cu intarziere, chiar daca intelegerea si reactia mea in timp real s-ar putea sa fie nepotrivita si in viitor...

O colega, cu 1 an mai mica (mi-a fost si putin studenta) dar deja cu un rang mai mare ca mine (lector) in facultate, si harnica si potrivita organizatiei, a ajutat la simpozioane, scrie procesele-verbale la sedinte, barfeste cu toata lumea si mai ales cu secretarele, stie practic tot...

Eu vin (cam rar) la secretariat, ma bucur de bonurile de masa, semnez statul de plata pentru plata in avans pe vacanta... si observ ca e pe stat un alt fost student al nostru (ar fi cu 5-6 ani mai mic), fusese preparator cum a iesit, apoi am inteles ca s-a suparat repede si a plecat... Iar acum era lector.

Am intrebat-o daca stie ca el este coleg cu ea ? Ea a spus ca trebuie sa fie o greseala, actualizarile nu ajung la bazele de date... Eu am insistat, aratand faptul ciudat, si ea a inceput sa riposteze: "Vai, sa nu mai gandesti asa, e foarte urat...". Nu stiu ce a inteles ea de fapt, dar mi-e clar ca are la baza alte ipoteze decat mine, practic alta limba. Si n-am chef sa fiu vazut rau degeaba, dar nici nu stiu cum "SE" obtine din aer informatia...

---

Si alt incident, acum vreo 5 ani, care m-a demoralizat destul de munca intr-o institutie reala... Un profesor pe care il respectasem ma rugase sa-i tin niste ore de seminar. Le-am tinut, un semestru intreg, 4 grupe (in total vreo 100 ore), si ca rasplata a zis ca "Ne revansam noi..." si doar cu vorbele astea am ramas. Nu am nici o idee cum s-ar fi putut transforma in ceva care sa ma intereseze...

... Si unii mai vin cu "sfaturi" ce mult trebuie sa imi placa munca in invatamant... Poate or fi si argumente corecte pentru, dar pe mine ma scarbeste mediul din ce in ce mai tare !
n.1974, recent Dx - sindrom Asperger
"Nu imi propun sa scriu o oda decaderii, ci sa ma laud cu placerea cocosului cantator dimineata, cocotat peste cuibar, chiar numai pentru a-mi trezi vecinii" Henry David Thoreau - Walden
Magister

Postby MHortulanus » Thu Jul 06, 2006 12:20 pm

Daca pentru dumneata "limba smechereasca" e o limba straina, pentru mine situatia de la universitate e ; n-am inteles prea bine despre ce e vorba, cu atat mai mult cu cat sunt licean.
Cat despre a doua situatie, orice om normal ar fi fost foarte lezat daca, dupa 100 de ore predate, singura "rasplata" primita ar fi fost un fel de "Ne revansam noi..."
Si eu m-as fi suparat foarte tare, doar daca "Ne revansam noi" n-ar fi insemnat ca, de fiecare data cand ieseam in oras, sa-mi plateasca consumatia pentru 3 ani sau sa-mi puna la dispozitie vreo doua femei, caz in care l-as fi iertat :mrgreen:
Problema in acest caz ar fi ca nu stiu pe cine ti-ai varsat supararea : pe colegul dumitale sau pe dumneata insuti ; nu e bine ca astfel de incidente sa-ti afecteze dorinta dumitale de a munci, mai indicat ar fi sa-i afecteze prestatia dumnealui !
Cat despre "Pun cam prea mult accent pe adevar, ratiune, precizie si deschidere ", si eu fac la fel in general, numai ca nu stiu daca nu cumva motivele difera : eu am la dispozitie doua optiuni din care o aleg pe una fiindca o consider cea mai potrivita pentru succesul meu si nu fiindca ar fi unica optiune pe care o am la indemana.
Wacht auf! Verdammte dieser Erde... :lol:
MHortulanus

Postby Beebee » Sat Dec 02, 2006 9:06 pm

Draga Magister,

Limba smechereasca hehehehe... este o abilitate sociala in izvoarele careia am ajuns cu greu.

