Asperger si munca

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

Postby BurnedBrain » Mon Mar 26, 2007 12:45 pm

vali wrote:Adra, din descrierile tale comportamentul sotului tau se potriveste exact cu a fostului meu sot, care a fost pana la urma diagnosticat Asperger, copilul a mostenit exact pe el, are aproape acelasi comportament, dar si din timiditatea mea, partea buna ca este mai sociabil si plin de veselie in ultimul timp(am sa descriu progresele lui in ultimul timp).

Adevarul e ca si eu il suspectez pe taica-meu de AS precum si faptul ca bunica-mea (mama lui) ar fi putut avea o forma de AS. Ea a fost si operata pe creier, i se formase o tumora benigna undeva in spate in vecinatatea cerebelului asa ca nu pot fi foarte sigur asupra cauzalitatii comportamentului ei. Oricum, stiind acum cu ce ma confrunt parca nici nu mai vreau sa am copii vreodata, e prea mare probabilitatea de a "propaga" mai departe gena defecta chiar daca nevasta-mea e neurotipica :shock: Asta pentru a nu lua in considerare eventualele traume pe care as putea sa le imprim inconstient copilului meu, am avut puterea sa "privesc" din exterior la cum m-am purtat cu un amarat de motan pe care l-am avut in casa 4 ani si care a murit sub ochii mei, si nu mi-a placut ce am vazut! :x (nu, nu l-am omorat eu - a primit un tratament gresit de la un veterinar, insa EU l-am dus la acel veterinar si l-am dus in continuare acolo vazand ca da din rau in mai rau)
BurnedBrain

Asta e rau cand esti diagnosticat

Postby adra » Mon Mar 26, 2007 1:43 pm

Vezi, uite, asta e rau cand ti-a pus stampila: ca, dupa ce ca esti poate oricum pesimist incepi sa te gandesti la si mai rau, si de obicei, de ce ti-e frica, de aia nu scapi. Asta incerc eu sa fac cu sotul meu, si crede-ma ca nu e usor deloc, sa-l determin sa nu mai vada doar partea urata a lucrurilor, norocul copilului nostru este ca nu suntem amandoi ca el, altfel am sta fiecare tacut si trist in coltului lui si nu stiu cum ar fi viata noastra.
Sotul meu nu se vede nici frumos, nici destept, nu are incredere in ceea ce poate face, si pe deasupra colac peste pupaza, nu vede viitorul in nici un fel, ca si cum nu ar exista viitor, lucru care nu-mi place deloc la el.(uneori i se pare ca e un ratat - nu o spune dar eu stiu ce simte el - toti colegii lui s-au ajuns, numai el nu,etc. dar eu ii spun ca este pentru ca el gandeste prea negativ, fara sa vada partea frumoasa a vietii si sa se bucure de ce are de fapt nu sa fie trist din cauza a ceea ce nu are de fapt). In fine, numai lungesc pelteaua fara rost ca asta e.
Fiti optimisti,
adra
adra

Postby Magister » Tue Mar 27, 2007 12:21 pm

Legat de munca si de ce zicea BurnedBrain de "neurotipele" de la resurse umane:
S-a gandit cineva cum sa foloseasca procesul standard de selectie pentru job in sens invers ? adica din felul cum se poarta, ce cauta etc. sa-si dea seama candidatul Aspie si sa aleaga numai mediul de munca cu adevarat potrivit, nu doar "un job, orice job"...
Asa incat esecurile tale poate au fost succese ! ai scapat de chinuri pe care nu le meritai...

Si ce mai zici, ca nu ai vrea sa perpetuezi gena... poate ai dreptate, daca vrei ca urmasii sa fie competenti ca parte a grosului speciei umane ;-)
Dar daca nu - daca te consideri un experiment al evolutiei, ai putea s-o duci cat mai departe, cat tin conditiile (eu cred ca se poate merge inca mult, neglijand partile negative si folosindu-le pe cele pozitive) ! Eu as cauta o fata "cat mai Aspie" cu restrictia doar sa putem supravietui... si fiind constienti ca urmasii vor fi unul din inceputurile unei noi subspecii care se iteste deja pe-ici-pe-colo, dar nu reuseste sa devina o alta definitie a normalului. Dar nu m-as speria si daca ar fi mai neurotipici ca noi - se mai intampla, mutatiile ;-)

