evenimente, cursuri, conferinte Asperger

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

evenimente, cursuri, conferinte Asperger

Postby dora » Tue May 05, 2009 9:04 pm

Workshop 25 aprilie - Sindromul Asperger si Autism inalt functional
Scris de Anca Neagu pe martie 29, 2009

Asociatia de Terapie Comportamentala Aplicata in colaborare cu clinica Heartmony organizeaza workshop-ul:

Terapia Cognitiv Comportamentala aplicata in cazul persoanelor cu Autism inalt functional si Sindromul Asperger:

> Sindromul Asperger si Autismul inalt functional (Caracteristici ale persoanelor cu Sindromul Asperger si Autism inalt functional – copilul, adolescentul, adultul);

> Principii de psihoterapie cognitiv comportamentala:

->Teoria mintii;

->Educatia afectiva;

->Distorsionarile cognitive;

->Comunicare si relationare;

->Anxietatea;

> De ce apar problemele comportamentale? Interventia asupra comportamentelor problema.

Trainer:

Anca Neagu – psiholog, specializare in Analiza aplicata a comportamentului;

- psihoterapeut (specializare in psihoterapia cognitiv comportamentala);

Locatia: str. Ialomicioarei nr. 15, sector 1, Bucuresti (statia de metrou Basarab, iesirea dinspre Nicolae Titulescu, zona Primaria sector 1)

Durata cursului: 10.00 – 15.00

Taxa de participare: 100 ron, se achita in ziua cursului

*Se acorda diploma de participare. Nu se acorda credite din partea Colegiului Psihologilor

Pentru inscrieri si alte informatii trimiteti un mail cu datele personale:

mail: neaguancuta@yahoo.com

anca_neagu@asociatiatca.ro

Tel: 0743 145 559

http://autismul.wordpress.com/

Saturday, March 14, 2009
Sindrom Asperger şi autism înalt funcţional

Abia m-am întors de la workshopul de sindrom Asperger şi autism înalt funcţional organizat de către ATCA şi susţinut foarte bine şi într-un mod extrem de plăcut de către psihologul Anca Neagu - şi spun fără rezerve că este foarte bine că m-am dus.

Am pendulat dacă să mă mai duc sau nu (timpul niciodată nu ne ajunge!) dar aş fi pierdut enorm dacă absentam. Nu exagerez spunând că acest workshop mi-a schimbat radical felul cum înţeleg această maladie denumită autism şi cum văd viitorul copilului meu care e afectat de ea.

Workshopul a avut loc la sediul clinicii Heartmony şi a durat 5 ore cu o pauză. Au fost abordate mai multe tematici:

Ce este sindromul Asperger şi ce este autismul înalt funcţional (HFA). Prin ce se deosebesc, prin ce se aseamănă şi ce le deosebeşte de celelalte tipuri de autism.
Care sunt deficienţele majore în sindromul Asperger şi HFA.
Ce este terapia cognitiv-comportamentală (TCC) şi prin ce se deosebeşte de analiza comportamentală aplicată (ABA). Deasemenea, s-au arătat unele particularităţi ale TCC când este aplicată aspergerilor spre deosebire de cazul la neurotipici.
Arii de adresat în terapie.
Tehnici terapeutice pentru fiecare arie în parte.
S-a putut cumpăra şi un material scris de Anca Neagu în colaborare iar la sfârşit s-a înmânat o diplomă de participare. Pe lângă psihologi şi terapeuţi, au fost prezenţi 4 părinţi cu copii Asperger/HFA din care 2 erau şi psihologi/terapeuţi.

O privire de 5 ceasuri asupra plajelor celor mai de sus ale spectrului autist are efectul garantat al unui duş rece ca gheaţa administrat pe o zi toridă de vară. Workshopul a avut meritul că mi-a pus în perspectivă limpede câteva lucruri:

