Programe tv pentru copii foarte mici

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

Programe tv pentru copii foarte mici

Postby somalezu » Sat May 16, 2009 12:42 am

Corectez / ajustez traducerea unei carti (VBA) din engleza in romane. Am nevoie de ceva sugestii pentru un pasaj care face referinta la nishte show-uri TV de referinta pentru State, dar care sunt necunoscute la noi (cel putin pentru mine).

"Developing Age-Appropriate Reinforcers
As you can see, I don’t really think that there are many taboo reinforcers. I
often get questions from parents about their children’s likes. What if my
ten-year-old finds Teletubbies to be the most reinforcing video? What if
my five-year-old likes to play with a baby toy made for an 18-month-old? I
say, don’t panic. First, look at your child’s developmental age, not just his
chronological age. If a ten-year-old has the language skills of a twoyear-
old it’s not surprising that he wants to watch Teletubbies. That show
is appropriate for his skills. Watching Teletubbies is a starting reinforcer
and you can gently guide the child towards more age-appropriate reinforcers
as he gains skills and confidence. Start with Teletubbies and then
try to add in Sesame Street. Eventually you can move away from Sesame Street,
too, and work on adding videos like Arthur or Sponge Bob Squarepants"

Ca sa va faceti o idee, Teletubbies arata cam asa
http://www.youtube.com/watch?v=kiaLOzP1lCA
sau, un episod in franceza :
http://www.dailymotion.com/video/x1znk1_teletubbies

Imi poate sugera cineva nishte desene / show-uri tv similare cu cele de mai sus (adica pentru varste progresive) dar cunoscute bine pe la noi, pe care sa le pot da ca exemple in carte ?
somalezu

Postby zenobia » Sun May 24, 2009 1:59 pm

Nu cred ca avem emisiuni pt copii cum sunt Sesame Street sau Teletubbies, doar poti face referire la desene animate.

Eu am copil deja mare, in plus sunt si impotriva statului la televizor, asa ca nu te pot ajuta cu nume concrete :( nu-mi vin in cap decat desenele Walt Disney care ar fi mai potrivite pt copii mici.

In rest sunt doar grozavii la televizor, Power Rangers, Fetitele Power Puf (asa se scrie? :roll: ), Xiaolin nustiucum, etc etc.
zenobia

Postby zenobia » Mon May 25, 2009 10:20 pm

a, si ar mai fi o idee, emisiunile itsy Bitsy de la radio. Sa zicem Zapa, Mastera, Enciclopedia Zimitot, etc.
zenobia

Postby somalezu » Tue May 26, 2009 7:55 am

Ah . nu se compara emisiunile de la radio cu Teletubbies. Grupa de varsta si mai ales nivelul abilitatilor implicate e cu totul altul.
Pentru a putea asculta o emisiune la radio copiii au nevoie de abilitati avansate de listener (ascultator / limbaj receptiv), de un nivel bun pe cognitiv, de rabdare, de concentrare, de imaginatie ..
Teletubbies e dat in carte drept show pentru bebelusi de care ti-ar fi rusine daca lumea ar afla ca un copil de varsta mai mare le urmareste (sunt desene cu limbaj minimal..).
Nu cred ca avem nimic similar, va trebui probabil sa pastrez referinta la Telerubbies
somalezu

Postby zenobia » Wed May 27, 2009 2:37 pm

ca exemplu de discrepanta intre varsta reala a copilului si varsta pt care sunt facute anumite materiale, mi-am amintit acum de Cutiuta muzicala (fara legatura cu TV, e drept). Maria asculta si acum cantecele de acolo (desi are 9 ani), chestie care il face pe fratele ei de 7 ani sa innebuneasca :oops:

iar Itsy Bitsy emite online muzica numai pentru bebelusi, pe Itsy Bitsy Bebe (adica tocmai Cutiuta muzicala, etc) - dar sigur, probabil foarte putina lume stie, deci iarasi nu e un exemplu foarte bun.
zenobia

Return to TRADUCERI