Am putea sa mai tinem seama si de intelepciunea popoarelor:
Urare germana de nunta: "Sa fii mama copiilor mei"
Urare evreiasca de nunta: "Sa fii bunica nepotilor mei"
Last edited by Magister on Tue Mar 27, 2007 1:09 pm, edited 1 time in total.
n.1974, recent Dx - sindrom Asperger
"Nu imi propun sa scriu o oda decaderii, ci sa ma laud cu placerea cocosului cantator dimineata, cocotat peste cuibar, chiar numai pentru a-mi trezi vecinii" Henry David Thoreau - Walden
Magister

Postby shakalu » Tue Mar 27, 2007 12:56 pm

bravo magister ! jos palaria ... ma refer la sistemul tau de gandire si vorbesc serios .
shakalu

Bine spus

Postby adra » Tue Mar 27, 2007 1:50 pm

da Magister, foarte bine spus(nu ca ai avea nevoie de aplauzele mele), dar asta inteleg si eu prin gandire pozitiva - asfel incat generalizand sa ajungem sa gandim despre ceea ce ni se intampla aparent rau in viata ca de fapt e spre binele nostru si va spun, in cazul meu s-a verificat, ah, nu stiu sa ma exprim, ce nasol e sa nu te poti face inteles... este oricum foarte probabil ca prin propria nastra gandire sa atragem asupra vietii noastre fenomene pozitive sau negative - depinde de felul in care ne autosugetionam; nu trebuie sa subestimam puterea mintii umane.
Am vazut parinti:
Ah si cat m-am gandit sa nu mosteneasca copilul cutare lucru si exact asta a mostenit, deci aveti grija ce ganditi, ca nu se stie niciodata...
parerea mea(daca interes. pe cineva):
GANDIRE POZITIVA=VIATA POZITIVA
da' e greu ca nici mie nu-mi iese intotdeuna si mai cad prada lumii asteia in care traim :roll:
adra
adra

Postby vali » Tue Mar 27, 2007 2:39 pm

Dupa parerea mea nu cred ca putem pune o granita intre a fi in spectru si a fi neurotipic, fiecare din noi avem o doza de autism si nu vad care ar fi problema daca sunt putin altfel. Pentru faptul ca am fost atrasa de un Asperger la o varsta nu prea frageda, inseamna ca au existat si lucruri comune. Din ceea ce a povestit mama despre anii mei din copilarie, cu limbajul in sine nu au fost probleme, dar daca se ducea cu mine la cumparaturi, nu vorbeam cu niciun strain, abia la poarta casei vorbeam in soapta, iar in casa cu voce tare, alergam de una singura prin gradina, radeam din orice, il necajeam mereu pe tata ca sa ma invarta desi era frant de oboseala de la munca, etc.
Nici acum nu imi palce sa fiu in centrul atentiei, sunt mai retrasa, evit zonele aglomerate, prefer drumetiile si locurile salbatice din afara oraselor, aceleasi aspecte le regasesc si la copil si nu vad ce este iesit din comun?
Bogdan, august 2002, TPD, a facut ABA la "Cristi's Outreach Foundation" .
vali

Postby adra » Wed Mar 28, 2007 9:13 am

da vali, tu ai dreptate oarecum, dar tu despre tine poti spune ca ai acest sindrom?
Eu cred ca nu e ceva rau, am scris, mie imi place cum este sotul meu, este foarte cinstit, nu minte niciodata(eu cred ca nici nu stie sa minta, chiar daca ar vrea vreodata sa ascunda ceva, nu cred ca ar putea), cred ca de aceea a avut o relatie asa de frumoasa cu parintii lui(nu l-au batut niciodata si l-au certat foarte, foarte rar) pentru ca a fost intotdeauna sincer cu ei si nu le-a ascuns nicioadata nimic. Si cred ca este foarte apropiat de mama lui pentru ca ea intotdeuna l-a luat asa cum este, adica nu a considerat ca copilul ei ar avea vreo problema si cred ca ii placea ca era foarte cuminte si la locul lui, ca sa zic asa.(el neavand prieteni cu care sa umble in gasca - era cuminte bineinteles). Am mai intalnit undeva pe site o traducere sau articol dintr-o traducere in care pov. un adult disgnosticat si SA si ii multumea mamei ca l-a inteles si nu a incercat sa-l schimbe - sincer, nici eu nu cred ca se poate - asta face parte din firea lor, "asa sunt ei" :wink: si cred ce au foarte multe calitati pe care nu le gasesti la neurotipici.
Cu bine tuturor,
adra
adra