In principiu este vorba de ceea ce psihanaliza numeste seductie. Cauta pe net lucrari despre manipulare si o sa gasesti ca : Carisma, Cateva tehnici simple de manipulare, Obtinerea informatiilor si Nu in ultimul rand, ba chiar in primul , CONSECVENTA te pot ajuta, cu un pic de exercitz, sa obtii un post mai bun, un ban mai mult.

Colega " harnica si potrivita organizatiei" stie limbajul si crede ca si tu il stii.
Ei bine, nu e nici o filosofie. Daca ai curiozitatea cauta in carti si pe net si vei gasi sicum """ SE" obtine din aer informatia... """ , numai nu te astepta sa-ti iasa din prima ca unora care fac asta de mici. O sa-ti iasa din a doua ;).

In al doilea... cu dom' profesor???
Magister, noi transmitem semnale de parasutati la inamic. Oamenii care vorbesc limbajul smecheresc stiu bine ca nu dai pe la secretariat, ca n-ai habar cine ce invarte, cine cu cine se culca si cine pe cine are unchi.

Dar daca ai ajuns sa-ti pui aceste intrebari esti pe drumul bun. Nu ca te-ar interesa in mod special sa faci pare din Marea Loja Nepotisto-Shpertzica, dar daca te exersezi nitel, poate ajungi sa obtii niste avantaje cu care sa te ajuti tot pe tine in evolutie.
Beebee

Postby Magister » Sun Dec 03, 2006 1:27 pm

Bine Beebee, vad ca esti mult mai avansata... ai inteles ceva din ceea ce am descris pe care crezi ca eu am inteles dar de fapt nu am inteles ? Daca da, te rog tradu mai explicit, ca unui tehnicist...

Pentru ca asta simt ca imi trebuie mai intai: o traducere interna corecta, realista a situatiilor sociale confuze, ca sa nu am pareri "paranoice" (sau daca simt ca sunt reale dar deranjante, sa le tin pentru mine), nici comportamente "aberante" / stanjenitoare...

Despre carti cum zici tu... am mai multe. Doua despre limbajul corpului/trupului. "Antrenamentul comunicarii" de Vera Birkenbihl. Etc...
Din pacate nu reusesc sa trec continutul din "creierul mare" in cel "mic" care merge repede si automat. Despre "seductie" etc. in viata curenta nici nu ma gandesc.

Cam ca la conducerea auto... un instructor standard a fost exasperat, dar tata (usurel AS ;-) ) a luat-o cu multa rabdare si mi-a explicat clar, repetat - mai intai teoretic cum trebuia facut in general, ce am gresit in situatia X, ce trebuia facut mai bine... pana cand, dupa multa practica, m-am imbunatatit. De traficul de varf in oras tot ma sperii, tot nu-l practic obisnuit. Cam asa mi-ar trebui si cu restul vietii...

ACUM nici nu ma gandesc la "un post mai bun, un ban mai mult" ci sunt terorizat de treaba zilei curente, saptamanii curente, si iar, si iar... deci TREBUIE sa ies, relativ curand, din sistem !!
n.1974, recent Dx - sindrom Asperger
"Nu imi propun sa scriu o oda decaderii, ci sa ma laud cu placerea cocosului cantator dimineata, cocotat peste cuibar, chiar numai pentru a-mi trezi vecinii" Henry David Thoreau - Walden
Magister

