Carte de memorii: Look me in the eye - my life with Asperger

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

Carte de memorii: Look me in the eye - my life with Asperger

Postby somalezu » Wed Jan 23, 2008 2:28 pm

Zilele trecute, cautand pe net informatii despre Autism si Asperger, am gasit varianta audio (in limba engleza) a unei carti scrisa de John Elder Robison (diagnosticat cu Asperger la peste 40 de ani).
E vorba de o carte de memorii descriind o copilarie destul de zbuciumata si o viata foarte interesanta.
Cartea e scrisa intr-un mod simplu, prietenos si onest si e presarata cu mostre de logica de tip Asperger condimentate cu un umor aparte.
Mi-e foarte greu sa vorbesc despre carte fara sa rapesc din placerea eventualilor cititori - iar generalitatile nu cred ca folosesc nimanui.
Cert e ca mi-a placut tare mult cartea si, dat fiind aerul onest si optimist, mi-a insuflat o stare foarte pozitiva.
O recomand cu caldura atat celor care au un astfel de diagnostic cat si parintilor celor cu Asperger sau Autism inalt functional.
Toate cele bune (si spor la citit),
Cosmin
Cartea me Amazon :
http://www.amazon.com/Look-Me-Eye-Life- ... 0307395987
somalezu

Postby vali » Sun Mar 09, 2008 9:10 pm

Este cumva regizat si un film, mie medicul NPI din Barlad mi-a recomandat cu acest titlu un film si mi-a spus sa fac tot posibilul sa-l vad...
Bogdan, august 2002, TPD, a facut ABA la "Cristi's Outreach Foundation" .
vali

Postby somalezu » Sun Mar 09, 2008 10:04 pm

Din cate stiu eu nu exista nici un film facut dupa cartea asta (e o carte recenta oricum).
E drept, fratele autorului acestei carti a scris el o alta carte autobiografica (Running with scissors) dupa care s-a facut un film in urma cu vreo 2-3 ani, insa Running with scissors nu are nici o legatura cu sfera autistica (e vorba de adolescenta unui copil abandonat de mama sa (bolnava) pe mana unui psihiatru foarte excentric / nebun). Nu cred ca doctorul dvs se referea la Running with scissors (si nici la Look me in the eye).
somalezu

Postby vali » Mon Mar 10, 2008 8:37 am

Mie mi-a spus medicul de un film "Priveste-ma in ochii mei" , unde era vorba despre casnicia cu un Asperger, avand in vedere ca si exsotul meu este Asperger (discutia a fost prin ianuarie cand am venit pentru certificat pentru copil), nu stiu daca e vorba de acelasi lucru...
Bogdan, august 2002, TPD, a facut ABA la "Cristi's Outreach Foundation" .
vali

Postby somalezu » Sun Aug 03, 2008 11:21 pm

Tocmai am ascultat un interviu (podcast, fisier mp3) cu autorul cartii Look me in the eye.
Zau ca imi place ..
Intre timp a trecut si prin ceva tratament sci-fi despre care era foarte entuziasmat.
Puteti asculta interviul la adresa http://www.autismpodcast.org/?p=123
Somalezu
somalezu

Return to SINDROMUL ASPERGER