Postby vali » Wed Mar 28, 2007 10:58 am

Adra, as vrea eu sa am acest sindrom (ma refer la cognitiv),dar din pacate am fost o eleva si apoi o studenta oarecare (silitoare si constiincioasa), nu am iesit in evidenta cu nimic...
Nu am avut memoria sotului meu ( el era o enciclopedie ambulanta, a memorat toata biblioteca),care mereu imi reprosa ca nu are un partener serios de discutie...
Subiectele lui de discutii erau diverse, de la scriitori mediocri putin cunoscuti (s-au aproape deloc), pana la istoria Albaniei, cu date exacte, etc, etc.
Exsotul meu nu era un tip statornic, parelele lui se schimbau de la o zi la alta...
Din pacate nu a avut si un mediu familial prielnic, cineva sa-l inteleaga(un model), parintii lui au divortat la varsta de 14 ani, a locuit numai cu mama, care pur si simplu la terorizat (ea facea si desfacea casatoriile dupa placul ei), la el mai multi membrii din familie sunt afectati de sindrom, un alt mediu l-ar fi ajutat f. mult.
vali

Postby BurnedBrain » Wed Mar 28, 2007 2:01 pm

Magister wrote:Legat de munca si de ce zicea BurnedBrain de "neurotipele" de la resurse umane:
S-a gandit cineva cum sa foloseasca procesul standard de selectie pentru job in sens invers ? adica din felul cum se poarta, ce cauta etc. sa-si dea seama candidatul Aspie si sa aleaga numai mediul de munca cu adevarat potrivit, nu doar "un job, orice job"...

Viata mi-a demonstrat ca in general cei care au banii in mana sunt cei care pun conditiile jocului deci nu ai foarte multe sanse sa schimbi ceva "dupa chipul si asemanarea ta". Adica ori te potrivesti si te adaptezi, ori pleci. Eu as fi putut lucra in continuare la negru, vazand de 2 ori pe an persoana pentru care lucrez - insa mi-ar fi fost si mai greu sa ma readaptez societatii (cat de cat, macar informational). Si a fost si problema banilor atat timp cat sotia mea nu se poate lauda cu un super-job si nici cu dorinta de a-si nenoroci viata muncind zi-lumina pentru cativa lei in plus.
BurnedBrain

Postby vali » Fri Apr 13, 2007 3:21 pm

Am gasit pe un site, cateva din caracteristicile AS, fostul meu sot se incadreaza perfect, nu mai poate fi nici-o greseala de diagnostic...

Asperger syndrome afecteza viata multor cupluri fara ca partenerii sa stie ca e vorba practic de o boala nediagnosticata niciodata.
Daca va regasiti partenerii in descriere, poate putem discuta pe subiect iar psihologii siteului pot da mai multe informatii care ne pot ajuta.
Multi Aspy sunt nediagnosticati..din pacate....

1.”Obsesiile”
Cand e interesat de ceva uita sa doarma sau sa manince. Ceea ce pentru unii (adulti normali) pare lipsit de importanta pentru ei e fffimportant. Se simt minunat in aceasta stare. “Obsesia” ii da energie si nu vrea sa se termine. Deconectare de obsesie ii creaza stari de angoasa si panica, poate deveni violent .

2. Regulile nescrise
Se exprima direct fara sa tina cont de reguli nescrise , nu stie limbajul corpului,

3.Criticismul
Prefera sa critice orice si sa fie criticati pentru ca nu se supara si considera ca daca la critica nu ai de ce sa te superi. Considera ca daca exista critica are din ce sa invete!
Daca spune ca nu ii place ce faci asta nu inseamna ca nu ii place de tine si la fel gandeste si despre el. Nu intelege ce inseamna mai putina reavointa decat reavointa.

4.Senzorial supraincarcat

Aspegy nu are filtru la senzatii, simte mai mult decat normalul. A auzi, a simti, a gusta a vedea , toate senzatiile le simte in acelasi timp pentru un singur obiect sau fenomen. Practis e bombardat de senzatii. Un non autist (NT-neuronal tipic) proceseaza informatiile prin filtru si elimina pe cele nenecesare, autistul nu poate face asta! E ca si cum intra intr-o camera, da drumul tare la tv, radio lumina orbitaore, prajeste ceva mirositor si in acelasi timp incearca sa vorbeasca la telefon!