tot vorbim şi tot ne zbatem pentru recuperare. Vârsta magică de 7 ani este ades vehiculată. Într-un fel, este de înţeles – 7 ani e vârsta la care dai copilul la şcoală. Însă travaliul nu se opreşte aici, nici pe departe. Pentru un asperger, terapia se încheie pe la … 18 ani, persoana urmând a se stabiliza psihic, emoţional şi comportamental în intervalul dintre 20 şi 25 de ani. Un calcul sumar arată că dulcele nostru Eusebiu va fi îmbrăţişat cu terapie pentru următorii 20 de anişori. Deci, 7 ani ca prag al recuperării? Phuah!
limbajul funcţional, de care eram noi (şi încă suntem) atât de obsedaţi nu este decât o mică parte a muncii. Nu-i decât fundamentul fără de care nu poţi înainta defel. Dar un copil care vorbeşte funcţional nu-i nici pe departe recuperat.
un Aspie, un HFA – şi în general un autist – nu poate fi schimbat. Prin metode comportamentale sau cognitiv comportamentale el este doar ajutat să funcţioneze ceva mai bine în lumea aceasta care nu-i croită pentru el. Dar el rămâne forever un aspie, un HFA sau pur şi simplu un autist.
fără comunicare funcţională (verbală sau nu, poate fi şi prin semne) nu prea ai cum trece la nivele mai avansate. Adică, te-ai cam împotmolit. Este nedrept, căci comunicarea non-verbală nu-i deloc inexistentă, însă asta e cruda realitate. Cum îl poţi învăţa pe copil aspecte de teoria minţii, despre conştientizarea emoţiilor, despre cutumele sociale sau despre multe alte lucruri ce ţin de funcţionarea lumii acesteia compuse din indivizi şi nu din piese de mobilier, când nu-i poţi comunica sau el nu poate comunica nici enunţuri dintre cele mai simple?
Puse una peste alta, seminarul a fost o experienţă super-pozitivă: ne-a oferit o perspectivă asupra viitorului şi ne-a impulsionat să muncim mai mult pentru prezent astfel încât viitorul să devină posibil.
http://mariusfilip.blogspot.com/2009/03 ... inalt.html
Last edited by dora on Tue Dec 27, 2011 12:53 pm, edited 1 time in total.
dora

Postby Magister » Thu May 07, 2009 1:30 am

Pacat ca nu am stiut - si nici nu aveam 100 RON chiar asa la indemana...
Ar fi fost util pentru o mai buna auto-re-integrare a unui adult ?
n.1974, recent Dx - sindrom Asperger
"Nu imi propun sa scriu o oda decaderii, ci sa ma laud cu placerea cocosului cantator dimineata, cocotat peste cuibar, chiar numai pentru a-mi trezi vecinii" Henry David Thoreau - Walden
Magister

Postby dora » Thu May 07, 2009 10:47 am

Si mie imi pare rau ca cei care organizeaza evenimentele sau cei care primesc invitatii pe mail nu le fac publice decat pe situri si bloguri personale ...care sunt din ce in ce mai multe ...
dora

Postby dora » Tue Feb 09, 2010 6:02 pm

« DIRECTIONATI 2% CATRE A.T.C.A.

Sunt diferit si special in acelasi timp…. am SINDROM ASPERGER
Scris de Anca Neagu pe februarie 7, 2010

“Nu tot ceea ce depaseste limitele, deci „anormal” este si inferior” – Hans Asperger

Sindromul Asperger a fost definit pentru prima data de Dr. Hans Asperger, care in 1944 a observat ca acest grup de copiii care ajungeau la el in clinica aveau caracteristici similare in ceea ce priveste personalitatea si comportamentul.

Copiii si adulti cu Sindromul Asperger pot beneficia mult in urma terapiei insa terapia trebuie sa se bazeze pe intelegerea naturii Sindromului Asperger, in special a abilitatilor persoanelor cu aceste tipuri de tulburari de a intelege propriile ganduri si ale celorlalti si abilitatile de a comunica.

Intelegand mai bine sindromul, pe viitor am putea ca in cazul persoanelor cu SA dezvoltam o perspectiva teoretica si psihoterapeutica cu totul noua, bazata nu pe abilitati, experiente si ganduri ale copiilor tipici ci pe un profil diferit al abilitatilor, experientelor si gandurilor copiilor cu SA.

Va astept sa participati la un nou workshop despre SINDROMUL ASPERGER.

Workshop-ul va fi sustinut vineri, pe 26 februarie la CENTRUL DE CONSULTANTA, EVALUARE SI TERAPIE (intre orele 16.00 – 20.00).

Locatia: Bld. DACIA nr. 44 (Piata Romana)
Veti primi o diploma de participare si un suport de curs.

OBIECTIVELE WORKSHOP-ului

•identificarea caracteristicilor persoanelor cu Sindromul Asperger si Autism inalt functional;
•intelegerea principiilor Analizei Comportamentale Aplicate si Terapiei Cognitiv Comportamentale aplicate in aceste tulburari;
•formarea de deprinderi practice de aplicare a tehnicilor prezentate.
TEMATICA

1. Descrierea caracteristicilor persoanelor cu Sindromul Asperger si Autism inalt functional:

•Particularitati identificate pe etape de varsta – copilul si adolescentul
•Diagnostic diferential;
•Strategii compensatorii si de adaptare la „a fi diferit”;
2. Chestionare si scale aplicate in Sindromul Asperger.