Postby Beebee » Sun Dec 03, 2006 2:56 pm

Chiar daca psihanaliza te bulverseaza un pic, o sa-ti rapund cu un argument pe masura ta:
Chiar functionam dupa principiul placerii/realitatii = dinamica eros/thanatos, viata/moarte, excitatie sexuala/orgasm, trebuinta/obtinere.
Lupta ta cu viata este grea-grea. Eu stiu cum este. Te intreb daca ai idee cum se numeste iesitul la pensie in acest context. Moarte.
Si dupa pensie ce este?
Te intreb asta pentru ca instinctele si fortza ti se citesc printre randuri, a-ti dori o partenera si a scrie atat de mult si interesat de viatza nu sunt caracteristicile unui pensionar.
Iti doresti usurarea scaparii de viata pe care o duci, doar ca ai suficient eros ca sa nu te multumesti cu moartea rentiera in pustiu.
Calea este alta. Numai alta. Scapand de viata asta inlocuind-o perpetuu cu una mai buna. Si pt asta ne punem pe treaba. Invatam si citim.
Ti-o spune o femeie care s-a asezat pe o bordura asteptand sa moara sa se pulverizeze , sa se termine tot. Care apoi a rupt o masina in doua , tot ca sa se termine tot. ;)
Ntzzz, nu tzine. Nu mori, nu se termina.
Scriu asta aici pentru ca poate foloseste si altcuiva decat noua.

Later edit: Mi-amintesti de mine cand nu intelegeam de ce trebuie sa "indrept rotile" dupa ce luam curba :lol:
Beebee

Postby caro » Mon Dec 04, 2006 4:49 am

Eu am cazut nitel pe spate , Beebee , la chestia aia grozava cu principiul placerii, eros/thanatos, viata/moarte si, mai ales , excitatie sexuala/orgasm(cred ca si Magister e pe spate la faza asta)! Si mai era metafora aia parca luata din 1001 nopti , cu papucii, ghetele si condurii. Vreau sa te felicit pt viata ta sexuala care intamplator, in metafora cu pricina , e in legatura cu ghetele ( oare psihanalitic o insemna ceva?). Si , pt ca esti o intelectualista , iti propun un joc intelectualist: poti face dragoste pana mori, de exemplu (Pasadia asa a facut!). Dar , in privinta aceasta , spun si eu ca Neruda Pablo (sau nerodul) : Cine moare? Ar mai fi varianta ca suntem deja morti, si atunci moartea fizica nu ar fi decat o formalitate (care inspaimanta papusile). Cineva pomenea de rabdare... ah, e o persoana optimista , ferice de ea ! Probababil rabdarea e o alta fateta a sperantei , virtute crestina care nu face doua parale fara celelalte doua, stiti voi care. Nevermind.
Pt Magister - spuneai de un mentor in Viata Reala. Pai ma gandeam ca ne-ar trebui unul incorporat , ca nu cred ca gasesti pe cineva sa te iubeasca asa de tare(Ghita!) incat sa fie disponibil 24/24 si sa-ti spuna uite aia e asa , ailalta e asa. Ce zici? Oricum , e de discutat...dar cred ca nu mai tine de realitate ci de..."metafizica" (hai c-am spus-o!). Sa fiti cuminti!
caro

Postby Beebee » Mon Dec 04, 2006 3:08 pm

Multumesc pentru aprecieri si comentarii. Sper ca mesajul meu sa fie mai bine inteles de catre altii macar. Sa ma intreb cine moare... si daca nu cumva moartea fizica e doar o formalitate e un Cioranism care nu ma mai ajuta cu nimic. Sunt dispusa sa invat si rabdarea, numai sa traiesc/iubesc.
E clar ca fara iubire poti sa fii atat de superior incat sa desfiintezi ghetele oricui. Ma intreb care e ghisheftul.
Nu pricepui care e jocul. Poti sa il propui mai pe intelesul meu? Asta in conditiile in care treci peste faptul ca eu sunt o iluzie. Sau deziluzie :lol:
Beebee

Postby caro » Tue Dec 05, 2006 3:29 pm

Vorbeste-mi tu despre iubire, adu-mi aminte...caci am uitat complet.
caro

Postby caro » Tue Dec 05, 2006 3:59 pm

Matei Calinescu are o cartulie celebra , plina de paradoxuri care-ti fac mintea si sufletul sa salte impreuna, Viata si opiniile lui Zacharias Lichter, din care vreau sa va propun un fragment numit Sensul iubirii:

