diete in terapii ptr autism

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

dana

Postby dana » Mon Jan 26, 2004 11:07 am

Buna tuturor

Shak, iti multumesc pentru "lovaas 2", l-am scris bine?
Bine ai revenit printre noi Viorex, m-am bucurat cand am citit sfaturile tale si iti dau perfecta dreptate in privinta jocului si a atitudinii optimiste care trebuiesc abordate cu toti copii, indiferent daca este cu handicap sau nu.
Luminita, in privinta vitaminelor, am folosit pentru baiatul meu calciu, care i-a facut bine, in special calciul efervescent, acid folic, care face parte din grupul de vitamine B, am primit recomandarea de la Institutul Parhon de la o doctora de acolo si de la doctora Urziceanu, nu i-a facut deloc bine, l-a agitat foarte rau, de fapt toate vitaminele din grupa B, care in alte conditii ar trebui sa ajute activitatea cerebrala, il agita. Am incercat si cu MAGNE-B6, la fel. Nu stiu ce sa-ti spun, incearca, poate copilului tau o sa-i mearga bine.
Ce stiti sa-mi spuneti de terapia cu prednison(antiinflamator puternic) in tratarea autismului, mi l-a recomandat o doctora neurolog, din Pitesti, dar nu i l-am dat pentru ca are multe efecte adverse, am citit ca are efecte benefice asupra vorbirii.
dana

pt dana

Postby viorecs » Mon Jan 26, 2004 2:00 pm

ca sa nu se inteleaga gresit, acesta e un mesaj pt. dana - iti multumesc pt gandul bun, dar se pare ca nu esti la curent - eu tocmai am fost exclus din randul membrilor si asta pt moftul cuiva ce nu accepta diversitatea de opinii... cineva se mira deunazi de ce mai intru pe site in conditiile astea, adica la ce-mi foloseste si cu ocazia asta ii raspund: desi nu mai comentez in nici un fel optiunile altora, imi imbogatesc si eu cultura cu ce grozavii mai spun unii sau ce medicatii se mai testeaza pe bietii copii,... :roll:
tineti-o tot asa !

p.s. :) celor ce se abtin totusi sa faca experiente cu copiii lor, le transmit stima si consideratia mea, e o mica victorie, iar micutii va vor multumi mai tarziu!
viorecs

diete in

Postby luminita » Mon Jan 26, 2004 2:41 pm

Draga Dana iti multumesc pentru raspuns.
Referitor la prednison pot sa-ti spun urmatoarele:Vara trecuta baiatul meu a avut laringita si in ROMANIA aceasta chestie se trateaza in spital cu prednisolon(o ruda a prednisonului) printre altele. Am observat ca in timpul tratamentului copilul meu era mult mai atent, mai concentrat la ceea ce era in jurul sau. Din cite stiu eu acesta este un hormon.Te sfatuiesc sa vorbesti cu un endocrinolog .
luminita

Postby casandra » Mon Jan 26, 2004 8:21 pm

Sincer, nu va sfatueiesc sa incercati tratament medicamentos, mai ales ca medicamentele au si efecte secundare, de cele mai multe ori necunoscute. Medicament care sa vindece autismul NU EXISTA.
casandra