5.Uita-te la mine!
Nu poate sa se uite la tine pentru ca pentru el transmite si I se transmite cele mai multe senzatii prin ochi si e si asa bulversat sensorial! Ii place sa asculte eventual cu ochii inchisi sau uitandu-se la ceva nu sa vorbeasca. Daca crezi ca nu te asculta te inseli te asculta dar asa isi concentreaza atentia neuitandu-se la tine ca sa nu il zapacesti. Daca crezi ca nu te asculta intreaba-l si lasa-l sa se uite unde vrea el, asa asculta! Daca il intrebi daca te asculta nu va fi ofensat!

6.Senzatii confuse
Senzatiile procesate nu sunt procesate normal ca urmare dau informatii distorsionate, la ei gustul miroase, aude atingerile, vede sunetele, vede lumini ale atingerilor si ale sunetelor.
Are probleme cu frigul si caldul, deseori isi pune ilic desi e cald, sau are probleme cu directia din care vine sunetul (se uita in dreapta cand sunetul vine din stanga).
Vede lumea diferit decat majoritatea oamenilor. In parte pentru ca gandeste diferit despre lume si in alta parte pentru ca proceseaza senzatiile diferit! Senzatiile sunt normale dar procesate diferit de creier. Aceste procesari diferite se pare ca duc la crize de selfabuse si tantrum. Aceasta lume confuza a autistului poate fi foarte dezorientanta pentru un NT

7.Senzatiile interne
Sunt cele mai greu de controlat. Nu stie daca ii e cald sau frig, stie daca bautaura e rece sau calda dar nu stie de corpul lui daca ii e cald sau frig, crede ca ii e cald dar de fapt ii e frig si invers. Desi vede ca ies aburi cand respire pentru ac frig, el vrea sa stea dezvelit . La fel si cu foamea si cu durrea nu o poate localiza précis.

8.Mirosul.
Daca intra intr-o incapere cu miros puternic, frums sau urat, recatia e ca de alergie, nu suporta mirosurile “caselor”.

9.Vederea
E f.sensibila, ii trebuie ochelari de soare. Nu priveste lumea in ochi nu se poate uita la fotograf (prefera sa nu faca foto).Se uita la toti dintr-o parte! Intotdeauna are parul la tunsoare taiat intr-o parte pentru ca tine capul aplecat. Are o buna vizualizare 3D.

10.Auzul
F sensibil aude toate zgomotele de la zgomotul de fond la cel al unei singure persoane care vorbeste incet dar aude si zgomotul puternic la fel de bine. Totul aude estompat si nu intelege dect franturi de fraze ceea ce il enerveaza pentru ca nu intelege tot. Percepe zgomotul din cu o totul alta directie decat cea din care vine.
Are probleme cu discriminare volumului. Nu poate discrimina tare de incet.

11.Atingerea

Ii DISPLAC ATINGERILE in special cele gentile. IL DOR! O imbratisare ii displace total, simte ca si cum cineva TIPA la el.
II place sa stea intins cat tot patul sa simta presiunea intregului corp pe pat! Rade si se simte bine asa! Atingerile gentile le uraste si nici fineturi de orce fel nu ii sunt pe plac. Tolereza imbratisarile daca stie ca trebuie sa le faca si daca el insusi e pregatit pentru asta, daca nu e ingrozitor pentru el. Deseori e obosit

Noapte isi freaca picioarele. Auzul devine fsenzitiv noaptea aude totul, frigiderul, scritiitul,usilor vecinilor, vantul frunzele orice il poate trezi. Se scoala de cel putin 2 ori pe noapte.

Propsopagnosia
Nu recunaoste fetele oamenilor cunoscuti daca ceva s-a schimbat!

12.Solitudinea
Vor sa fie lasati singuri ca sa isi calmeze mintea si corpul de incarcari senzoriale si stress. Vor sa isi regaseasca sensul. Se intorc apoi dupa ce s-au regasit!

13.Emotiile
Sunt emotiii pe care NU LE POT SIMTI: DRAGOSTEA poate fi unul dintre ele.

