O intrebare

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

O intrebare

Postby Sheherezada » Fri Feb 24, 2012 2:25 pm

Inca nu am nici o certitudine ,da am o vaga banuiala ca fetita mea de patru ani jumate are sindrom asperger.S-a nascut la sase luni jumate si a avut 1500gr.Dezvoltarea motorie a avut intarzieri mari.A stat in fund la un an,a mers de-a busilea la un an si trei luni si a mers singura la un an si noua luni.Cireasa de pe tort a fost alimentatia.Pe la 11 luni a inceput sa refuze mancarea si doctorita mea de familie a zis ca e anorexica.Am incercat diverse variante inainte de a ajunge la homeopat.
Acum are ,asa cum am mai zis patru ani jumate si la prima vedere pare doar un copil superrasfatat.A inceput sa vorbeasca fluent pe la un an si noua luni.Sufera de limbarita si acum.Nu mananca singura,nu se imbraca singura,nu doarme singura,este hiperactiva,este incapatanata,nu are echilibru (in urma cu un an am banuit o dispraxie),merge inca pe varfurisi are diferite obsesii (una dintre ele este sa nu fie atinsa,ca se murdareste;nici eu nu am voie sa o sarut sau sa o ating fara voia ei,uneori extinde aceasta obsesie si la lucrurile pe care le tine in mana),mananca numai anumite mancaruri,are o capacitate de memorare fantastica si o buna memorie vizuala.Nu se joaca deloc cu papusi,doar cu animale,acum prefera dinozaurii.Ea empatizeaza cu lupul,pentru iezisori sau scufita rosie nu are nici un sentiment.
Pe la trei ani am incercat sa o duc la gradinita dar dupa prima saptamana,educatoarea a zis ca e putin autista (din cauza anxietatii ) si am renuntat.Anul trecut am inscris-o la o alta gradinita si in primele trei zile nu am avut decat cuvinte de lauda pentru calitatile ei.Si cum nici o minune nu tine mai mult de trei zile,in a patra zi a observat doamna educatoare ca nu sta intr-un loc,ca nu e atenta si ca uneori face cu totul altceva decat trebuie.Asa ca a inceput sa o "educe".La ordinea zilei este trasul de par si uneori o loveste dupa cap.
Un diagnostic clar ma va ajuta in vreun fel?Dar pe ea?
Sheherezada

Return to SINDROMUL ASPERGER