""Leopold Nacht avea o sora mai mica si prin aceasta cunoscu o fata blonda, urata si foarte modesta, de care se indragosti. Predispozitia lui naturala pt tacere se gasi sporita de starea sufleteasca necunoscuta si parca amenintatoare care-i rascolea fiinta. Cu capul cazut in fata , cu barbia in piept, cu privirile fixe si goale, Poldy sedea la cate o masa- uitand pana si de paharul de vodca pe jumatate plin- si nu facea nimic altceva, ceasuri la rand, decat sa scrasneasca din dinti cu un aer sumbru si uluit. De saptamani nu mai rostise un cuvant- nici macar fata de Zacharias Lichter- si cine l-ar fi cunoscut in aceasta perioada ar fi fost convins ca are de-a face cu un afazic. Adevarul e insa ca Leopold Nacht nu avea nevoie sa vorbeasca. Zacharias Lichter se transformase parca in organul de expresie al lui Nacht, nu mai vorbea decat in numele acestuia, punandu-si in slujba lui toata rara forta persuasiva, toate resursele de incandescenta verbala. Astfel, el izbutise in cele din urma s-o faca pe fata blonda sa-si invinga spontana repulsie si teama fata de Nacht, ba chiar, mai mult, sa creada ca este iubita cum niciodata nu mai fusese si nu mai avea sa fie, cum nici macar nu indraznise sa viseze. Cei trei- Nacht, Lichter si fata cea blonda- incepura sa fie vazuti impreuna de la o vreme: primul, prabusit in stupoarea lui tacuta; fata, cu un aer dezorientat si trist, tacand si ea; iar intre ei, profetul cu buzele arse de flacara divina, cu ochii aprinsi ca de lumina unui soare interior, vorbind fara intrerupere si azvarlindu-si mainile in gesturi dintre cele mai neobisnuite.
"Niciodata miracolul iubirii n-a fost mai pur - spunea Zacharias Lichter. Caci numai marelui neputincios ii este harazita puterea iubirii adevarate; si numai iubirea marelui sterp- nascandu-se pe sine in fiecare clipa, infinit aceeasi- se implineste in curata rodire; si numai gura marelui tacut, din care a pierit pana si amintirea cuvintelor, cuprinde Totul...Ar trebui sa ne prosternam cu totii la picioarele dumnezeiescului Nacht, sa sarutam urmele pasilor lui strambi si schiopi! Sa ne rugam neputinciosului , sterpului, tacutului Nacht! Caci el este sensul iubirii.""
caro

Postby Beebee » Fri Dec 08, 2006 1:26 pm

Caro, ti-as vorbi despre iubire, dar sunt abia la lectia de contemplare. Noroc ca m-am indragostit in viata mea de cateva ori ca sa vad ca exista. Eu de fapt ma refer la emotia in sine in diverse grade pe care pot sa o obtin din ganduri, stari, exercitii de privit un copac, o floare, o catedrala, sau ceva si mai "mic ".
M-am prins eu ca daca imi iau un numar oarecare de satisfactii din aceasta iubire, inclusiv relatiile cu oamenii pot sa fie mai usor de dus.
Am un papagal. Am invatat atata iubire de la fiinta asta, cum nu rcedeam ca o sa pot. Este viu, real, face cate ceva toata ziua, are personallitate si ma iubeste. Are nevoie de mine, ma striga, vrea atentie, ma pupa, siiiiiii ma si ciupeste cand ii calc teritoriul. In esenta, cam ca oamenii.