despre Prednison

Postby nemobo » Tue Jan 27, 2004 12:25 pm

Salutari si La multi ani!
Sper din tot sufletul sa nu fiu inteleasa gresit dar ma gandesc cu groaza ca poate Dana hotaraste sa-i dea copilului ei Prednison. Acest medicament este un glucocorticoid care figureaza pe lista substantelor dopante. Medicii il recomanda si il prescriu ca antiinflamator si antialergic atunci cand alte antiinflamatoare nu sunt eficiente sau nu au actiune specifica bolii si insoteste tratamentul de baza al afectiunii. NU ESTE un HORMON.
Cu riscul de a parea tacanita va transcriu parti dintr-un prospect de Prednison.
Actiune farmacoterapeutica:Derivat cortizonic antiinflamator si antialergic cu actiune intensa; creste catabolismul proteic, creste glicemia, stimuleaza sistemul nervos central, inhiba functia corticosuprarenalei; actiunea de favorizare a retentiei hidrosaline este slaba. Efectul se dezvolta dupa 2-3 ore si se mentine 12-36 ore dupa administrarea orala.
Indicatii:boli reumatismale si colagenoze: poliartrita reumatoida, cardita reumatismala, lupus eritematos diseminat, dermatomiozita, sclerodermie,periarterita nodoasa;
boli alergice: astm bronsic, boala serului, alergie la polen, edem angioneurotic,anafilaxie, alergie alimentara, etc;
necroza hepatica subacuta, hepatita cronica activa, hepatita alcoolica acuta, boala Crohn, colita ulceroasa si ulcerohemoragica, glomerulonefrita acuta cu oligurie marcata sau anurie, nefroza, sarcoidoza, fibroza pulmonara, anemie hemolitica dobandita, purpura trombopenica idiopatica, leucemie limfatica, limfosarcom;
stari infectioase si toxice grave;
boli de ochi: episclerite, sclerite, keratite, irite, iridociclite;
boli de piele: dermite alergice si eczeme, eritrodermie exfoliativa, pemfigus, psoriazis, etc;
alte afectiuni cu caracter inflamator sau alergic.
Reactii adverse: extrag doar insomnie, agitatie, chiar tulburari psihotice.
Stimularea sistemului nervos central nu va aduce beneficii autismului pentru ca Prednisonul nu se foloseste pe termen lung din cauza reactiilor adverse grave.
Ma opresc aici si imi cer iertare daca copilul Danei are una din bolile enumerate mai sus iar daca nu este asa o sfatuiesc sa nu-i dea acest medicament doar pentru un potential efect secundar. Unii medici prescriu asa ceva dar eu n-as avea incredere (si nu am) in tratamentul recomandat de nici un doctor pana nu citesc prospectul medicamentului.
Luminita, nu vreau sa te atac in nici un fel dar sigur copilul tau a primit terapie antibiotica specifica pentru laringita iar prednisolonul a insotit-o pentru efectul antiinflamator. Copilul meu a primit Prednison, pe langa tratamentul antibiotic si de intretinere, cand a avut pneumonie si bronsita astmatiforma.

diete in

Postby luminita » Tue Jan 27, 2004 1:16 pm

O.K. Observatia e buna .Nu ma simt atacata in nici un fel si nici nu i-am sugerat Danei sa-i dea copilului Prednison doar i-am comunicat o situatie prin care am trecut si in urma careia am tras niste concluzii.singura chestiune in care cred ca am avut dreptate este sa consulte un endocrinolog.
luminita

dana

Postby dana » Thu Jan 29, 2004 3:10 pm

Nu stiu cum o sa par, dar va spun ca la ora actuala nu stiu daca baiatul meu Teddy, diagnosticat acum cativa ani cu tulburare pervaziva de dezvoltare a copilariei are autism inalt functional sau autism d'ala de la mama lui.
Simptomatologia lui este cam asta:poate vorbi, dar nu comunica,spune cuvinte,nu intr-un context, ci razlete, dar legate de multe ori de momentul potrivit, intelege comenzile, dar nu vrea sa le execute mereu, trebuie sa-i repeti comanda de mai multe ori, rade, are momente cand se uita in ochii celor langa care se afla, ii place cand este gadilat, se joaca,nu poate sa scrie, dar literele le stie, este hiperkinetic, nu prea sta locului, are si momente de autoagresivitate(isi da cu palma in cap), eu o pun pe seama puternicei senzatii de anxietate pe care o incearca atunci cand se loveste de situatii noi sau se sperie de ceva, dar si momente de tandrete, atunci cand ii ceri.
Voi ce credeti? :roll:
dana

