Avem probleme cu alimentatia

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

Avem probleme cu alimentatia

Postby Zugoor » Mon Nov 27, 2006 1:14 pm

Sunt cateva saptamani de cand copilul meu mananca doar paine si carne(si desigur nu refuza niciodata bomboanele,chipsurile,si toate E-urile astea).Daca nu ii dam nimic mancare o zi intreaga,tot refuza alte alimente.A inceput sa slabeasca deja.Imi puteti da un sfat?
Last edited by Zugoor on Thu Nov 29, 2007 9:06 pm, edited 1 time in total.
Zugoor

dieta copiilor nostri

Postby daniela » Mon Nov 27, 2006 4:32 pm

Buna ziua!

numele meu este Daniela si am un baietel de 5 ani care prezinta o tulburare din spectrul autist. In ceea ce priveste alimentatia,Ionut, baiatul meu, a mancat ca orice copil normal pana pe la varsta de 3 ani. Brusc a refuzat majoritatea alimentelor - timp de mai bine de 1 an si jumatate a mancat numai cereale cu lapte, paine prajita cu unt si, din cand in cand, supa cu galuste- atat, despre ceva nou nici nu putea fi vorba. Va dati seama ca eram innebuniti. Nu puteam sa-l obligam sa manance pt ca refuza cu vehementa si isi facea greata- chiar varsa. Puteam sa-l infometam ca tot nu accepta ceea ce am fi dorit noi. Asa incat am renuntat si i-am dat sa manance numai ceea ce accepta. De aproximativ o jumatate de an am reusit sa progresam. Acum maninca carne, branzeturi si este mai dornic sa incerce alimente noi. Ceea ce am facut a fost sa-i prezentam intotdeauna alternative si sa-l punem la masa cu alti copii, iar alegerea a fost a lui. L-am mai convins sa incerce cate ceva prin santaj- "vrei sa faci asta... atunci gusta...." asa am reusit sa-l fac sa guste snitel si acum il manaca cu placere....
Cred ca ar fi cazul sa ma opresc aici, dar o sa mai revin (acum ca am spart gheata...)

O zi buna tuturor!
daniela

Postby Ada » Tue Nov 28, 2006 1:03 am

"Mancarea poate fi o problema. Ar putea fi extrem de sensibil la mirosuri la gusturi sau la texturile mancarurilor. Sau la toate trei! Unii copii sunt senibili si la forma mancarurilor (cunosc un copil care mananca doar mancare cilindrica)
Nu-i amestecati mancarurile in farfurie – s-ar putea sa vrea farfurii separate pentru fiecare tip de aliment: puiul pe o farfurie, cartofii prajiti pe alta si eventual salata in a treia farfurie. S-ar putea de asemenea sa tolereze un numar mic de alimente. Incercati sa-I oferiti mancaruri noi din cand in cand, mai intai punandu-I putin pe o farfurioara separat de masa lui. Dati-I sa miroasa putin intr-o lingurita sau pe o furculita. Laudati-l daca ii place si mai ales daca atinge mancarea cu buzele. Nu va asteptati sa si inghita pana cand nu ati incercat de cateva ori sa-l faceti sa miroasa si sa atinga noul aliment. Nu introduceti alimente noi daca alte lucruri importante se intampla (incepe gradinita, apare un fratior, incercati sa-l obisnuiti cu olita samd.) "

Asta e un fragment dintr-un articol pe care l-am postat acum o jumatate de an. Poate te ajuta.
Ada

Postby simina2 » Tue Nov 28, 2006 1:18 am

Am avut si noi astfel de perioade...

Am inceput sa-l implic si pe Andrei in preparatul mancarii...aduce faina...sparge ouale...mesteca aluatul de clatite/papanasi/prajitura...aduce si spala cartofii... :roll: si apoi a fost mult mai curios si de rezultate... :wink:

Dar cel mai important este sa stie sa se hraneasca singur cand ii este foame... sa-i lasi mancare la indemana...sa vezi daca mananca singur...asa ni s-a spus noua de la Bucuresti...
Sa stie sa ceara mancare... pt ca daca se pierde sau... :? sa nu moara efectiv... de foame cum a fost cazul baietelului ratacit in padure... :idea:
simina2

Postby romanitza » Sun Dec 03, 2006 4:59 am

Buna ziua,
Sunt mama gemenilor A si O care au mancat si ei normal pana la virsta de 1,10 ani . au avut o perioada de 3 luni de regres si selectare a maincarurilor pana cind nu mai mancau decat ce era pasat, de culoare alba, ceai (niciodata apa sau suc) si lapte. asa ca de la 2 ani pana la 2,6 ani cind am inceput ABA nu au baut decit lapte si ceai si au mancat doar iaurt, orez cu lapte bine fiert sa nu simta bobul si.... cam atat.
Nu uita ca acesti copii sunt fixisti si urmareste bine ce se intampla.
intr-o buna zi am observat ca in parc erau dispusi sa manince shnitzel dar acasa nu. Atunci m-am hotarat sa insist conform terapiei. Este drept ca s-a stat 5 ore la masa cu citeva bucatele in fata. 5ore nu a mincat nimic, cind urla cind ridea isteric, tutorii erau pe pozitii l-au tinut pe scaun si ii spuneau sa manince. cind s-a hotarit sa manince s-a uitat la farfurie s-a apucat sa manance si in cateva minute a terminat tot. dar.. a trebuit sa asteptam sa se hotareasca sa cedeze. a vazut ca nu i-a mers si asa a facut la fiecare fel de mancare nou introdus dar au durat mult mai putin protestele. Urlau, tipau, incercau apoi GATA MANCAU REPEJOR de ziceai ca ei au mancat mereu acel fel de mancare.
Este adevarat ca mai avem probleme cu anumite alimente dar este vorba de partea tactila, textura alimentului.
Nu stiu daca este cea mai buna metoda dar noi asa am facut si multumesc lui Dumnezeu si tutorilor care i-am avut ca au avut rabdare, acum mancam aproape orice in orice conditii. Mergem la gradinitza de un an si mancam doua feluri de mancare la masa.
gemeni autisti, n.2002, diagnosticati la 2 ani, din mai 2005 facem ABA, dupa scara portage recuperati , dar... mai avem putin de de lucru. Multumim celor care ne-au ajutat
romanitza

Postby Zugoor » Sun Dec 03, 2006 8:46 pm

...
Zugoor

Return to ALIMENTATIE, DIETE