14.Societatea
Prefera numai lume cunoscuta, in caz contrar ii cresete nivelul de stress, greu de scos la petreceri, intruniri etc. Spun lucruri care pot insulta. Pot avea comportamente repetitive isi invarte cearsaful in jurul lui, asa se protejeaza de lume si reduce stresul intern!
In caz de stress maxim pot deveni violeti!
vali

Postby BurnedBrain » Sat Apr 14, 2007 3:17 pm

Da, le-am gasit si eu la desprecopii.com - cine le are pe toate se poate considera un om bun de dus la aer curat intr-o institutie specializata in tratarea bolilor nervoase :lol: Adevarul e ca ma recunosc in multe din aceste simptome dar si ca ma potriveam mult mai bine la 20 de ani; cu cat avansam la varsta adulta anumite lucruri se mai "calmeaza" si devin mai putin deranjante si mai greu de observat de catre ceilalti. Ce nu se spune insa e concluzia: OK, le-am identificat, eventual luam si un diagnostic parafat de un psihiatru. Now what?!
BurnedBrain

Postby Magister » Sun Apr 15, 2007 9:22 am

BurnedBrain:
"Now what?"

Mesibov Gary, Victoria Shea - "Understanding Asperger's Syndrome and High Functioning Autism" 2001, p.82:
"Since AS/HFA is a chronic, neurologically-based developmental disorder, eliminating all of its manifestations is not going to be possible, and both the individual and the family will be extremely frustrated and unhappy if this is set as a goal. An important part of intervention is knowing when not to intervene. There are some elements of the individual's personality and behavior that should probably be accepted and left alone. Interventions are best directed towards goals that are both important and reachable. Sometimes it is hard to know what is reachable until you try. But after reasonable trials to eliminate behaviors such as body-rocking, occasional hand-flapping, lengthy discourses on obscure topics, etc. it may be appropriate to accept the fact that these behavious are going to happen and probably bring the individual pleasure, and to channel them toward private places and specified times".
n.1974, recent Dx - sindrom Asperger
"Nu imi propun sa scriu o oda decaderii, ci sa ma laud cu placerea cocosului cantator dimineata, cocotat peste cuibar, chiar numai pentru a-mi trezi vecinii" Henry David Thoreau - Walden
Magister

Postby dora » Sun Apr 15, 2007 5:24 pm

Magister wrote: Eu as cauta o fata "cat mai Aspie" cu restrictia doar sa putem supravietui... si fiind constienti ca urmasii vor fi unul din inceputurile unei noi subspecii care se iteste deja pe-ici-pe-colo, dar nu reuseste sa devina o alta definitie a normalului. Dar nu m-as speria si daca ar fi mai neurotipici ca noi - se mai intampla, mutatiile ;-)

Am putea sa mai tinem seama si de intelepciunea popoarelor:
Urare germana de nunta: "Sa fii mama copiilor mei"
Urare evreiasca de nunta: "Sa fii bunica nepotilor mei"

O neurotipica nici nu intra in discutie, nu-i asa?
Nici n-ar merita un Asperger orice femeie!!! :D

Ia uite aici..
Phil Wheeler din Portretul lui M, Matei calinescu

IV "Povestea unui misionar autist"

De cate ori nu ne-a repetat Phil, de-a lungul anilor, ca acesta a fost momentul de rascruce fericita din viata lui, momentul din care a inceput sa se inteleaga pe sine - in ciuda ininteligibilitatii esentiale a lumii si a societatii umane pentru orice autist. La Centrul de Autism al universitatii a intalnit-o pe Marci, care lucra acolo, o femeie tacuta, modesta, timida, care a fost probabil impresionata de autismul superior al lui Phil, atat de diferit de acel al copiilor sau tinerilor cu care avea de a face zilnic, dublat de o inteligenta atat de deosebita si de un dar al vorbirii care ei ii lipsea.

Miscata si de hotararea cu care se angajase pe drumul studiului (lua notele cele mai mari la cursurile de matematica si de fizica) si atrasa de personalitatea lui deschisa, sincera, fara ascunzisuri, in ciuda bizareriilor si limitarilor lui, pe care ea le putea intelege mai bine decat oricine altcineva, ea a acceptat sa-i devina sotie.
In plus, poate ca, intr-un impuls de generozitate feminina, ea a vrut sa-l ajute, sa-l "salveze", sa-l transforme intr-un om "normal". Cunosc si alte cazuri asemanatoare: bunaoara, fosta mea profesoara de engleza la liceul "Titu Maiorescu", cu care ma imprietenisem, si care-mi vorbea de marea ei dragoste pentru un violonist si muzicolog homosexual, cu care fusese logodita, si pe care voise sa-l "salveze"; acesta i se spovedise, o iubea si el in felul lui, si ea era gata, in pasiunea ei, daca "salvarea" s-ar fi dovedit imposibila, sa-i ofere macar un paravan social. Datorita lui, poate generozitatii lui, poate exclusivismului lui uranian, el nu acceptase sacrificiul si casatoria nu mai avusese loc. (La cativa ani dupa aceea, violonistul fusese arestat pe motive politice si-si pusese capat zilelor intr-una din inchisorile gulagului comunist romanesc.)