Postby jumbo » Mon Feb 02, 2004 5:12 pm

Dana, ar fi bine daca ai relata mai pe larg un episod mai specific. Altfel si al meu seamana, mai putin la faza autoagresiva. Tipul isi apara pielea binisor. Alteori sesizeaza cand nu putem interveni din diverse motive si isi urmareste propriile interese foarte bine.
Diagnosticul nostru este tot usor amestecat dar nu stiu daca ne mai intereseaza atat de mult precizia lui.
Accentul cade pana la urma pe terapie.
Exista o vorba: nu conteaza ce ti se intampla ci cum reactionezi la asta.
Nascut: Ianuarie 1998.
Diagnostic: note autiste, hiperkinezie.
jumbo

Dieta fara gluten si caseina

Postby guest » Thu Feb 05, 2004 2:02 pm

Dana, am sa-ti raspund eu pentru Dominique.
Baietelul nostru a avut intolerante alimentare de foarte mic (la lactoza, proteinele din lapte si apoi gluten), cu mult inainte de a i se pune diagnosticul de autism. Am mai incercat din cand in cand sa-i introducem glutenul (painea) dar desi manca foarte bine, nu lua in greutate si scaunele deveneau tot mai moi. Perioada in care am reintrodus glutenul a fost relativ scurta, tranzitia foarte lenta iar cantitatea de paine la care am ajuns nu a fost prea mare. Nu pot sa spun ca am remarcat schimbari importante in comportament. Noi am consultat pentru problemele repective un medic gastroenterolog iar acesta ne-a stabilit o dieta de substitutie astfel incat alimentatia baiatului sa fie cat mai echilibrata.
Dieta este dificil de urmat mai ales in cazul in care trebuie sa pleci de acasa si nu ai unde sa-i gatesti. In vest se gasesc multe produse alimentare care nu contin gluten si caseina. La noi (in Bucuresti) se poate cumpara o faina speciala facuta din orez din care se face paine in casa (insa aceasta nu este buna decat in ziua in care ai facut-o, dupa aceea se intareste foarte tare si poate fi folosita doar sub forma de pesmet). De asemenea, in farmacii si supermarket se gasesc cereale fara gluten insa sunt produse pentru bebelusi si nu sunt foarte ieftine.

Dieta poate ajuta in imbunatatirea simptomelor autismului dar organismul reactioneaza diferit in urma ei.

http://osiris.sunderland.ac.uk/autism/dietinfo.html
http://members.aol.com/lisas156/gfpak.htm
http://www.livingwithout.com/feature_llewis.htm
guest

Postby simion c » Sat Apr 23, 2005 11:40 am

Eu vreau sa va felicit in primul rind ptr ca ati gasit din cind in cind doctori care sa faca o analiza,sa dea un diagnostic.
Mie,de ex mi s-au tot recomandat antibiotice,dar nu mi-a facut nimeni o antibiograma sa vada ce are efect.
Asa si cu prednisonul,si cu altele.
Eu va recomand cit puteti sa va feriti de medicamente,mai bine incercati cu ceaiuri,cu argila.
Eu,de ex,am suferit de miopie de mica.
am baut ceai de urzica,coada soricelului,coada calului si galbenele in parti egale 3 cani/zi ,si dupa 4 luni am aruncat ochelarii si lentilele de contact.
au trecut de atunci 7 ani,si vad perfect.
La asta mic ii dau seara ceai de tei si vad ca-i merge bine,e calm dar nu drogat.
A mai incercat cineva si alte ceaiuri?
simion c

