Opioide

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

Opioide

Postby lilin » Thu Oct 23, 2008 10:25 am

Buna ziua

Am gasit in Brasov un laborator care efectueaza teste antidrog - Biossan si i-am facut lui Matei testul pentru opiacee. Rezultatul a iesit negativ. Dar ma intreb acum daca este acest test exact ce ne trebuie. Daca nu cumva este nevoie de un test mult mai riguros, mai de finete. Din cate stiu eu opiacee este clasa, deci ar trebui sa includa toate:opium, morfina si chiar aceste opioide. Stie cineva mai multe in acest sens?

Multumesc frumos.
lilin
lilin

Postby formykid » Mon Jan 26, 2009 4:15 pm

lili, cat are puiul tau? ce te-a determinat sa faci acest test? Unde se poate face o evaluare neuropsihiatrica la bb in Brasov, de la ce varsta si cam cat costa?
In sperantza ca nu te-am sresat prea mult/tare :oops: multumesc anticipat.
L.E. L-am intrebat mult pe nea Gugal inainte sa intreb aici dar m-a dus in balarii :oops:
formykid

Postby dora » Mon Jan 26, 2009 4:56 pm

Mai multi parinti din Brasov, asociatii aici

http://www.autism.ro/forum/viewtopic.php?t=415
Daca ai rabdare culege toate adresele de mail si numerele de telefon ca sa nimeresti din prima la cel mai bun doctor
dora

Postby formykid » Mon Jan 26, 2009 6:34 pm

merci Dora din pacate nu vad niciunde unde scrie de "scoruri" sau daca se face evaluari in Romania pana in 2 ani.
Am vazut altundeva evaluare/diagnosticare la vreo 3-4 milioane. :roll:
formykid

Postby lilin » Thu Jan 29, 2009 2:30 pm

Buna ziua

Baietelul nostru - Matei - are 8 ani si jumatate. Din pacate el a fost diagnosticat abia la 5 ani dupa un lung sir de alte diagnostice. Pentru asta am mers la mai multi medici, si in final in Bucuresti la Spitalul Obregia unde prof. Milea i-a pus diagnosticul in primele 5 minute. Asta ne-a mirat foarte tare pentru ca noi umblam pe la medici : psihologi, neuropsihiatri,logopezi de2 ani.
Asa incat nu-ti pot recomanda pe nimeni din Brasov desi exista si aici doi medici de neuropsihiatrie infantila destul de cunoscuti ( la care am fost si noi de altfel): D-na doctor Moleavin - la Spitalul de copii si d-nul dr Naghi la Policlinica de copii. Daca doresti mai multe informatii suna-ma la 0766-763360.
Noi in prezent mergem la domnul doctor Naghiu din Bucuresti - la Napocensis pentru tratament homeopat.
De asemenea la Brasov functioneaza doua asociatii pentru copiii autisti: "Copiii de cristal" si "Un alt mod de a fi". Exista si un spatiu in cadrul Scolii nr.24 in care va functiona pe viitor un centru pentru acesti copii.
Noi am facut doua evaluari : una in Bucuresti la Centrul Sf.Mihail si a doua la Timisoara la Casa Faenza. Ambele au fost gratuite.
Daca va putem ajuta cu ceva informatii sunati-ne.
lilin
lilin

Return to ALIMENTATIE, DIETE