Si noi am iubit...

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

Postby dora » Mon Sep 10, 2007 7:27 am

Vali,

uite o dedicate muzicala

Maria Tanase;
Cine iubeste si lasa
Dumnezeu sa-i dea pedeapsa...
http://www.youtube.com/watch?v=Rg3Z9X8IjI0
dora

Postby dora » Mon Sep 10, 2007 8:22 am

Gelozie
poezie [ ]

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
de George Toparceanu [George_Toparceanu]

Daca nu ne-am fi-ntalnit
(Absolut din intamplare)
Tu pe altul oarecare
Tot asa l-ai fi iubit.

Daca nu-ti ieseam in drum
Ai fi dat cu bucurie
Altuia strain, nu mie,
Mangaierile de-acum.

Ai avea si vreun copil
Care, poate (idiotul),
Ar fi semanat in totul
Cu-acel tata imbecil.

Dar asa... ce lucru mare
Ca-ntr-o zi ne-am intalnit
Si ca-s foarte fericit, -
Absolut din intamplare!
http://www.poezie.ro/index.php/poetry/63636/index.html
dora

Postby vali » Mon Sep 10, 2007 10:00 am

Dora, multumesc pentru dedicatii, acum dupa 1 an de la divort, mai am si alte preocupari decat sa-l jelesc pe fostul sot. Daca totusi mai revine, macar sa-si aduca aminte ca mai are si un baietel f. frumos (d.p.d.v. fizic a luat ce era bun de la ambii parinti), va fi pentru mine material didactic pentru studiul AS, ca sa pot ajunge o mama bine instruita pentru fiul meu, care cred ca a mostenit acelasi sindrom, propabil intr-o forma mai severa, sau nu... Nu condamn pe nimeni pentru acest lucru, in cei 7 ani de casnicie au fost lucruri bune si mai putin bune, cred ca am fi ramas prieteni pe viata daca nu ne casatoream (responsabilitatile dupa nasterea copilului l-au coplesit, desi el si-a dorit cel mai mult sa aiba un baiat)

BB, depinde de femeie, uneori traumele psihice, stress-ul si lipsa totala de comunicare lasa urme mai adanci. Interesant este la AS ca experienta anterioara nu-i foloseste la nimic, va merge pe aceleasi norme, va face aceleasi greseli (este f. perseverent)...
Daca din intamplare navigheaza pe acest site si exsotul meu (pentru unele informatii despre autism) , ar conta f. mult si parerea lui, mai asteptam...
Bogdan, august 2002, TPD, a facut ABA la "Cristi's Outreach Foundation" .
vali

Postby dora » Tue Sep 11, 2007 3:16 pm

Vali,

n-ar fi cu totul exclus ca taticul lui Bogdan sa urmareasca aici ce-i mai face baiatul :D

un tatic a flirtat cu propria lui sotie pe mess luni in sir, dupa ce a mai intai a admirat-o pe un forum :D
dora

Postby BurnedBrain » Tue Sep 11, 2007 4:02 pm

Daca nu l-a interesat sau nu si-a acceptat diagnosticul nu vad de ce ar ajunge aici. Povesti romantice cunoastem cu totii....
BurnedBrain

Postby vali » Wed Sep 12, 2007 9:55 am

Dora, nu degeaba l-am invitat la discutie, deoarece el chiar lucreaza la retele de televiziune si internet (intretinere), iar in schimbul de noapte pentru a ramane treaz se mai intretine pe chat...
Macar pentru copil ar trebui sa fie interesat, sau poate prefera sit-urile in lb. engleza (cunoaste f. bine limba engleza), s-au poate are probleme la "log in").

BB, el isi cunoaste f. bine diagnosticul, dar problema ramane ascunsa, doar de la varul lui mai reusesc sa mai aflu istoricul (comportamentul din copilarie, etc.). Dupa ce am anuntat diagnosticul copilului, nu a fost surprins nimeni, dupa o perioada de timp m-a sunat matusa lui si mi-a spus ca nu este "autism" , ca toti din familie s-au confruntat cu acceeasi problema si apoi si-au revenit , au facut si facultate, etc...
Bogdan, august 2002, TPD, a facut ABA la "Cristi's Outreach Foundation" .
vali

Postby BurnedBrain » Mon Sep 17, 2007 4:52 pm

Mi-am amintit de o chestiune interesanta, citita intr-una dintre cartile pe care le-am descris aici, faptul ca individul AS considera o femeie atractiva mai degraba pe criterii fizice decat sexuale (imbracaminte, culoarea ochilor, machiaj etc) - criterii pe care si le-a format mai degraba in copilarie si in adolescenta prin interactionarea cu diverse persoane de sex feminin dar si din surse "murdare" gen televizor sau reviste pentru adulti.