Postby emil_c » Sun Aug 07, 2005 11:43 am

Post subject: iote si ce lipseste demult

Scuze, nu vreau sa fiu ironic, poate ati postat-o pe altundeva.
Am tradus-o pentru ca ma intereseaza direct, dat fiind ca la ora actuala tratamentul medicamentos al lui Andrei este unul controversat (cu antibiotice).
Am tradus-o, dar am unele nelamuriri:
1. ce legatura este intre drojdia asta (yeast) si candida? Stiu ca antibioticele duc la aparitia Candida, dar ce are drojdia care dupa cate stiu eu este tot o ciuperca inferioara – fungi (Saccharomyces sp.)?
2. SEROTONINA = FERICIRE? Intreb asta pentru ca Andrei se simte foarte bine in pielea lui. Are cateodata chiar “crize de fericire si de a nu face nimic”. Uneori umblam pe strada “in unghi fericit”, adica il tin de mana si el se lasa cu toata greutatea in exterior si rade, si rade. Degeaba il scap, degeaba ii dau peste fund. El rade si noi facem muschi la mana.
Lui Andrei acum ii plac dulciurile mult, dar am reusit sa-l ferim destul de mult timp de aceasta datorita tratamentului homeopat. Acum insa nu-l mai putem dezobisnui de ciocolata si napolitane. Nu vrea miere poate si datorita faptului ca medicamentele de obicei i le dam amestecate cu miere (nu l-am putut convinge sa inghita capsule) sau siropuri sau “bomboane homeopatice”. Pe de alta parte, toate alimentele enumerate ca fiind “producatoare de serotonina” sunt pe lista neagra a lui Andrei (adica nu se atinge de ele). Cand era mai mic a mancat destule banane si chiar si ananas acum nu. Cred ca nici nu o sa il fortam.
Da altfel ca o curiozitate singurul numitor comun al tuturor persoanelor, mai mult sau mai putin profesioniste, care si-au dat cu parerea despre Andrei a fost ca nu trebuie fortat sa manance (ceea ce latura feminina a familiei era tentata sa o tot faca).

Urmeaza traducerea ultimei parti a primei interventii de la pagina 1:

DIETA FARA DROJDIE
CINE POATE BENEFICIA?
S-a pus problema ca majoritatea copiilor cu autism, PDD (tulburare pervaziva a dezvoltarii) si ADHD (sindrom hiperkinetic si deficit de atentie) au cantitati excesive de “drojdie intestinala”, cunoscuta drept candida. De aceea, e posibil ca multi dintre acesti copii ara putea beneficia de o dieta fara drojdie. Dr Bernard Rimland considera ca cei doi factori ai acestei probleme sunt folosirea excesiva a antibioticelor si prea mult zahar in alimentatie.

Cat de reusita s-a dovedit a fi aceasta dieta? Au fost facute studii?
Este cunoscut ca intr-un tract intestinal sanatos, bacteriile, drojdiile si ciupercile conlucreaza in procesul digestiei. Antibioticele distrug atat bacteriil patogene cat si pe cele folositoare, in timp ce cantitatea de drojdii creste, adica aceasta se poate inmulti pe seama hranei ingerate pe care o foloseste in totalitate. Candida produce enzime pentru digestie, enzime care pot ataca peretele intestinal lasand mancarea nedigerata sa treaca in circulatia sangvina. Aceasta poarta denumirea de “intestin permeabil (care scapa)”. Aceasta duce la cresterea numarului unor peptide care sunt opiante (narcotice). Astfel, la fel ca in cazul dietei fara gluten si caseina (GLUTEN SI CASEIN FREE), partile creierului care controleaza vorbire si comportamentul sunt afectate. Tratamentul care implica o alimentatie cu putin zahar si componente anti-micotice s-a aratat benefic in reducerea simtomelor autiste si PDD adica cresterea capacitatii de concentrare, imbunatatirea somnului, comportament mai putin agresiv si auto-distructiv, imbunatatirea vorbirii si a sociabilizarii. De asemenea, reducerea sau eliminarea drojdiei din alimentatie poate fi benefica.

ESTE SIGUR?
Sigur ca este dificila excluderea drojdiei din alimentatie fiind continuta de multe alimente. Este o dieta extrem de restrictiva si succesul depinde in totalitate de cooperarea copilului si de cooperarea mediilor pe care le frecventeaza (institutii, rude). Orice fel de tratament, inclusiv dieta fara drojdie trebuie aplicat numia in urma unor teste de urina si sub stricta supraveghere medicala si dietetica pentru mentinerea unei diete echilibrate.