3. Principii de psihoterapie cognitiv comportamentala:

•Formele de gandire distorsionata;
•Abordarea gandurilor negative;
4. Particularitati ale tehnicilor TCC aplicate in aceste tulburari:

•Relatia psihoterapeutica;
•Pasii demersului terapeutic;
•Teoria mintii;
•Educatia afectiva;
•Distorsiunile cognitive;
•Dezvoltarea constientizarii de sine;
•Comunicare si relationare;
•Anxietatea;
•Management comportamental;
•Tehnici de relaxare.
5. Exercitii si jocuri de rol pentru dezvoltarea diferitelor abilitati;

4. Prezentare studii de caz.

Taxa de participare: 100 lei

Trainer: Anca Neagu, psihoterapeut si consultant ABA

Inscrierile se pot face la:

anca_neagu@asociatiatca.ro

tel: 0743 145 559

http://autismul.wordpress.com/2010/02/0 ... -asperger/
dora

Postby dora » Mon Mar 01, 2010 2:23 pm

Grupuri de dezvoltare personală – Sindromul Asperger (10-14 ani, 15-18 ani)

Nu ştiu câţi părinţi s-au întrebat dacă ceva este în neregulă cu propriul copil, câţi au mers la diverşi psihologi sau psihiatri şi au plecat de acolo cu regretul că s-au dus şi un sentiment de neputinţă. Dacă ai un copil/adolescent care vorbeşte şi mai este şi inteligent şi capabil să facă faţă cerinţelor şcolii e aproape anormal să îţi faci griji în România. Pentru puţini oameni pare să aibă importanţă incapacitatea lor de a se adapta grupului, de a putea lega prietenii, de a înţelege şi respecta regulile unei conversaţii, de a înţelege limbajul nonverbal, ca să nu mai vorbim de alte lucruri cum ar fi „sentimentul de bine” care le lipseşte. Oare se simt diferiţi? Sau poate singuri? Cum s-ar simţi dacă ar întâlni alţi copii/adolescenţi asemeni lor? Dar dacă şi-ar împărtăşi suferinţa sau experinţa de viaţă, soluţii găsite la diverse probleme? Propun formarea a două grupuri de dezvoltare personală la care să participe copii/adolescenţi cu Sindrom Asperger (diagnosticat sau nu): unul pentru cei cu vârste cuprinse între 10-14 ani şi altul pentru cei cu vârste între 15-18 ani. Poate aşa se vor înţelege mai bine, îi vom înţelege mai bine, vor şti să ne explice mai bine ce simt, ce vor, ce le este greu şi de ce. Nu voi stabili obiectivele acestui grup deşi aş putea înşira cu uşurinţă unele. Ei ştiu de ce anume au nevoie… Nu ştiu dacă termenul de grup de dezvoltare este bine ales, să-i spunem o întâlnire!:)

Înscrieri: mihhaela_8431@yahoo.com

Acest articol a fost scris pe marți, februarie 16th, 2010 la 9:15 pm şi este înscris în Autism. Poti urmari orice raspuns la aceste articole prin intretinere RSS 2.0. You can leave a response, or trackback from your own site.
http://psihoterapie2009.wordpress.com/2 ... 15-18-ani/
dora

Postby dora » Tue Sep 13, 2011 12:31 pm

Sunt diferit si special in acelasi timp…. am SINDROM ASPERGER

Sindromul Asperger a fost definit pentru prima data de Dr. Hans Asperger, care in 1944 a observat ca acest grup de copiii care ajungeau la el in clinica aveau caracteristici similare in ceea ce priveste personalitatea si comportamentul.

Copiii si adulti cu Sindromul Asperger pot beneficia mult in urma terapiei insa terapia trebuie sa se bazeze pe intelegerea naturii Sindromului Asperger, in special a abilitatilor persoanelor cu aceste tipuri de tulburari de a intelege propriile ganduri si ale celorlalti si abilitatile de a comunica.

Intelegand mai bine sindromul, pe viitor am putea ca in cazul persoanelor cu SA dezvoltam o perspectiva teoretica si psihoterapeutica cu totul noua, bazata nu pe abilitati, experiente si ganduri ale copiilor tipici ci pe un profil diferit al abilitatilor, experientelor si gandurilor copiilor cu SA.

Va astept sa participati la un nou workshop despre SINDROMUL ASPERGER.

Workshop-ul va fi sustinut vineri, 30 septembrie la sediul ATCA (intre orele 15.00 – 20.00).

Locatia: Str. Constantin Caracas nr.59, sector 1, Bucuretsi

Veti primi o diploma de participare si un suport de curs.

OBIECTIVELE WORKSHOP-ului ....

http://autismul.wordpress.com/
dora

Postby camel » Mon Feb 18, 2013 10:41 pm

Image

18 FEBRUARIE -ZIUA INTERNATIONALA ASPERGER
camel

Return to SINDROMUL ASPERGER