Frumos tare pasajul. I-au trebuit lui Calinescu trei personaje ca sa descrie unul singur.
Cum dracu sa scap de sentimentul asta idiot de uratenie si isterie in iubire???
Lasa-ma domle in pace cu pocitii tai! de-aia nu mai citesc eu asa ceva. Care are o boala de cap o pune pe o hartie si mi-o mai si vinde. :lol:
Beebee

Re: Limba smechereasca

Postby MAYA » Tue Dec 12, 2006 9:52 pm

Cam asa stau lucrurile in multe universitati, nu numai din RO. Fara sa intru in detalii, eu stiu un tip care la un moment dat a tinut un curs la o anumita specializare unde, in acelasi timp era si student. Adica era si prof si student in acelasi timp. Oare cum s-o fi trecut pe lista de prezenta, cum s-o fi ascultat la examen (care a fost oral :lol: ) si cum si-o fi semnat carnetul de note? Ca sa nu mai zic ca a terminat sef de promotie fara sa dea niciodata pe la scoala?

Magister wrote:Chiar ieri am avut un fel de "incident" care arata cat de putin inteleg limba "smechereasca" a oamenilor dintr-o organizatie reala de la noi. Zic ca e o deosebire fundamentala - mai degraba as intelege, sa zicem limba suedeza sau olandeza ;-) pe baza englezei si germanei...
Rog pe cine intelege sa-mi explice, macar sa pot intelege 'pe gandite' si cu intarziere, chiar daca intelegerea si reactia mea in timp real s-ar putea sa fie nepotrivita si in viitor...

O colega, cu 1 an mai mica (mi-a fost si putin studenta) dar deja cu un rang mai mare ca mine (lector) in facultate, si harnica si potrivita organizatiei, a ajutat la simpozioane, scrie procesele-verbale la sedinte, barfeste cu toata lumea si mai ales cu secretarele, stie practic tot...

Eu vin (cam rar) la secretariat, ma bucur de bonurile de masa, semnez statul de plata pentru plata in avans pe vacanta... si observ ca e pe stat un alt fost student al nostru (ar fi cu 5-6 ani mai mic), fusese preparator cum a iesit, apoi am inteles ca s-a suparat repede si a plecat... Iar acum era lector.

Am intrebat-o daca stie ca el este coleg cu ea ? Ea a spus ca trebuie sa fie o greseala, actualizarile nu ajung la bazele de date... Eu am insistat, aratand faptul ciudat, si ea a inceput sa riposteze: "Vai, sa nu mai gandesti asa, e foarte urat...". Nu stiu ce a inteles ea de fapt, dar mi-e clar ca are la baza alte ipoteze decat mine, practic alta limba. Si n-am chef sa fiu vazut rau degeaba, dar nici nu stiu cum "SE" obtine din aer informatia...

---

Si alt incident, acum vreo 5 ani, care m-a demoralizat destul de munca intr-o institutie reala... Un profesor pe care il respectasem ma rugase sa-i tin niste ore de seminar. Le-am tinut, un semestru intreg, 4 grupe (in total vreo 100 ore), si ca rasplata a zis ca "Ne revansam noi..." si doar cu vorbele astea am ramas. Nu am nici o idee cum s-ar fi putut transforma in ceva care sa ma intereseze...

... Si unii mai vin cu "sfaturi" ce mult trebuie sa imi placa munca in invatamant... Poate or fi si argumente corecte pentru, dar pe mine ma scarbeste mediul din ce in ce mai tare !
"It's what you learn after you know it all that counts."
(John Wooden)
MAYA