VITAMINA A
Dr Mary Megson a sugerat ca vitamina A naturala poate ajuta persoanele cu autism, in special pe acelea cu probleme de perceptie senzoriala, vizuala, de procesare a limbajului si de atentie. Vitamina A se poate gasi in carne de peste (somon, cod), ficat, rinichi si grasime din lapte. Un supliment folositor poate fi uleiul de ficat de cod (cod liver oil). La ora actuala, aceasta nu este pe deplin confirmata, deci va sugeram sa-i urmariti partalul sau sa-i scrieti pe urmatoarele adrese:
www.megson.com

SEROTONINA
Serotonina este un neuro-transmitator al creierului care influenteaza motivatia si dispozitia. Observatia ca nivelul de 5-HT (serotonina) este uneori ridicat la copiii cu autism a fost facuta pentru prima data in 1961, intr-un studiu facut de Richard J. Schain and Daniel X Freedman. Acestia au gasit ca aproximativ 30% din copiii cu autism au un nivel semnificativ crescut de serotonina in sange (hiperserotonimie). Acest fapt a fost ulterior validat de numeroase studii, dar cauza si metodele de tratament, raman a fi identificate. Relatia dintre secretia de neuro-transmitatori si dispozitie este mai subtila decat se credea inainte.

MEDICAMENTE
Mai multe medicamente au fost incercate pentru a redresa problema, niciuna nu s-a dovedit a fi foarte de succes, desi in unele cazuri a fost observata o oarecare imbunatatire. Dupa tratamentul cu unel dintre aceste medicamente (fenfluramine) un grup de copii autisti nu au arata simptome de reducere a simptomelor autiste nici orice imbunatatire a capacitatilor intelectuale si de gandire. Totusi capacitatea aceestora de a reduce comportamentul obsesiv si in unele cazuri imbunatatirea functiilor sociale a fost demonstrata.

In legatura cu alimentatia care ar putea imbunatati nivelul de serotonina la persoanele din spectrul autist:
Exista numeroase alimente care implica nivel inalt al serotoninei, cele mai comune fiind: rosiile, bananele, prunele, nucile pecan si ananasul. Pe de alta parte, daca nivelul serotoninei trebuie redus acestea trebuie ocolite. Conform Knivsberg (1990), unii parinti au constatat ca episoadele autiste se inmultesc cand copiii mananca asemenea alimente (de exemplu banane) ceea ce pare a confirma hiperserotonimia. Nu este clar care ar fi efectele reducerii alimentatiei pro-serotonina, dar daca parintii ar dori sa experimenteze aceasta se recomanda un nutritionist pentru a se asigura mentinerea unei alimentatii echilibrate.

HOMEOPATIE
Aceasta este o alta interventie care poate fi utila pentru o persoana autista. La ora actuala nu exista o reteta unica de tratament homeopatic a autismului. Daca doriti sa urmati un astfel de tratament, este bine sa mergeti la un profesionist care poate sa tina seama de nevoile individuale ale persoanei in cauza.
Andrei – n. 12.06.2000
Autism usor, atipic (sau nu)
emil_c

