Pisica

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

Pisica

Postby poecr » Wed Jan 25, 2017 11:44 am

Noua nu ne-a spus nici-un medic si nici-un psiholog sa-i luam o pisica (probabil pentru ca e ceva gratis si ''terapia"' cu pisica se face non-stop ).In scimb mi s-a reprosat ca din cauza mea are crize de agresivitate (ca nu sunt eu suficient de calma cand se manifesta asa ),ca l-am adus prea tarziu la spital si nu poate sa il tina pentru ca nu este "cuminte" si mi s-a sugerat sa-i scot cerificat de handicap, ca parca asta ar rezolva problemele. De cand am luat pisica s-au redus majoritatea crizelor de furie, copilul este vesel tot timpul si acum scrie in compuneri ca ii multumeste pisicii pentru ca l-a salvat de la sinucidere...In plus este mult mai sociabil, cand vine cineva strain in casa ia pisica in brate si vina sa paricipe si el, comunica pe calculator atat in scris cat si vorbit cu niste baieti cu care joaca jocuri si pe care ii considera prieteni, le pune poze cu pisica ,link-uri cu muzica si comentarii. Mai jos este un link cu un film la care s-a uitat de curand (l-a gasit singur pe youtube).:
https://www.youtube.com/watch?v=iqKdEhx-dD4
poecr

Re: Pisica

Postby poecr » Thu Jul 13, 2017 10:22 am

Ieri s=au afisat rezultatele la examenul de evaluare pentru intrarea la liceu.Noi am intrat la clasa de mate-info cu media 8,93.A dat si testul de engleza pentru clasa de bilingv si a luat nota 9 si punctaj maxim la oral (trebuia sa raspunda la intrebari legate de un text dat, in engleza ).Acasa face cumparaturi zilnic, plateste facturi, spala vasele,curata si taie legume la mancare, intinde rufe, spala pe jos , da mancare la pesti.Merge singur cu autobuzul dupa ce ii arat o data traseul .Am reusit sa-i facem si analize de sange ,EKG,EEG,luat tensiunea,ascultat la inima, lucruri care erau imposibile pana de curand.Deocamdata nu-i scot certificat de handicap (mi s-a spus asta dupa ce copilul a fost vazut 40 de minute si am fost intrebata ce diagnostic are ).
poecr

Return to SINDROMUL ASPERGER