simtiti sau ne

Postby adra » Tue Mar 13, 2007 4:10 pm

Se pare ca profesorul cauia Magister i-a tinut locul in cele 100 de ore e un nesimtit si stiti de ce? pentru ca a simtit la Magister un teren slab, da, slab, Ce si-a zis? La-s' ca-l pun pe asta sa-mi tina orele ca el nu zice nimic si pe urma vad eu cum scap de plata orelor. Hei asta se intampla peste tot si in toate mediile nu doar in invatamant, dar poti raspunde in doua feluri:
1. Cu nesimtiti trebuie sa fii nesimtit adica sa-i spui inca de la inceput ca-i tii orele daca iti da si banii pe ele si trebuie sa fie dublu pentru ca este un timp din viata ta pe care il puteai folosi poate altfel daca nu erau orele lui(asta daca nu e cumva o materie dupa care te innebunesti sa o predai);
2.Cel mai inteligent cedeaza primul - adica te-ai prins ca ai fost fraierit (nu ai primit inca recompensa pentru munca ta) dar lasi sa treaca de la tine :"Fie si-un lup mancat de oaie"!
Eu adopt a doua metoda intotdeauna si imi zambesc mie insumi(sper ca am folosit cuvantul corect) pentru ca stiu ca m-am lasat de fapt fraierita dar nu-i nimic(castigam la loz in plic :) ) in viata exista un echilibru sa stii asa ca nu-ti face griji cineva are grija de toate(sotul meu nu crede asta el e vesnicul pesimist). Adoua metoda iti da ocazia sa si cunosti oamenii, sa stii cu cine ai de-a face si pe viitor sa adopti o strategie da abordare a persoanei respective.
Candva si eu am fost o fraiera(cateodata inca ma mai las pacalita de altii la locul de munca) 8) si ce ? stiu ca nu toti oamenii sunt asa, exista si altfel de oameni si i-am intalnit si pe astia deci? Padure fara uscaturi... nu se poate.
Magister tocmai ai dat de pomana unui coleg de munca niste ore din viata ta - sa fie primite. :D
Nu fi trist multi sunt nesimtiti pe lumea asta si rai sunt multi fii tu bun si simtit si cu sufletul impacat, restul nu conteaza.
Aveti grija de voi,
adra
adra

simtiti sau ne

Postby adra » Tue Mar 13, 2007 4:11 pm

Se pare ca profesorul cauia Magister i-a tinut locul in cele 100 de ore e un nesimtit si stiti de ce? pentru ca a simtit la Magister un teren slab, da, slab, Ce si-a zis? La-s' ca-l pun pe asta sa-mi tina orele ca el nu zice nimic si pe urma vad eu cum scap de plata orelor. Hei asta se intampla peste tot si in toate mediile nu doar in invatamant, dar poti raspunde in doua feluri:
1. Cu nesimtiti trebuie sa fii nesimtit adica sa-i spui inca de la inceput ca-i tii orele daca iti da si banii pe ele si trebuie sa fie dublu pentru ca este un timp din viata ta pe care il puteai folosi poate altfel daca nu erau orele lui(asta daca nu e cumva o materie dupa care te innebunesti sa o predai);
2.Cel mai inteligent cedeaza primul - adica te-ai prins ca ai fost fraierit (nu ai primit inca recompensa pentru munca ta) dar lasi sa treaca de la tine :"Fie si-un lup mancat de oaie"!
Eu adopt a doua metoda intotdeauna si imi zambesc mie insumi(sper ca am folosit cuvantul corect) pentru ca stiu ca m-am lasat de fapt fraierita dar nu-i nimic(castigam la loz in plic :) ) in viata exista un echilibru sa stii asa ca nu-ti face griji cineva are grija de toate(sotul meu nu crede asta el e vesnicul pesimist). Adoua metoda iti da ocazia sa si cunosti oamenii, sa stii cu cine ai de-a face si pe viitor sa adopti o strategie da abordare a persoanei respective.
Candva si eu am fost o fraiera(cateodata inca ma mai las pacalita de altii la locul de munca) 8) si ce ? stiu ca nu toti oamenii sunt asa, exista si altfel de oameni si i-am intalnit si pe astia deci? Padure fara uscaturi... nu se poate.
Magister tocmai ai dat de pomana unui coleg de munca niste ore din viata ta - sa fie primite. :D
Nu fi trist multi sunt nesimtiti pe lumea asta si rai sunt multi fii tu bun si simtit si cu sufletul impacat, restul nu conteaza.
Aveti grija de voi,
adra
adra

Return to SINDROMUL ASPERGER