Drojdia

Postby simion c » Tue Aug 09, 2005 6:58 am

Emil,nu stiu exact ce legatura are drojdia cu candida,dar din tot ce am citit pina acum,Candida albicans,Candida tropicalis si restul de specii de candida a devenit dintr-o ciuperca inofensiva un mutant. De acest mutant greu se scapa,practic nu exista un tratament in momentul de fata care sa garanteze vindecarea. Cel mai greu scapa ( sau nu scapa ) cei cu un sistem imunitar deficitar si cei care iau antibiotice des.
Primul pas este sa stii exact cu ce specie te confrunti. Cele mai bune tratamente sint cele numite 4 steps,in care faci 4 tratamente diferite unul dupa altul ca sa nu-i dai timp sa se refaca.Abia la sfirsit iei lactobacillus si bifidus.
De asemenea,timp de aprox. 6 luni nu ai voie sa maninci alimente care fermenteaza (muraturi,dulciuri) ,nu ai voie sa maninci ciuperci ,nu ai voie drojdie,dieta este f. restrictiva si este piatra de baza a tratamentului.
De aici putem trage concluzia ca ,fiind un mutant , " se agata" de orice ca sa traiasca.
Cel mai simplu tratament este ptr candida la nivelul pielii.Fiind o ciuperca anaeroba,se poate" sufoca " cu albus de ou nebatut. Se unge pielea cu albus si se tine tot asa pina dispare ciuperca.
De asemenea,un alt factor in aparitia candida este stresul.
Un sfat pe care l-am auzit la un medic este sa se evite lenjeria din plastic,sau sa nu se poarte deloc lenjerie.
O concluzie pe care am tras-o eu,pe pielea mea ,este ca viata pe care o ducem,voit sau nu, este direct raspunzatoare de sanatatea noastra.
Oamenii nu constientizeaza ca radiatiile, smogul ,stresul si mincarea conservata ne omoara ,dar pina atunci ne comuta si specia.Din pacate.
simion c

Postby emil_c » Tue Aug 09, 2005 8:00 am

simion c
Iti multumesc mult pentru informatii si sa stii ca sunt perfect de acord cu tine. Multe le stiam, altele nu. Oricum le citeste si Iulia mea care se confrunta destul de des cu probleme de aceste fel (mai ales ginecologice).
Cat despre Andrei, el obisnuia sa iasa "curat" din analizele de scaun pe care le faceam destul de des intr-o peroada pentru a determina daca nu are viermisori care pot determina lipsa poftei de mancare. Tratamentul cu antibiotice trebuie in general evitat. Eu sper totusi ca va fi bine pentru Andrei (si asta va doresc tuturor).
Bineinteles ca viata pe care o ducem dar si bagajul karmic si gandurile ne determina sanatatea. Practic la nivel inferior esti ceea ce mananci (mai nou se pare ca esti ceea ce porti - lumea se identifica din ce in ce mai mult cu look-ul, masca). La fel ca si in occident, oamenii vor constientiza din ce in ce mai mult ca trebuie sa aiba grija de mediul in care traiesc si de felul cum interactioneaza cu acesta. Sa speram ca nu va fi prea tarziu!
Acum ma duc la Csabi la tratament cu piciorul.
Numai bine.
Andrei – n. 12.06.2000
emil_c

Postby simion c » Tue Aug 09, 2005 11:05 am

Bineinteles ca viata pe care o ducem dar si bagajul karmic si gandurile ne determina sanatatea. Practic la nivel inferior esti ceea ce mananci

Emil,eu as formula altfel.As pune gindurile pe primul loc,vointa omului este cel mai puternic lucru din lume.Apoi cuvintul,cum spunea Nichita Stanescu,cuvintele sint niste fiinte vii.Cuvintul combinat cu vointa are un efect de necrezut. Este magic.
Cit despre bagajul Karmic,el exista si daca ne gindim la el si daca nu.Oricum ne ne-ar folosi la nimic sa-l cunoastem. Axarea prea mult pe ce s-a-ntimplat cindva ne face sa pierdem din vedere ce e important acum.Plus ca in alta viata poate am facut ceva ce nu ne-ar place sa stim.
Eu am ' citit " printre rindurile tale ca tu crezi cumva ca baietelul tau ar avea probleme Karmice. Si eu credeam cindva ca mi-am ales parintii ptr a-mi ispasi niste pacate . Acum cred ca am avut ghinion sa am niste parinti timpiti,pur si simplu. Mi-am amarit singura niste ani din viata inventindu-mi pacate imaginare.
Aceasta separare ,mincarea la nivel inferior ,interventiile karmice etc eu le-am abandonat cu ceva timp in urma.Acum cred ca fiinta umana si nu numai trebuie privite pritr-o paradigma holista,s-a demonstrat istoriceste vorbind ca paradigma dualista a dus la dezastre sociale si ecologice care greu se vor repara.
Pe mine cind m-a lovit aripa autismului a doua oara, dupa deznadejdea ,disperarea si plinsetele aferente, am trecut la o nonactiune pe planul meu psihic.Am zis: iata,acesta e copilul meu si e handicapat.Eu l-am facut asa,el e nevinovat .Sa incerc sa-l repar cumva decit sa-mi pling de mila.
Asa am gindit pe scurt,nu vreau sa jignesc pe nimeni. Dupa faza asta, am avut rezultate in care nici eu nu credeam ,bazindu-ma pe intuism. Am inceput cautarile instinctiv,ca un animal.
De aceea voiam sa-ti spun mergi pe calea pe care o intuiesti cu copilul tau,te risipesti in prea multe directii. Solutiile sint de obicei la-ndemina noastra,foarte aproape.Sanatate multa si sper ca nu te-am plictisit.
simion c