Mi-a fost destul de greu sa imi dau seama unde se potriveste povestea asta la mine insa iata la ce concluzie am ajuns: ideea e ca in copilaria mica eu am asociat nevoia maica-mii de a se ingriji cu conceptul de neglijare; nu stiu exact cum am ajuns acolo, ce conexiuni cerebrale s-au produs, insa in zona 3-5 ani am numai amintiri gen "maica-mea se poarta urat cu mine cu bigudiuri puse in par" sau "eu stau ca prostul asteptand sa ma bage in seama si sa se joace cu mine cat isi face unghiile".

De asemenea am si amintiri de-a dreptul frustrante cu mine dus la gradinita de 8 martie si luat acasa la ora normala pentru a mi se spune ca de fapt maica-mea a avut liber si a trecut pe la "salon" (coafura, etc) - mai ales din perspectiva faptului ca mie nu mi-a placut niciodata, dar niciodata la gradinita. De acolo am de asemenea numai amintiri cu capete sparte, copii dusi plini de sange la spital, pantofi furati din dulap sau fesul meu folosit pe post de minge de fotbal de copiii mai mari. A, si educatoarele care stateau undeva departe si trageau din tigari scumpe (procurate de la cine stie ce parinte cu relatii) si beau cafea la o barfa mica.

Bun, cum se potriveste asta? Ca adult m-am casatorit cu o femeie aproape 100% naturala dpdv al vopselurilor si machiajelor pe care le-ar putea folosi (de fapt poate sta si un an de zile fara nimic aplicat pe ea si nici nu se simte nevoia) si care isi rezolva aproape toate problemele "femeiesti" in afara casei. Asta a fost si una din doleantele mele cand s-a mutat aici: sa isi gaseasca de urgenta cosmeticiana, manichiurista si pedicurista la saloanele din zona, casa noastra nu va fi niciodata salon de frumusete din acel punct de vedere :lol:
BurnedBrain

Postby dora » Fri Oct 19, 2007 2:26 pm

Cum se insoara un neurotipic
:D

Un barbat vrea sa se insoare si are dificultati in a alege dintre trei posibile candidate. Le da fiecareia cate 5.000 $ cadou si asteapta sa vada ce fac ele cu banii.

Prima tipa isi faca o transformare estetica totala. Se duce la un salon de lux unde are parte de cele mai scumpe tratamente faciale si cosmetice… coafura, manichiura, machiaj, pedichiura, uleiuri si altele. Apoi isi cumpara cateva randuri de haine si se imbraca foarte frumos pt. barbat, spunandu-i ca a facut toate astea ca sa fie mai frumoasa si mai atractiva pt. el, fiindca il iubeste asa de mult. Tipul ramine impresionat.

A doua tipa se duce sa-i cumpere barbatului cadouri: un set nou de crose de golf, componente performante pt. calculator si haine scumpe. Cand ii prezinta cadourile ii spune ca a cheltuit toti banii pt. el fiindca il iubeste asa de mult. Din nou, tipul e impresionat.

A treia tipa investeste banii in actiuni profitabile. Inmulteste de cateva ori cei 5.000 $. Ii da inapoi tipului cei 5.000 $ ai lui, si restul ii reinvesteste intr-un cont comun. Ii spune apoi ca vrea sa economiseasca pt. viitorul lor impreuna fiindca il iubeste asa de mult. Evident, barbatul e din nou impresionat.

A stat el si s-a gandit un timp indelungat la cele trei femei si la cum au folosit ele banii primiti. Apoi s-a insurat cu cea care avea sanii mai mari.
dora

Postby dora » Wed Oct 24, 2007 1:10 pm

BurnedBrain wrote:De asemenea am si amintiri de-a dreptul frustrante cu mine dus la gradinita de 8 martie si luat acasa la ora normala pentru a mi se spune ca de fapt maica-mea a avut liber si a trecut pe la "salon" (coafura, etc) - lol:

Ma gandesc ce-or sa creada baietii mei cand or afla ca eu am avut dintotdeauna o zi libera pe saptamana(zi metodica) si nici prin cap nu mi-a trecut vreodata sa-i tin acasa :D
dora

Postby BurnedBrain » Wed Oct 24, 2007 2:40 pm

Adultii au nevoile lor, netransparente pentru copiii de varsta mica si mijlocie. AS presupune si imposibilitatea de "a te pune in pielea celuilalt" - cu un rezultat evident sub forma unui comportament extrem de egoist. Chiar si acum mai am astfel de tendinte - fiindca aparent asta este partea "naturala" a problemei, altruismul si intelegerea semenilor fiind comportamente invatate (mai bine zis impuse) prin educatie....
BurnedBrain

Previous

Return to SINDROMUL ASPERGER