Iata-l asadar pe Phil casatorit cu buna Marci. S-au nascut apoi doi baieti, mai intai Jake, urmat la cativa ani de Adam.

http://www.autism.ro/forum/viewtopic.ph ... i++autisti
dora

Postby dora » Wed May 02, 2007 7:24 am

O romanca da lectii in Second Life
Cosmin Popan
--------------------------------------------------------------------------------
Ofera consultanta pentru giganti precum Toyota, Intel sau Warner, in utopia pixelata din Second Life. Rodica Buzescu este cea mai virtuala romanca intervievata de „Cotidianul“.

Care au fost motivatiile pentru deschiderea unui cont pe Second Life (SL)?

Am inceput inca din facultate, cind foloseam programul in calitate de Community Manager pentru un grup de persoane cu o problema neurologica numita Asperger’s Syndrome (AS), care este o forma de autism.
Indivizii foloseau SL ca un simulator pentru relatii interpersonale, in conditiile in care acestia au de obicei dificultati in interpretarea semnalelor sociale.

In facultate m-am specializat in neurobiologie, iar SL devenea interesant fiindca oferea pacientilor o metoda de a se ajuta reciproc, atunci cind au o afectiune pentru care nu exista medicamente de usurare a simptomelor, iar multi dintre pacienti ar fi rezistat cu o asemenea solutie.

30 de ore saptaminal pentru Intel&Co

De cita vreme aveti avatar pe SL si citi bani ati investit in el pina acum?

Pina in prezent am doua nume: Amalthea Blanc si Ansible Berkman. Primul avatar l-am creat pentru pozitia de manager in grupul de Asperger’s, iar al doilea pentru o functie la Harvard Law School, la Berkman Center for Internet and Society, unde am organizat citeva conferinte despre viitorul mass-media si unde ar putea intra in joc platforme gen SL. Ambele conturi au fost legate de un interes profesional si nu am cheltuit prea mult din banii mei.

http://www.cotidianul.ro/index.php?id=8 ... 5aae08eb64
dora

Postby dora » Tue Feb 26, 2008 3:10 pm

18 Februarie 2008 Business
Persoanele autiste foarte valoroase in testarea software

Microsoft si Computer Science Corporation se afla prin companiile care utilizeaza capacitatile persoanelor diagnosticate cu autism in procesele de testare software.

Companiile au descoperit ca persoanele cu Autistic Spectrum Disorders au o atentie mai mare la detalii decat media, ceea ce le face potrivite pentru testarea software.
Amebele companii au angajat personal si servicii de testare de la Specialisterne, un consultant danez, care angajeaza si pregateste persoane cu ASD pentru a furniza servicii de testare software.

Microsoft si-a externalizat testarea pentru Windows Media Center si unele testari pentru produsele sale business catre Specilisterne. Consultanti IT cu ASD indeplinesc cu succes task-uri de testare software pentru care alte persoane si-ar pierde concentarea.
CSC a angajat persoane cu ASD pentru a lucra on-site la proiecte precum verificarea documentatiilor si testare. Compania a argumentat ca persoanele cu ASD au o memoie fotografica si observa lucruri pe care omamenii normali in general nu le observa.
Thonkill Sonne, fondator si CEO al Specialisterne, a declarat ca "persoanele cu ASD sunt capabile sa preia task-uri pe care cei mai multi le urasc".

El a spus ca simptomele asociate cu autismul precum motivarea, concentrarea, persistenta, atentia la detalii si capacitatea mare de a invata, ii fac cei mai buni candidati pentru munca de testare software.

Sursa: www.computerweekly.com

http://www.smartnews.ro/Business/10288.html
dora

PreviousNext

Return to SINDROMUL ASPERGER