Postby emil_c » Tue Aug 09, 2005 12:58 pm

Draga Cristina(?)…
Lasa-ma sa ma explic putin…
Si eu pun gandul ce se transpune in vointa pe primul loc (mai ales in cazul persoanelo mai evoluate.) Acestea cred ca se pot face doar in anumite limite ca sa aiba anumite efecte. Eu de exemplu, am de gand sa schiez pe Marte, dar nu vreau pentru ca stiu ca nu am cum. Si aceste limite sunt date de acel rucsac Karmic pe care, asa cum zici, il cari vrand-nevrand. Nimeni nu are probleme karmice, karma o are toata lumea dar aceasta nu trebuie privita ca o problema, mai degraba ca o solutie, o sansa care ti se ofera.
Eu cred totusi ca ne alegem (cine ii alege) parintii ca sa invatam, sau sa ii ajutam pe ei ca sa invete. Nici eu nu am avut relatii prea bune cu parintii, totusi acum vad ca m-au ajutat enorm si le sunt recunoscator. Imi pare rau ca nu reusesc sa le intorc acest bine si sa ii vad mai fericiti. Pe de alta parte, cuvantul avand asa o putere, cred ca este rau sa auzi de la parinti intr-un context negativ “vezi ca o sa ai si tu copii”. Din pacate parintii mei (spre deosebire de socrii), desi il iubesc enorm, il vad pe Andrei un handicapat (o povara) si de aceea acesta nici nu prea ii ia in seama. Situatia este cu totul alta la bunicii de la Baia Mare (si acum Andrei este acolo si se simte cu adevarat bine). E interesant ca eu impartasesc optimismul socrilor, iar Iulia mai degraba parerea parintilor mei, desi isi iubeste foarte mult familia.
Ai perfecta dreptate in privinta faptului ca omul este un tot in care este ascunsa scanteia divina.
De aceea cred ca gresesti daca crezi ca copilul este un handicapat pe care l-ai facut tu. Insa datoria noastra este intr-adevar sa-i ajutam, iar plansul de mila este doar o supapa care din cand in cand trebuie sa se deschida. Non-actiunea pe plan psihic trebuie sa excluda orce gand, cred ca ai vrut sa zici ca ti-ai oprit sentimentele de auto-compatimire ceea ce este foarte bine. (Ar trebui s-o inveti si pe nevasta-mea Iulia).
Eu merg pe calea pe care intr-adevar o intuiesc (cura de antibiotice primita de la o persoana din Craiova care face reiki si pe care inca nici nu am vazut-o niciodata). Rational mi se pare foarte periculoasa. Atibioticele astea sunt ca un fel de mercenari care prada totul, si totusi…Nu cred ca ma risipesc, doar am un moment de respiro, fiind baiatul la bunici, iar eu cu probleme la genunchi (merg ca un mos simpatic).
Sanatate la toti, si nu ma plictisesti niciodata.
Andrei – n. 12.06.2000
emil_c

PreviousNext

Return to ALIMENTATIE, DIETE